Na področju cepljenja se zaradi novih spoznanj neprestano spreminjajo pristopi, kar se zdi marsikomu moteče. "A nova spoznanja je smiselno upoštevati in s tem zagotoviti prebivalcem Slovenije kar najbolj varen in učinkovit način cepljenja," je na vladni novinarski konferenci dejala vodja vladne svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović.
Beovićeva: Cepiti bi se moralo slučajnostno, ne glede na starost
V skladu s priporočili NIJZ za cepljenje proti covidu-19 z dne 6. maja letos so cepiva mRNA, torej Comirnaty in Moderna, namenjena za osebe, stare 50 let in več, kronične bolnike ne glede na starost, nosečnice, "v kolikor je cepivo na voljo, tudi ostali prebivalci po vrstnem redu v skladu s strategijo". Vektorska cepiva, torej cepivo AstraZenece in Janssen, pa je namenjeno osebam, starim 50 let in več, "ki želijo biti čim prej cepljene", ter "ostalim prebivalcem po vrstnem redu v skladu s strategijo".
Beovićeva pa je danes dejala, da trenutno v Sloveniji velja, da mora pri tem, katero cepivo dobi posameznik, veljati princip slučajnosti, ne pa starosti. Že v petek je v oddaji 24UR ZVEČER dejala, da ponujanje mRNA cepiv starejšim nima strokovne osnove, ter da bi bilo starejšim bolj ustrezno ponuditi druga cepiva, saj je redkih nezaželenih stranskih učinkov pri njih manj. "Cepiti bi se moralo slučajnostno, ne glede na starost," je dejala.
V začetku cepljenja je bilo nekaj dvomov glede učinkovitosti cepiva AstraZeneca pri starejših, nato pa so raziskave potrdile izenačeno učinkovitost. "Odločili smo se, da ne bomo po starosti omejevali cepiva."
"Trenutno bi moralo veljati po vseh centrih, da je cepivo razdeljeno ljudem po nekem slučajnostnem ključu, po dnevih, ne glede na to, koliko so stari," je bila jasna.
EU novih cepiv AstraZenece ne bo naročila, kaj bo z drugim odmerkom?
Po tem, ko je EU sporočila, da ne bo naročila novih odmerkov cepiva AstraZeneca, se poraja vprašanje, koliko zalog še ima Slovenija oziroma ali jih je dovolj za cepljenje z drugim odmerkom. Beovićeva zatrjuje, da zadreg glede tega ni. Trenutno je na zalogi 49.000 odmerkov tega cepiva. V maju in juniju naj bi Slovenija dobila še okoli 500.000 novih odmerkov AstraZenece, zagotovljenih pa je 96.000 odmerkov. Zgolj v maju bomo prejeli 93.000 doz, so potrdili na NIJZ. Drugi odmerek trenutno čaka približno 133.000 Slovencev.
Če slučajno ne bi bilo dovolj odmerkov AstraZenece, bi lahko v skrajnem primeru za drugi odmerek posegli po mRNA cepivih, dodaja Beovićeva. Dodala je tudi, da bodo v prihodnje vektorska cepiva (kamor spada tudi AstraZeneca) manj zanimiva za tretje, t. i. poživitvene odmerke, ker se proti vektorju, to je nosilnemu virusu, razvije imunost, ki zmanjšuje odgovor na cepivo.
V nekaterih cepilnih centrih te dni uporabljajo cepivo AstraZenece za prvi odmerek. Na vprašanje, ali bi bilo smiselno, da bi prenehali cepiti s prvim odmerkom, je Beovićeva dejala, da gre za organizacijsko vprašanje. "Če drži, da dodatnih odmerkov AstraZenece ne bo več, potem je smiselno s tem cepljenjem prenehati," je dejala.
Na NIJZ pravijo, da za zdaj cepljenje s prvimi odmerki še poteka, "v kolikor bo potrebno in v kolikor v tretjem kvartalu ne bo novih dobav, bo cepivo zadržano za 2. odmerke".
Dejstvo, da EU ne bo več nadaljevala z dobavo cepiva AstraZeneca, po njenih besedah ni tako problematično, saj se pospešuje proizvodnja cepiva Pfizer, pričakujemo pa tudi dve novi cepivi – beljakovinsko cepivo Novavax ter cepiva CureVac. Pričakujemo pa še registracijo ruskega Sputnika V.
