Danes je 'velik dan za znanost in človeštvo', je ob rezultatu, ki kaže, da cepivo družb Pfizer in BioNTech zagotavlja 90-odstotno zaščito pred novim koronavirusom, prejšnji teden dejal izvršni direktor Pfizerja Albert Bourla. Družbi nameravata za odobritev uporabe cepiva zaprositi do konca meseca.
Zdaj pa iz ZDA prihajajo še bolj spodbudne novice, saj ima po podatkih Moderne njihovo cepivo kar 94,5-odstotno učinkovitost. "To so zelo vznemirljivi rezultati," je dejal dr. Anthony Fauci, vodilni epidemiolog v državi. "Bolje ne more biti, 94,5 odstotka je res izjemen delež."
Pri Moderni so za rezultate izvedeli v nedeljo popoldan, ko so govorili s člani neodvisne komisije za varnost in nadzor podatkov, ki analizira njihove podatke iz kliničnih študij. "To je bil eden izmed najboljših trenutkov v mojem življenju in karieri. Res je neverjetno, da lahko razvijamo to cepivo in vidimo, kako učinkovito prepreči simptomatsko bolezen," je dejal dr. Tal Zacks, ki je v podjetju zadolžen za razvoj cepiva.
Cepljenje se bi lahko začelo v drugi polovici decembra, je napovedal Fauci, načrtujejo pa, da bodo najprej cepili rizične skupine. Za preostanek populacije bi lahko bilo cepivo na voljo spomladi.
V raziskavah Moderne je sodelovalo 30.000 prostovoljcev. Polovica jih je prejela zgolj odmerek solne raztopine, torej placebo, medtem ko je druga polovica prejela dejansko cepivo. V prvi skupini je covid-19 razvilo 90 ljudi, 11 med njimi resnejšo obliko bolezni, v drugi pa je zbolelo le pet ljudi, nihče od njih resneje.
Podjetje trdi, da cepivo nima nobenih resnih stranskih učinkov. Manjši odstotek tistih, ki so ga prejeli, je imel glavobol ali pa bolečine v telesu.
Pri Moderni nameravajo v prihodnjih tednih ameriški agenciji za hrano in zdravila (FDA) predložiti vlogo za dovoljenje za uporabo v sili (Emergency Use Authorization – EUA) in pričakujejo, da bodo dovoljenje tudi dobili.
Podobni rezultati Pfizerja in Moderne
Cepiva podjetij Pfizer in BioNTech ter Moderne imajo podobne rezultate, saj uporabljajo enako tehniko za aktivacijo imunskega sistema, in sicer delujejo na osnovi mRNA oziroma informacijske RNA. Ko cepivo vbrizgajo v posameznikovo telo, začne to tvoriti protitelesa, ki se v primeru izpostavljenosti virusu odzovejo. Na trgu še ni cepiva, ki bi delovalo na tej osnovi.
Fauci je dejal, da je skepticizem glede uporabe mRNA vedno obstajal. "Pri kliničnem testiranju smo videli, da ni pravih varnostnih skrbi, učinkovitost pa je navdušujoča. Skoraj enake rezultate smo videli pri Pfizerju, kar potrjuje učinkovitost mRNA."
Tako cepivo Pfizerja in Moderne prejme posameznik v dveh dozah nekaj tednov narazen.
Na novico se je odzval tudi vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, prof. dr. Roman Jerala, ki je zapisal: "94,5-odstotna zaščita. Sliši se kar prelepo."
Lažje shranjevanje kot pri cepivu Pfizerja
Cepivo Moderne naj bi ostalo stabilno pri običajnih temperaturah v hladilniku, to je od dveh do osmih stopinj Celzija, in sicer sedem dni. Pri pošiljanju in dolgotrajnem skladiščenju pa naj bi do šest mesecev ostalo stabilno pri običajnih temperaturah zamrzovalnika.
"Verjamemo, da nam bodo naše naložbe v tehnologijo dostave mRNA in razvoj proizvodnega procesa omogočili shranjevanje in pošiljanje našega kandidata za cepivo proti covidu-19 pri temperaturah, ki so običajne za že obstoječe farmacevtske zamrzovalnike in hladilnike," je povedal Juan Andres, glavni tehnični direktor in direktor za kakovost na Moderni. "Te pogoje razširjene stabilnosti za mRNA-1273 z veseljem posredujemo regulatorjem v odobritev. Sposobnost shranjevanja našega cepiva do 6 mesecev pri –20 ° C, do vključno 30 dni pa pri običajnih pogojih v hladilniku po odmrzovanju, je pomemben napredek, ki bi omogočil enostavnejšo distribucijo ter večjo prilagodljivost za lažje množično cepljenje v ZDA in drugih delih sveta," je še dodal Andres.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.