Nemški BioNTech in ameriški Pfizer preizkušata učinkovitost cepljenja proti novemu koronavirusu s še tretjim odmerkom njunega cepiva. Gre za raziskavo, v kateri bodo v ZDA 144 sodelujočih šest do 12 mesecev po prvem in drugem odmerku cepili še tretjič. K raziskavi so podjetji vzpodbudile nove različice virusa.
Podjetji želita predvsem ugotoviti, kako učinkovit bi bil dodaten, obnovitveni odmerek pri preprečevanju okužbe z novimi, bolj nalezljivimi različicami virusa Sars-CoV-2. Konkretno bodo v raziskavi preverjali imunski odgovor telesa v času tretjega odmerka, teden dni kasneje in nato še po mesecu dni. Sodelovali bodo ljudje iz dveh starostnih skupin - skupine od 18 do 55 let ter skupine od 65 do 85 let. V okviru raziskave jih bodo nato spremljali še dve leti, so v današnji izjavi za javnost pojasnili vodilni predstavniki obeh podjetij.
V Evropi se trenutno širi predvsem britanska različica novega koronavirusa, prisotni pa sta tudi južnoafriška in brazilska. Vse tri veljajo za bolj nalezljive od prvotne oblike virusa, pojavljajo pa se tudi skrbi, da so, še posebej južnoafriška, bolj odporne na obstoječa cepiva.
Zaenkrat sicer ni dokazov o tem, da naj bi bilo cepivo pri preprečevanju okužbe s temi različicami manj učinkovito, je v izjavi poudaril prvi mož Pfizerja Albert Bourla, a kljub temu se je treba pripraviti na morebitne kasnejše različice, proti katerim obstoječe cepivo morda ne bo nudilo zadostne zaščite. Tudi vodja BioNTecha Ugur Sahin je danes izpostavil, da se želijo pripraviti "na različne scenarije", tako da bodo lahko cepivo, če bo to potrebno, čim hitreje prilagodili.
Poleg omenjene raziskave podjetji razmišljata o testiranju nekoliko spremenjene verzije svojega prvotnega cepiva, ki bi ponudila boljšo zaščito pred okužbo z južnoafriško mutacijo virusa B.1.351. O tem trenutno potekajo pogovori z regulatorji. Gre namreč za nevarnejšo med sedanjimi mutacijami, saj se izogne nekaterim blokadam protiteles, ki nastanejo ob okužbi s starejšo različico virusa, kar pomeni, da so ljudje, ki so že bili okuženi, bolj dovzetni za ponovno okužbo s to različico.
Moderna začela testiranje cepiva, prilagojenega na mutacije novega koronavirusa
Ameriško farmacevtsko podjetje Moderna pa za letos napoveduje svetovno proizvodnjo 700 milijonov odmerkov cepiva, kar je 100 milijonov več, kot je znašala prejšnja napoved. Ob gradnji dodatnih proizvodnih zmogljivosti namerava podjetje v letu 2022 proizvesti 1,4 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19.
Moderna je v sredo sicer sporočila, da je že začela testiranje poskusnega cepiva proti mutacijam novega koronavirusa. Od vseh najbolj skrbi južnoafriška, njihovo poskusno cepivo, ki ga bo ameriški nacionalni inštitut za zdravje preizkusil na nekaj sto prostovoljcih, pa je namenjeno predvsem njej.
Hkrati tudi pri Moderni preizkušajo, ali bi morda proti novim različicam virusa zadostovalo cepljenje s tremi namesto z dvema odmerkoma cepiva.
V ZDA se je po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa z novim koronavirusom do zdaj okužilo 28,3 milijona ljudi. Novih okužb je bilo v sredo nekaj več kot v torek – 71.400. Do srede zvečer je umrlo 505.800 ljudi, med njimi tudi 64-letna sestra županje Washingtona Muriel Bowser. Samo v sredo so v ZDA našteli 2350 smrtnih primerov zaradi covida-19, kar je precej več kot zadnjih nekaj dni.
Največ mrtvih je v Kaliforniji (51.000), New Yorku (47.000) in Teksasu (43.000). Ameriška vojska je pred dnevi odprla svoj prvi center za cepljenje v Los Angelesu, v sredo še po enega v New Yorku in Teksasu, prihodnji teden prideta na vrsto Pensilvanija in Florida. Vojska bo imela sto takih centrov po ZDA.
Predsednik ZDA Joe Biden je napovedal, da bo vlada v kratkem med Američane razdelila 25 milijonov zaščitnih mask, ki so bile izdelane v ZDA. Biden državljane prosi, naj nosijo maske, zaukazal pa jih je na vseh območjih, za katera je pristojna zvezna vlada.
FDA: Cepivo podjetja Johnson & Johnson učinkovito proti hudim oblikam covida-19
Izsledki kliničnih preizkusov cepiva podjetja Johnson & Johnson, izvedenih v ZDA, Južni Afriki in Braziliji, so pokazali, da je bila njegova učinkovitost v primerih hude oblike virusa povsod "podobno velika", vendar je bila zaščita pred zmernimi oblikami nekoliko nižja v Južni Afriki in Braziliji, saj so tam že prevladale nove različice novega koronavirusa. Obsežne klinične preizkuse so opravili na skoraj 44.000 osebah.
Cepivo je bilo pri hudih oblikah bolezni v ZDA 85,9-odstotno učinkovito, pri hudih oblikah v Afriki 81,7-odstotno in v Braziliji do 87,6-odstotno učinkovito. "Čeprav je v splošnem učinkovitost v Južni Afriki, kjer je med študijo prevladovala različica B.1.3.5, manjša, je učinkovitost pri hudih oziroma kritičnih oblikah podobno velika v ZDA, Južni Afriki in Braziliji," so pojasnili na Ameriški uradu za hrano in zdravila (FDA).
V državah, v katerih so bila opravljena klinična preizkušanja, je bila učinkovitost cepiva 28 dni po cepljenju pri hudih oblikah bolezni 85,4-odstotna, pri zmernih oblikah covida-19 pa 66,1-odstotna. Med udeleženci, ki so prejeli cepivo, ni bilo smrtnih primerov in po 28 dneh po cepljenju ni bilo nobenega sprejema v bolnišnico.
Prošnjo za izredno odobritev tega cepiva bo v petek obravnaval posebni odbor zunanjih strokovnjakov, ki bo dal priporočilo, FDA pa bo potem sprejela odločitev. Cepivo podjetja Johnson & Johnson si tako lahko utre pot, da postane tretje odobreno cepivo v ZDA, kjer so do zdaj odobrili že cepivi ameriške Moderne ter ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha.
Uradnik Bele hiše je ob tem še dejal, da naj bi, če bo FDA konec tedna odobrila uporabo cepiva, med zdravstvene ustanove razdelili tri milijone tega cepiva. Pri podjetju pa pravijo, da nameravajo, v skladu z dogovorom, do konca marca ZDA dostaviti 20 milijonov odmerkov, do konca junija pa 100 milijonov odmerkov cepiva.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.