Cepivo ameriškega Pfizerja in nemškega BioNtecha bo predvidoma v soboto pripeljano v lekarno Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kjer bo ustrezno shranjeno na temperaturi –80°C. Za količino cepiva, ki ga bo prejela Slovenija in mora biti shranjeno pod posebnimi pogoji, zadostujejo kapacitete lekarne Univerzitetnega Kliničnega centra v Ljubljani. V tej lekarni bodo izvedli tudi postopek priprave cepiva.
Ker se med prevozom hladna veriga ne sme prekiniti, so v kliničnem centru že danes izvedli simulacijo prevzema na minus osemdeset stopinj Celzija ohlajene pošiljke. Šlo je le za vajo, zato Pfizerjeva transportna škatla cepiva danes še ni vsebovala, vse ostalo, vključno z GPS in temperaturnim monitorjem, pa je bilo popolnoma pristno. V pripravljenosti je tudi posebna skrinja, kjer bodo odmerke shranjevali.
Direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar je povedal, da je do danes izkazalo interes po cepljenju med 3.800 in 3.900 zaposlenih, kar je skoraj 40 odstotkov, približno 10 odstotkov več kot pri cepljenju proti gripi. O dobrem odzivu poročajo tudi iz mariborskega kliničnega centra, prve odmerke pa bodo namenili rizičnim zaposlenim na covid oddelkih.
Distribucijo cepiva od lekarne Univerzitetnega kliničnega centra do domov za starejše občane (DSO), zdravstvenih domov in bolnišnic (cepilnih centrov) bo zagotovil Nacionalni inštitut za javno zdravje.
V spodnji galeriji si lahko ogledate hladilnik za shranjevanje cepiva in paket za transport cepiva.
Kot so za 24ur.com potrdili na ministrstvu za zdravje, se bo, če šlo vse po načrtu, cepljenje pričelo v nedeljo v več domovih za starejše po celotni državi. Kateri so ti domovi, nam niso razkrili.
V prvi pošiljki bo sicer Slovenija prejela nekaj manj kot 10.000 odmerkov cepiva. Vsak posameznik mora prejeti dva odmerka cepiva v razmahu 21 dni. Med prvimi bodo cepljenimi tudi zaposleni v domovih za starejše ter najbolj izpostavljeni in ogroženi zdravstveni delavci v bolnišnicah in zdravstvenih domovih.
Sledili bodo starejši (60 let in več), ki bi se cepili postopoma glede na dostopnost cepiva: najprej stari 80 let in več, nato stari 70 let in več in 60 let in več. Kasneje bodo na vrsto prišli še kronični bolniki ter skupine kritične infrastrukture (zaposleni v vzgoji in izobraževanju, prometu, trgovini in podobno).
Stroške cepiva in cepilnega pribora, priprave cepiva in cepljenja krije državni proračun in bodo izvajalcem cepljenja v celoti povrnjeni pod pogojem, da bodo cepljenja evidentirana.
Interes za cepljenje med zaposlenimi v DSO nižji, kot so pričakovali
Podatkov o tem, koliko stanovalcev in zaposlenih v domovih je izrazilo interes za cepljenje, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj nima, saj prijave zbirajo na ministrstvu za zdravje in Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), se pa po njegovih informacijah prva pošiljka odmerkov pokriva s tem interesom. Vladni govorec Jelko Kacin je medtem zatrdil, da bo odmerkov cepiva v prvi fazi dovolj, da cepijo vse stanovalce domov starejših, ki covida-19 še niso preboleli. Po ministrovih besedah se bo cepljenje v vseh domovih za starejše predvidoma opravilo v enem dnevu.
V prvi pošiljki bo sicer po navedbah ministrstva za zdravje 9750 odmerkov cepiva, do konca leta pa jih bodo predvidoma prejeli še 6825. Med oskrbovanci domov za starejše jih je po podatkih ministrstva za zdravje interes za cepljenje izrazilo 60 odstotkov, ta odstotek pa je nižji med zaposlenimi v domovih. Cigler Kralj je zato znova pozval vodstva zavodov, naj svoje zaposlene spodbudijo k cepljenju, sploh v luči dejstva, da je virus v domove starejših večinoma vstopal preko zaposlenih z asimptomatsko okužbo.
Cigler Kralj je pojasnil še, da so vodstva domov dobila natančna navodila in odgovore na številna vprašanja, kako se pripraviti na cepljenje. Na današnji redni videokonferenci so jih tudi pozvali k čim boljšemu informiranju zaposlenih in stanovalcev glede cepljenja in doslednemu testiranju s hitrimi testi.
Pfizerjevo cepivo že na poti v države EU
Trije tovornjaki hladilniki s cepivom so tovarno ameriškega farmacevtskega velikana na severovzhodu Belgije v mestu Puurs zapustili med 9. in 10. uro ob strogih varnostnih ukrepih. Vsak tovornjak sta pospremili dve policijski vozili.
V katere članice unije so namenjeni, v Pfizerju niso želeli povedati. Eden od tovornjakov je sicer imel poljske registrske oznake.
Kot poročajo italijanski mediji, bo prvi odmerek cepiva v Italiji prejela 29-letna Claudia Alivernini iz Rima. Med drugim je bila članica osebja, ki je spomladi na vrhuncu prvega vala pandemije covida-19 na domu obiskovalo starejše covidne bolnike.
Kot so v torek še sporočili iz bolnišnice Spallanzani, bodo sicer v nedeljo cepili pet njihovih zaposlenih - poleg medicinske sestre še člana pomožnega osebja, znanstvenika in dva zdravnika. Medicinska sestra in zdravnika bodo nato del ekipe, ki bo cepila svoje kolege. Bolnišnica bo sprva tudi služila kot center za distribucijo cepiva po Italiji.
V sosednji Avstriji pa bodo v nedeljo kot prvi cepljeni bolniki iz ogrožene skupine. Po navedbah predsednice avstrijskega združenja za vakcinologijo Ursule Wiedermann-Schmid gre za pet starejših od 80 let, ki so se sami javili.
Tri moške in dve ženski bodo cepili na dunajski medicinski univerzi. Peterico obravnavajo v tamkajšnji posebni ambulanti za ogrožene skupine. Vsi imajo pridružene bolezni, najstarejši med njimi pa ima 93 let.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.