V Sloveniji smo v petek na okužbo z novim koronavirusom testirali 7025 oseb, od tega jih je bilo pozitivnih 1961. Vlada je sprva poročala o 1963 novih primerih, a je pozneje število popravila na 1961.
19 bolnikov s covidom-19 je umrlo, kar predstavlja najbolj črno statistiko do zdaj. 17 jih je umrlo v bolnišnicah, dva v domovih za starejše občane.
V bolnišnicah se trenutno zdravi 449 oseb, od tega jih 63 potrebuje intenzivno terapijo, 48 je priključenih na respirator. Največ bolnikov je hospitaliziranih v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana (115), v UKC Maribor jih zdravijo 65, v Splošni bolnišnici (SB) Celje pa 51. Ostali se zdravijo v šestih drugih bolnišnicah po Sloveniji. 31 oseb pa so včeraj iz bolnišnic odpustili v domačo oskrbo. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev trenutno znaša 621.
Beovićeva: Številke bodo še naraščale. Se obeta sprememba načina testiranja?
Vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović je za Radio Slovenija dejala, da je visoke številke ne presenečajo, saj je tak potek neizogiben, če vemo, kako se bolezen širi. "Številke bodo naraščale. Vprašanje je, ali ne bomo ob tako visokem številu pozitivnih testov spremenili načina testiranja, saj je takšno delo nemogoče, podatke o gibanju epidemije pa dobimo že iz podatka, koliko ljudi je sprejetih v bolnišnico," je dejala.
Pojasnila je še, da strokovna skupina ne razmišlja o dodatnih ukrepih, saj bi že ti, ki so v veljavi zdaj, morali učinkovati.
Visoke številke ne presenečajo niti direktorja NIJZ Milana Kreka. Jesenski val epidemije so pričakovali že spomladi in povečali zmogljivosti, da lahko epidemiologi z NIJZ pokličejo več kot 1000 okuženih oseb na dan. Tudi bolnišnice so se po njegovih navedbah na to pripravile.
Ker so se zavedali, da bo drugi val težak, so po njegovih besedah tudi sprejeli ukrepe, ki so v nekaterih delih lahko tudi "preveč ostri". Da se bodo začeli poznati učinki ukrepov, ki začenjajo veljati v teh dneh, je sicer treba še počakati. Toda če ne bi sprejeli že nekaj časa veljavnih ukrepov, bi bilo po Krekovih besedah še slabše.
Ob tem je omenil ukrep nošenja mask, sprva v zaprtih javnih prostorih in na prostem v primeru bližnjega stika, ki so ga nato zaostrili na obvezno nošenje mask na prostem na splošno, da ni prerekanj o razdalji. Prav tako so že nekaj časa v veljavi prepovedi prehajanj med rdečimi regijami v državi. "Šli smo v umirjanje družbe, da bo čim manj stikov," je pojasnil.
Aktivnih okužb trenutno 13.023, največ v gorenjski regiji
Glede na trenutne podatke smo tako 'izpolnili' pogoje za tretji paket rdeče faze – v skladu z vladnim načrtom o ukrepih za zajezitev novega vala okužb, ki so ga predstavili 6. oktobra.
Skupno smo v Sloveniji okužbo z novim koronavirusom do zdaj potrdili pri 21.275 osebah, zaradi covida-19 je umrlo 235 oseb. Aktivnih primerov okužbe je trenutno 13.023, največ v gorenjski regiji, kjer 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev znaša 979,1. Sledi koroška regija (703,8), na tretjem mestu je osrednjeslovenska regija, kjer incidenca znaša 631.
Okužbo potrdili v zavodu Hrastovec v Lenartu v Slovenskih goricah
Medtem so iz Socialnovarstvenega zavoda Hrastovec v Lenartu v Slovenskih goricah sporočili, da so okužbo z novim koronavirusom v petek potrdili pri eni od stanovalk. Brise so odvzeli tudi 40 drugim varovancem in zaposlenim, rezultate še čakajo. Medtem pa jim lokalna skupnost pomaga pri zagotavljanju prenočišč za zaposlene, ki se po končanem delu ne želijo vrniti domov.
KOMENTARJI (2786)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.