Mešanico protiteles je na Infekcijski kliniki doslej prejelo 72 okuženih. Prve izkušnje so dobre, razen ene bolnice ni bil hospitaliziran nihče. Prof. dr. Roman Jerala pojasnjuje, da če se cepimo, sami razvijemo protitelesa, tukaj pa dobimo ta protitelesa. Ker pa je zdravilo zelo drago, posamezna infuzija stane 2.000 evrov, odmerek cepiva Pfizer pa denimo slabih 20, je smiselno, da ga dobijo samo osebe, ki imajo šibak imunski sistem. Poleg tega bolnik zdravilo prejme pod zdravniškim nadzorom.
Bolnik se mora strinjati z uporabo zdravila
Kot je pojasnila doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica Infekcijske klinike, imajo tam svoje določene previdnostne ukrepe, poleg tega se mora bolnik strinjati s tem, torej podpisati izjavo, s katero se podpiše, da se strinja, ker to zdravilo vseeno ni registrirano. Prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo UL je povedal, da je dovoljenje že dano, ampak dovoljenje v smislu, to je dala Evropska agencija za zdravila, da lahko potem posamezne nacionalne agencije posebej odredijo uporabo ali ne.
Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje, da bo EMA zdravilo Regeneron odobrila najpozneje do konca leta. Dr. Jerala pove, da je to zdravilo učinkovito in za 50 odstotkov zmanjša verjetnost hospitalizacije. Spomnimo pa se, da je delovanje cepiv bolj učinkovito kot 50 odstotkov, tako da ni to neka čarobna palčka, je poudaril.
Miokarditis zelo redek stranski učinek
Učinkovitost Pfizerja in Moderne proti okužbi z delta različico znaša približno 70 odstotkov. Vsa cepiva, s katerimi cepijo države Evropske unije, pa so uspešno prestala vse faze testiranja. Države članice enotne cepilne strategije sicer nimajo. Z vektorskima AstraZeneco in Janssnom tako v Sloveniji več ne cepimo. Pri nas stari 12 let in več dobijo Pfizerja, starejši od 30 pa tudi Moderno.
Dr. Jerala pojasnjuje, da torej cepivo Moderna odsvetujejo za mlajše predvsem zato, ker so opazili, da je prišlo do nekoliko bolj pogostega pojava miokarditisa, treba pa je povedati, da miokarditis nastopa še bistveno bolj pogosto ob okužbi z virusom. Miokarditis ali vnetje srčne mišice je zelo redek stranski učinek, običajno se pojavi dva tedna po drugem odmerku, pogosteje pri moških. EMA je opisala tudi druge stranske učinke, kot sta boleča roka in utrujenost, za vse pa je značilno, da nastanejo prve dni po cepljenju.
Torej ni pričakovati, da bi prišlo do nekega efekta zelo dolgotrajno. Podobno se je v bistvu izkazalo z vsemi cepivi doslej, ki smo jih poznali, torej za nobena cepiva se ni zgodilo, da bi prišli stranski učinki čez eno leto ali pa čez nekaj mesecev.
Precepljenost v Sloveniji sicer zaostaja za povprečjem Evropske unije, cepljenih je 75 odstotkov odraslih, pri nas pa po podatkih Nacionalnega inštituta 59 odstotkov.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.