Direktor podjetja Pfizer Albert Bourla je v pogovoru za ameriško televizijo CBS napovedal, da bodo v ZDA po vsej verjetnosti še pred koncem leta 2020 javnosti predstavili cepivo proti covidu-19. Kot je zatrdil, bo cepivo, ki ga podjetje pripravlja z nemškim BioNTechom, povsem varno, poroča Bloomberg.
Vse je sicer odvisno od tega, ali bo Ameriška uprava za hrano in zdravila cepivo odobrila, je dejal. "Ne morem reči, kaj bo storila FDA. Ampak mislim, da je odobritev cepiva povsem verjeten scenarij in se nanj tudi pripravljamo," je dodal Bourla.
Newyorški Pfizer in nemški BioNTech veljata za vodilni podjetji v tekmi za razvoj cepiva, skupaj z Moderno in AstraZeneco. Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je včeraj sporočilo, da je dobilo zeleno luč britanskih regulatorjev in bo nadaljevalo preizkušanje cepiva proti covidu-19. Testiranje cepiva so sicer ta teden prekinili, ker se je pri enem od sodelujočih v raziskavi razvila bolezen, ki je ni mogoče pojasniti.
Po besedah Bourla bodo do konca oktobra ugotovili, kako učinkovito je cepivo. "Seveda to ne pomeni, da deluje. To pomeni, da bomo videli, ali bo delovalo," je nakazal in dodal, da je čas kliničnega testiranja cepiva odvisen od količine prostovoljcev. Pozitivni rezultati bi lahko odprli pot do odobritve, meni.
Pfizer in BioNTech sicer nameravata še razširiti število prostovoljcev. Prizadevajo si namreč, da bi v testiranje vključili tudi več ljudi z raznolikim ozadjem. K sodelovanju nameravajo povabiti osebe, stare najmanj 16 let, in med drugim tudi osebe s HIV in hepatitisom B in C. Osredotočili se bodo tudi na iskanje temnopoltih prostovoljcev in Latinoameričanov. Trenutno v študiji sodeluje 60 odstotkov belcev in 40 odstotkov temnopoltih.
Podjetje se je pretekli teden pridružilo drugim razvijalcem cepiv z obljubo, da bodo cepivo dali na trg le, če bo varno in učinkovito. Bourla je dejal, da Pfizer ni sprejel denarja davkoplačevalcev za financiranje raziskav in razvoja cepiva, da bi se izognili vladni birokraciji in vplivom politike.
Ameriški predsednik Donald Trump je pred kratkim zatrdil, da bi lahko cepivo odobrili že do novembrskih volitev, čeprav so strokovnjaki to zavrnili.
Nekdanji komisar FDA Scott Gottlieb je dejal, da je "netipično", da se o postopku odobritve katerega koli zdravila ali cepiva razpravlja v političnem kontekstu. "Mislim, da pred volitvami ne bomo videli odobritve," je dejal Gottlieb, ki sedi v upravnem odboru Pfizerja. Dodal je, da se bo ameriško nezaupanje do cepiva proti covidu-19 po volitvah verjetno razblinilo.
"To bo verjetno zelo pospešen vstop na trg," je dejal Gottlieb. Opisal je postopek, v katerem bodo regulatorji najprej izdali dovoljenje za uporabo v sili, ko bo cepivo na voljo tistim z velikim tveganjem za okužbo, vključno z zdravstvenimi delavci na "prvi fronti". Potem bo cepivo šele širše dostopno, je dejal Gottlieb.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.