Jasno je, da so bile napovedi vladnih koordinatorjev, promotorjev cepljenja, pa tudi ministrstva za zdravje in premierja Janeza Janše zelo optimistične. Spomnimo, da smo ciljali na 70-odstotno mejo precepljenosti sredi poletja, čeprav smo si v strategiji zadali nižjo, 60-odstotno precepljenost. "Realno lahko računamo, da bomo precepljenost, ki uspešno zaustavlja epidemijo, dosegli v sredini junija," je maja dejal Janša.
Tik pred septembrom je z vsemi potrebnimi odmerki cepljenih 42,7 odstotka prebivalcev, s prvim odmerkom pa niti polovica. Vprašanje je, kako torej prepričati državljane, naj se cepijo, sploh pri nas, kjer po raziskavi Eurobarometra vlada najbolj odklonilen odnos do cepljenja. Posledica omenjenih številk je 141 hospitaliziranih covidnih bolnikov, kar je enkrat več kot prejšnji ponedeljek.
A Slovenija ni edina s takšno sliko – podobno je v številnih drugih evropskih državah. "Prejšnji teden je bila zabeležena 11-odstotna rast števila smrti v regiji. Zanesljiva projekcija jih v Evropi napoveduje 236.000 do 1. decembra," je dejal direktor WHO za Evropo Hans Kluge. A tudi doslej podatek o 1,3 odstotka umrlih zaradi covida v Evropi marsikoga v Sloveniji ni prepričal v cepljenje. Bo dovolj Janševa obljuba, da bodo pravilo PCT in ostali ukrepi odpravljeni, ko bo cepljenih 70 odstotkov, kot so to storili na Danskem in v Veliki Britaniji?
V petek so se namreč Danci razveselili novice, da je epidemija zaradi visoke stopnje precepljenosti pod nadzorom, posledično pa bodo 10. septembra odpravljeni vsi ukrepi. Sledijo tudi Islandci, kritični meji 70 odstotkov pa se bo kmalu pridružila še Italija. Celo Švedska, ki je bila zaradi milih ukrepov več mesecev zgled in priljubljen primer anticepilcev, zdaj po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni beleži 66,6 odstotka polno cepljenih prebivalcev.
"Le z zadostno precepljenostjo se bomo lahko izognili pogovoru o zapiranju države"
"Projekcije jasno kažejo, da ob 70- odstotni ali višji precepljenosti Sloveniji najverjetneje ne grozi razmišljanje o tem, da bi se morali popolnoma zapreti. Vendar pa ni bistveno le, da dosežemo teh 70 odstotkov, pač pa tudi, kdaj jih moramo doseči," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal minister za zdravje Janez Poklukar in ponovil, da se bomo le tako lahko izognili pogovoru o zapiranju države.
Pojasnil je, da lahko na primeru Anglije ugotovimo, da so polno cepljeni odpornejši na različico delta. "Zato je bila prejšnji teden uvedena sprememba, da vsi, ki so dvakrat cepljeni, takoj dobijo QR-kodo, ki velja za vse dejavnosti. Hkrati pa smo prestavili 14-dnevni rok pri AstraZeneci," je dejal in pojasnil, da si prej pri tem cepivu Evropsko digitalno potrdilo dobil tri tedne po prvem cepljenju. Ljudi želijo namreč spodbuditi, da bi se cepili še z drugim odmerkom.
"Še naprej velja, da so prebolevniki, ki so enkrat cepljeni znotraj okvira 240 dni po pozitivnem PCR-testu, priznani kot polno cepljeni," je dejal, a pojasnil, da bo strokovna skupina v torek razpravljala o tem, kdaj in za koga uvesti tretji odmerek. Dodal je, da je bila na ECDC nedavno predstavljana izraelska študija, ki kaže, da se s tretjim odmerkom pomembno poveča zaščita, kot je pojasnil, za več deset odstotkov. "Razmišljamo, da bi najprej zaščitili osebe v domovih za starejše občane, zaposlene v zdravstvu in sociali ter starejše od 50 let," je pojasnil.
"Sočasno razmišljamo o tem, da bi cepljenje s tretjim odmerkom omogočili tudi vsem cepljenim v tujini," je dejal in dodal, da bi na ta način pridobili tudi slovensko QR-kodo oziroma evropsko digitalno potrdilo.
"Vrh četrtega vala bo v začetku oktobra"
"V 19. stoletju smo v Sloveniji cepili prve proti črnim kozam. Leta 1928 je bil odkrit penicilin in začela se je doba antibiotikov. Te dva ukrepa sta rešila na milijone ljudi. To je bil plod medicinske stroke, znanosti in organizacije v zdravstvu. Zakaj, če smo v vseh teh letih rešili generacije, ne bi zdravstvu in medicinski stroki verjeli danes?" je dejal in dodal, da je cepljen tako on kot njegova družina. "Tudi otroci, ki so starejši od 12 let," je dodal.
Dodal je, da popolnoma zaupa v cepivo in upa, da daje s svojim ravnanjem zgled ostalim državljanom Slovenije. "Upam, da bodo vsi v najkrajšem možnem času pristopili k cepljenju, kajti kot sem že poudaril, je pomembno predvsem, kdaj bomo dosegli 70 odstotkov. Vrh četrtega vala bo v začetku oktobra," je dejal.
"Vsakič, ko delaš s pacientom, ki ima hud potek covida, je odgovor enak. V življenju narediš veliko napak in to, da se ne cepiš, je ena od njih," je dejal koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta in vse še enkrat pozval k cepljenju.
KOMENTARJI (522)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.