Kot pojasnjuje Boštjan Verstovšek, se je za to potezo odločil zaradi odziva notranjega ministra Aleša Hojsa na včerajšnje proteste v Ljubljani in Mariboru. Hojs je policijo pozval, naj udeležence protestov, ki so kršili prepoved zbiranja in niso upoštevali varnostne razdalje, identificira s pomočjo posnetkov in fotografij, objavljenih na družbenih omrežjih, jih oglobi in kazensko ovadi zaradi ogrožanja zdravja.
"To pomeni, da če so protestniki včeraj zagrešili KD, potem si upam trditi, da so sigurno še hujše zagrešili gospod Pahor, ministra gospod Tonin, gospod Hojs, vrh vojske, skratka vsi, ki so se sprehajali ob Kolpi. Mislim, da je ta kršitev veliko hujša. Zato ker so protestniki včeraj, če pogledate, jih je večina imela maske, držali neko distanco, po drugi strani se državni vrh ni držal nobene distance, nihče od njih ni imel zaščitne maske," je ob tem pojasnil Boštjan Verstovšek iz odvetniške pisarne Verstovšek.
'Enaka pravila morajo veljati za vse'
"Jaz osebno se strinjam s kvalifikacijo ministra Hojsa, da tu verjetno gre za kaznivo dejanje, in sicer ogrožanje varnosti. In v takem primeru morajo veljati enaka pravila za vse. In za protestnike in za ministre."
Želja, da bi bili pred zakonom - ne glede na položaj - vsi enaki, je znanega celjskega odvetnika spodbudila, da spiše ovadbo zoper politike, ki pred dvema tednoma med obiskom južne meje niso spoštovali predpisanih ukrepov.
Ne da bi upoštevali socialno distanco, kot se je včeraj pri polaganju venca ustanoviteljem Osvobodilne fronte vnovič zalomilo predsedniku Pahorju, so z ramo ob rami ogrožali državno ureditev, vsebino ovadbe razkriva Verstovšek: "Z malo nesreče bi lahko imeli predsednika vlade, predsednika republike, polovico parlamenta na respiratorjih."
Zgrožen nad odzivom notranjega ministra Aleša Hojsa, ki je po včerajšnjih protivladnih protestih na Twitterju zapisal, da bo večje število protestnikov oglobljenih. Prav tako pa Hojs od policije pričakuje, da bo vložila ovadbe zoper organizatorje in udeležence, saj gre za kaznivo dejanje ogrožanja zdravja.
Verstovšek se sprašuje: "Zakaj ovadbe samo zoper eno skupino ljudi, zakaj ne ovadbe tudi zoper drugo skupino ljudi, tu lahko gre za kršitev načela enakopravnosti. In po ustavi so vsi enakopravni."
Da je policija pri obravnavi tovrstnih dogodkov avtonomna in sledi zakonskim in strokovnim izhodiščem, sporočajo iz policije in dodajajo, da stališča politikov ali drugih vplivnih oseb ne vplivajo na njihovo delo.
Kazensko ovadbo zoper politike, ki ne spoštujejo lastnih ukrepov, bodo tako v odvetniški pisarni dokončali predvidoma jutri, ob tem pa kolege pravnike vabijo, naj se jim pri doseganju osnov pravne države pridružijo.
Hojs: Zaščitne maske na prostem po zakonu niso obvezne
"Jaz sem dal zgolj usmeritve policiji. Minister ni fikus in po zakonu mora dajati usmeritve policiji. Gospod odvetnik bo vodil primer dalje in bo moral dokazati naš naklep, ki je ključen element kaznivega dejanja. Naklep pa je iz protestov, na katerih je nekdo spodbujal h kršitvi odloka, k druženju in govorjenju, da je korona virus izmišljen, po oceni mnogih pravnikov bolj jasno viden, kot pa iz našega sprehoda ob Kolpi," je očitke v oddaji 24UR ZVEČER komentiral minister Hojs.
"Gospod Hojs se moti, saj gre pri tem za kaznivo dejanje ogrožanja javne varnosti, ki ga je mogoče zagrešiti iz malomarnosti. Državnemu vrhu ne očitam naklepa, ampak malomarnost. Opozarjam tudi na neodgovorno ravnanje političnega vrha, ki samo krši pravila od ljudi pa pričakuje strogo ravnanje po pravilih. Vprašanje je, ali bo zadeva prišla do sodišča, saj lahko ovadbo zavrže državno tožilstvo. A če bo zavrglo ovadbe proti državnemu vrhu, je edina logična poteza, da zavrže tudi ovadbe proti protestnikom," je odgovoril odvetnik Verstovšek.
Hojs je v repliki poudaril: "Državno vodstvo z obiskom na Kolpi ni kršilo predpisa.Predpisi ne zapovedujejo nošenja mask na odprtem prostoru, če je razdalja med ljudmi dovolj velika. Mi smo se za napako opravičili in priznali, da smo stali preblizu skupaj. Za razliko od tistih, ki so javno pozivali k nečemu, kar ni času primerno in je skrajno zavržno," je še izpostavil minister.
Verstovšek je še enkrat poudaril, da gre pri tem za vprašanje enakopravne obravnave vseh državljanov.
Policija zaenkrat predlagala postopek proti 26 ponedeljkovim protestnikom
Po ponedeljkovih protestih so policisti identitete nekaterih protestnikov, ki niso upoštevali njihovih opozoril, sicer že predali na zdravstveni inšpektorat. Ta je v tem primeru prekrškovni organ, zaenkrat na policiji predlagajo postopek proti 26 osebam, so pojasnili. Kaznivega dejanja širjenja nalezljive bolezni do sedaj še niso zaznali.
KOMENTARJI (823)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.