Katalonski predsednik Quim Torra je v torek napovedal sankcije proti barcelonskemu nadškofu Juanu Joseju Omelli zaradi nedeljske maše za žrtve covida-19 v baziliki Sagrada Familia, ki je regionalne oblasti niso odobrile.
Ker se je nadškof zoperstavil pravilom, po katerih je pri mašah lahko le deset ljudi, mu grozi disciplinski postopek. Torra je v torek poudaril, da Cerkev za mašo ni imela dovoljenja regionalnih oblasti in da so pred zakonom vsi enaki.
Nadškofija trdi, da so že pred nekaj tedni zaprosili za dovoljenje, da bi v najznamenitejši cerkvi v Barceloni izjemoma potekala žalna maša. Oblasti so njihovo prošnjo zavrnile šele v soboto popoldne, prepozno, da bi se na odločitev lahko pritožili na upravno sodišče. Zato se je nadškofija po posvetovanjih s pravnimi strokovnjaki odločila, da bodo mašo izvedli ob doslednem spoštovanju ukrepov za preprečevanje širjenja okužbe, kot so ustrezna razdalja med verniki, uporaba zaščitnih mask ter merjenje telesne temperature, so pojasnili.
Nadškofija v Barceloni je sicer že v ponedeljek napovedala pritožbo zaradi omejitev pri mašah. Kot so viri v nadškofiji potrdili za špansko tiskovno agencijo EFE, omejitve s strani regionalnih oblasti po njihovem kršijo z ustavo zagotovljeno pravico Cerkve do svobode vere. Nadškof Omella pa je kot krivično označil dejstvo, da so v znamenito baziliko od konca tedna spustili že okoli tisoč turistov, pri mašah pa še vedno veljajo stroge omejitve števila udeležencev.
V Franciji izpraznili migrantski kamp
Francoska policija je danes izpraznila migrantski kamp severno od Pariza. Evakuirali so kakih 1500 migrantov, ki so bili zaradi prenatrpanosti centra, pomanjkanja vode in slabih higienskih razmer izpostavljeni velikemu tveganju okužbe z novim koronavirusom. Migrante so iz centra v Aubervilliersu prepeljali v zavetišča v francoski prestolnici in njeni okolici, je sporočila policija.
Nevladne organizacije opozarjajo, da so migranti, med katerimi prevladujejo moški iz Afganistana in Afriškega roga, izčrpani in da je za nekatere to že deseta evakuacija. Louis Barda iz organizacije Medecins du Monde je izpostavil, da se to prepogosto ponavlja. "Med ljudmi vlada obup, te razmere trajajo skoraj pet let," je dejal.
Silvana Gaeta iz nevladne organizacije Solidarite Migrants Wilson je oblastem očitala, da želijo migrante umakniti izpred oči javnosti, da bi ljudje mislili, da je zanje dobro poskrbljeno. Migrantski kamp, ki ga sestavlja več sto šotorov na obeh straneh kanala Saint-Denis, ima le dva dostopa do vode.
Po tem, ko so v Franciji marca zaradi pandemije covida-19 uvedli karanteno, so oblasti izpraznile migrantska centra v Parizu ter v pristaniškem mestu Calais, migrante pa premestile v telovadnice, hotele in drugam.
Covid-19 je v ZDA vzel že skoraj 150.000 življenj
V ZDA je v torek bolezni covid-19 podleglo še 1592 ljudi, kar je največ po dveh mesecih in pol, je razvidno iz podatkov Univerze Johnsa Hopkinsa, ki so jih objavili v sredo. V državi so potrdili več kot 60.000 novih primerov novega koronavirusa. Skupno so v najbolj prizadeti državi v pandemiji covida-19 doslej potrdili 4,35 milijona okužb in 149.256 smrti.
Ameriški strokovnjaki opozarjajo tudi na zamude pri analiziranju in objavi rezultatov testov na novi koronavirus. Zaradi dolgih čakalnih dob v nekaterih delih ZDA lahko dobijo potencialni okuženi rezultat tudi šele po enem tednu. Dlje ko mora oseba čakati na rezultat, težje je izslediti njene stike, ki so lahko tudi okuženi.
Iz podjetja Quest Diagnostic, ki se ukvarja s testi, so sporočili, da je razlog za zamude vztrajno visoko povpraševanje po testih. Svojih kapacitet pa ne morejo razširiti, saj imajo težave s pomanjkljivo oskrbo z nekaterimi nujnimi kemikalijami.
Po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa so v ZDA sicer stalno večali število opravljenih testov dnevno. Trenutno naj bi jih opravili več kot 800.000 na dan.
Italija izredne razmere zaradi covida-19 podaljšala do sredine oktobra
Italijanski parlament je izredne razmere zaradi covida-19 podaljšal do 15. oktobra, in s tem vladi omogočil, da tudi v prihodnjih mesecih brez potrditve v parlamentu sprejema ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. Šestmesečne izredne razmere bi se brez podaljšanja sicer iztekle v petek.
Poslance je k podaljšanju izrednih razmer v torek pozval premier Conte. "Odprava izrednih razmer bi pomenila propad celotnega sistema zaščite in preprečevanja, ki smo ga vzpostavili v preteklih mesecih," je poudaril. Dodal je, da bodo s podaljšanjem tega ukrepa ohranili sistem ukrepov, zaradi katerega je Italija varna za Italijane in tujce, ki jo želijo obiskati.
V Avstriji v zadnjem dnevu 169 novih okužb s koronavirusom
V Avstriji so po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje v zadnjem dnevu potrdili 169 novih okužb z novim koronavirusom. Skoraj polovico vseh novih primerov so zabeležili na Dunaju. Število novih okužb v Avstriji v zadnjem času narašča, potem ko so v državi razrahljali ukrepe za zajezitev širjenja pandemije.
Kot je pokazala javnomnenjska raziskava agencije Marketagent, v kateri je sodelovalo 3065 ljudi iz Avstrije, Nemčije in Švice, večina Avstrijcev meni, da so v državi ukrepe razrahljali prezgodaj. Tako jih je namreč ocenilo 56 odstotkov, med starejšimi od 60 let pa 61 odstotkov.
Tudi s ponovnim odprtjem meja za turiste v Avstriji niso zadovoljni; da je bila to dobra odločitev, jih je namreč v raziskavi ocenilo manj kot tretjina. V sosednjih Švici in Nemčiji, kjer so prav tako izvedli omenjeno raziskavo, je odprtje meja pozdravilo za okoli deset odstotkov vprašanih več kot v Avstriji
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.