Minister Janez Poklukar je dejal, da je bil cilj akcije doseči še boljšo precepljenost in na ta način obraniti bolnišnice pred prihodnjimi dnevi, ko bo prevladujoča postala različica omikron. Zahvalil se je vsem, ki so sodelovali v tej akciji, predvsem lokalnim skupnostim, županom, društvom, vladnim in nevladnim organizacijam, civilni zaščiti in verskim skupnostim ter tudi zdravstvu, ki še vedno intenzivno izvaja vse ostale programe, poleg cepljenja. Za uspeh akcije se je zahvalil tudi medijem.
Cepilna akcija je potekala v vseh 212 občinah, po njegovih ocenah je pri njenem izvajanju na 2000 cepilnih mestih sodelovalo več kot 10.000 ljudi. "Od 19. do 23. decembra je bilo cepljenih več kot 76.544 oseb, od tega je bilo 20 odstotkov več moških kot žensk. Po starostnih skupinah so se najpogosteje cepili starejši od 50 let, kar je izredno pomembno. Prvič se je cepilo skoraj 4971 ljudi, z drugim odmerkom nekaj manj kot 7459."
Kot je razvidno iz predstavljenih številk, so se akcije večinoma udeležili tisti, ki so bili predhodno že polno cepljeni (64.114). Pristojni pa so si prizadevali, da bi z akcijo k cepljenju privabili predvsem tiste, ki se prvič odločajo za cepljenje.
Poklukar, ki je akcijo znova označil za uspešno, je povedal, da so z njo v tem tednu preprečili 2000 hospitalizacij, 500 sprejemov v enote intenzivne terapije in 300 smrti.
Tudi predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je akcijo ocenila kot uspešno, kljub nekaterim manjšim težavam. "Če človek vzame stvari z dobro voljo, potem noben problem ni tak, da se ga ne bi dalo premagati," je dejala. Veseli jo, da se je toliko ljudi prišlo cepit tudi ponoči, vsako noč so v UKC Ljubljana cepili okoli 70 ljudi, eno noč pa okoli 90.
Poklukar ob zaključku cepilnih dni ni izključil možnosti, da bi v novem letu akcijo ponovili. V minulih dneh je bil poudarek na spodbujanju cepljenja v lokalnih okoljih, morda bo drugič drugje. "Zagotovo bomo stremeli k takšnim in drugačnim akcijam," je napovedal.
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije in vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je glede akcije danes dejala, da so zadovoljni s povečanjem števila cepljenih proti covidu-19, zlasti cepljenih s tretjim odmerkom.
Doslej potrdili 65 primerov omikrona
Medtem število okužb z različico omikron v Sloveniji narašča. V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so potrdili 37 novih primerov okužbe z različico omikron. Skupaj so z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo v Sloveniji doslej potrdili 65 primerov okužbe s to različico. NLZOH je največ primerov potrdil na Gorenjskem in Primorskem.
Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan napoveduje, da bo v Sloveniji epidemija, ki trenutno še upada, okoli novega leta zaradi nove različice znova začela naraščati.
KOMENTARJI (1160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.