Drugi odmerek cepiva AstraZeneca je po določilih evropske agencije EMA možno izvesti po štirih do 12 tednih. A raziskave so pokazale, da je cepljenje s tem cepivom učinkovitejše, če dobi oseba 2. odmerek po 12 tednih. AstraZeneca je zelo učinkovita že po prvem odmerku, zaščita nastopi po treh tednih. "Ta zaščita ostane enako dobra vsaj 3 mesece, to je do 2. odmerka, ki ga svetujemo po 12 tednih," pravi Beovićeva.
V tem tednu bomo v Sloveniji prejeli 58.500 odmerkov Pfizerjevega cepiva, Moderne 14.400, AstraZenece 12.000 in cepiva Johnson & Johnson 6000 odmerkov. Skupaj bo dobavljenih 90.900 odmerkov.
Prebolevniki in cepljenje le z enim odmerkom
Osebe, ki so covid-19 prebolele, so proti tej bolezni nekaj časa imune. Celjenje prebolevnikov je tako smiselno šele, ko se imunost po preboleli bolezni zmanjšuje, torej po 6 do 8 mesecih. Po osmem mesecu po preboleli bolezni se cepi z dvema odmerkoma cepiva. Pred tem pa le z enim odmerkom, "saj bolezen deluje že kot prvi odmerek, katerega učinek z dejanskim cepljenjem samo poživimo".
"Ta navodila sledijo temu, da bi bilo čim več ljudi čim bolje zaščitenih. To je seveda lahko v nasprotju s pričakovanji ljudi, ki se želijo cepiti zaradi prehoda meje," pravi Beovićeva. Zelenega digitalnega potrdila še ni, Beovićeva pa upa, da bo evropska politika ta priporočila upoštevala, "ni pa nujno". Se pa Slovenija po njenih besedah o tem že dogovarja z nekaterimi sosednjimi državami; torej, da se bo pri prehodu meje upoštevalo tudi cepljenje z enim odmerkom.
Ob ukrepih dovolj 50-odstotna precepljenost?
Beovićeva je nekoliko razburila z besedami, da cepljenje "že kaže svojo učinkovitost, saj se zmanjšuje pogostnost bolezni zlasti pri starejših". "Ob ukrepih, ki so trenutno v veljavi, zadošča že 50-odstotna precepljenost," je dodala. Za sproščanje ukrepov bo potrebna večja precepljenost.
Na družbenih omrežjih se je na to odzval soustanovitelj Sledilnika covid-19 Luka Renko in zapisal, da "nočemo ves čas živeti pod ukrepi". "A lahko nehamo relativizirati precepljenost med starostniki? Zame je vsaka precepljenost starostnikov pod 90 do 95 odstotki poraz. Veliko EU držav je pokazalo, da je tak cilj dosegljiv, ampak samo če si ga zastavimo in delamo v tej smeri."
Skorajda normalno delovanje kulture, športa, gostinskih lokalov, turizma in podobno si lahko po besedah Beovićeve varno zagotovimo z upoštevanjem kratice PCT, ki označuje prebolevnike, cepljene in testirane osebe.
Na portalu že 52.000 prijav na cepljenje
Na cepljenje se je mogoče prijaviti prek centralnega portala na naslovu zvem.ezdrav.si. Tistim, ki so se na cepljenje že prijavili pri osebnem zdravniku ali v cepilnem centru, pa se ni treba znova naročati prek nove aplikacije.
Do danes se je prek portala na cepljenje prijavilo okoli 52.000 ljudi, je na novinarski konferenci povedal državni sekretar na MZ Franc Vindišar. Glede domnevnega kaosa pri vabljenju oseb k cepljenju - nekateri so namreč dobil več vabil - pa je Vindišar dejal, da so verjetno težave povezane s tem, da ti cepilni centri, ki so doslej razvili svoje aplikacije za naročanje na cepljenje, še niso prenesli svojih podatkov na zVem. Zagotovil je, da je pri zVem zaenkrat zanesljivost, da bo oseba samo enkrat klicana na termin cepljenja, praktično 100-odstotna.
V zdravstvenih domovih so zagotovili, da se pripravljajo na cepljenje splošne odrasle populacije in hkrati tudi na prehod na nacionalno aplikacijo za prijavo na cepljenje. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa bodo na nov sistem prešli, ko bo to mogoče izvesti varno in strokovno. V tem tednu se v smislu organizacije cepljenja tako pri njih ne bo še nič spremenilo.
KOMENTARJI (727)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.