Britanska agencija za javno zdravje (PHE) je analizo opravila med 5. aprilom in 16. majem. Študija je vključevala 1054 oseb iz vseh starostnih skupin, pri katerih so s sekvenciranjem potrdili prisotnost indijskega seva.
Rezultati so pokazali, da cepivo ameriško-nemškega dvojca Pfizer in BioNTech dva tedna po prejemu drugega odmerka nudi 88-odstotno zaščito pred simptomatsko boleznijo, cepivo AstraZenece pa je 60-odstotno učinkovito. Obe cepivi sta sicer nekoliko učinkovitejši proti britanski različici: Pfizer nudi 93-odstotno zaščito, AstraZeneca pa 66-odstotno.
Kot so zapisali strokovnjaki, bi lahko razliko v učinkovitosti med cepivi pripisali večjemu razmaku med obema odmerkoma pri cepivu AstraZenece. Pfizer namreč drugi odmerek priporoča po treh tednih, švedsko-britanski dvojec pa po štirih do 12 tednih. Cepivo AstraZenece tako potrebuje več časa za doseg maksimalne učinkovitosti.
Po prvem odmerku sta bili cepivi občutno manj učinkoviti, le 33-odstotno, zato znanstveniki poudarjajo pomen drugega odmerka. "Zdaj je jasno, kako pomemben je drugi odmerek, da si zagotovimo čim boljšo zaščito pred covidom-19 in njegovimi različicami," je študijo komentiral britanski zdravstveni minister Matt Hancock.
Poleg zaščite pred boleznijo britanska agencija za javno zdravje pričakuje še višjo stopnjo učinkovitosti pri preprečevanju hospitalizacij in smrti. Po ocenah britanskih oblasti je sicer cepljenje v Veliki Britaniji do zdaj preprečilo 13.000 smrti zaradi covida-19 in okoli 39.100 hospitalizacij pri starejših prebivalcih.
Moderna bo Emo zaprosila za odobritev cepiva za mladostnike
Ameriška farmacevtska družba Moderna bo na Evropsko agencijo za zdravila (Ema) v začetku junija vložila uradno prošnjo za odobritev cepiva proti covidu-19 za mlade, stare od 12 do 17 let, je za francoski časnik Le Journal du Dimanche dejal izvršni direktor Stephane Bancel.
Cepivo Moderne je eno štirih cepiv proti covidu-19, ki so odobrena za uporabo v EU. Ob njem so to še cepiva podjetij Pfizer/BioNTech, AstraZeneca in Janssen.
V Emi s sedežem v Amsterdamu so sicer že napovedali, da se bodo ta mesec odločili, ali bodo cepivo proizvajalcev Pfizer in BioNTech odobrili tudi za starejše od 12 let. Medtem so v ZDA uporabo tega cepiva za to starostno skupino že odobrili.
Bancel je medtem na vprašanje, ali Franciji grozi že četrti val pandemije, odgovoril, da brez množičnega cepljenja tega ni mogoče izključiti.
V Franciji bodo vsi odrasli, ki se želijo cepiti, po njegovih besedah do poletja prejeli prvi odmerek. "Potem bi morali čim prej preiti na mlade med 12. in 17. letom," je dejal. To starostno skupino bi bilo po njegovih besedah idealno zaščititi do konca avgusta.
Francijo je pandemija covida-19 hudo prizadela, saj je umrlo več kot 100.000 ljudi.
KOMENTARJI (621)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.