Beovićeva je poudarila, da je najučinkovitejša zaščita cepljenje. "Hitro testiranje je izhod v sili. Vemo, da ti testi niso 100-odstotno občutljivi, torej lahko zgrešijo nekoga, ki že izloča virus. Res je tudi, da lahko oseba dobi negativni izvid, naslednji trenutek pa že začne izločati virus, torej je kužna," je dejala in dodala, da s testiranjem vendarle nekoliko zmanjšamo možnost, da bo v neko skupnost, na primer razred, prišla oseba, ki je kužna.
"Povsem preprečiti pa tega ne moremo. S hitrim testiranjem to preprečujemo v manjši meri, kot bi na primer s cepljenjem, za katerega tudi vemo, da ni 100-odstotno zanesljivo," je dejala v oddaji 24UR ZVEČER.
Kdo bo prejel poživitveni odmerek?
"V Sloveniji smo že sprejeli priporočilo, da je poživitveni, torej tretji odmerek možen pri ljudeh, ki so hudo imunsko oslabeli oz. imajo resne kronične bolezni, zaradi katerih so v posebni nevarnosti za hud potek bolezni covid-19," je dejala in dodala, da se za podobne korake odločajo tudi druge države po svetu.
"Verjetno bomo tudi v Sloveniji v naslednjih tednih razširili nabor oseb, za katere se nam zdi smiselno, da bi prejele tretji odmerek," je dejala. Kot pravi, so raziskave, ki so analizirale učinkovitost in varnost tretjega odmerka obeh mRNA-cepiv, na pregledu pri evropski agenciji zdravila ter pri ameriški agenciji za hrano in zdravila. Slednja je pred kratkim že odobrila uporabo pri imunsko oslabelih ljudeh, podobno, kot smo priporočili v Sloveniji. "V prihodnjih mesecih pa se bo v ZDA to razširilo tudi na širšo populacijo. Verjetno se bomo za nekaj takega odločili tudi pri nas, ampak kot rečeno, še čakamo na podatke," je pojasnila.
Cepivo bolje ščiti tisti del populacije, ki je v nevarnosti za hud potek bolezni
"Zlasti britanske izkušnje zelo nazorno kažejo, da je cepivo zaščitilo tisti del populacije, ki je v nevarnosti za hud potek covida-19, torej za sprejem v bolnišnico," je dejala in dodala: "Če je celotno število zadnjega vala v Veliki Britaniji doseglo 80 odstotkov prvega vala, je število hospitaliziranih doseglo samo 20 odstotkov tistih, ki so bili hospitalizirani v prejšnjem valu".
"Očiten učinek cepiva, ki seveda ni 100-odstotno, bistveno vpliva ne le na potek epidemije, ampak na to, kako bodo ljudje zbolevali, ali bodo umirali in kako bomo lahko obravnavali tudi druge bolnike poleg teh s covidom-19," je še povedala in pripomnila, da je zato ukrep cepljenja neprecenljiva odločitev za posameznika in za družbo.
KOMENTARJI (553)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.