Izpolnjevanje pogoja PCT je v veljavi šele slab teden, a mnogi opozarjajo na številne nesmiselnosti ukrepov. "Če upoštevamo odlok vlade, lahko invalidi tudi umrejo," je ogorčena bralka, ki ji ni jasno, zakaj nudenje storitve osebne asistence ni na seznamu med izjemami.
"Osebna asistenca niso le klepeti in sprehodi. Osebni asistenti skrbijo tudi za nepokretne uporabnike, paraplegike, za ljudi, ki so odvisni od aparatur, ki se ne morejo sami hraniti, jim je treba menjati plenice," opisuje in doda, da uporabniku, ki ne izpolnjuje pogoja PCT, po odloku vlade ne smejo nuditi osebne asistence.
Nekateri uporabniki namreč covida še niso preboleli, drugi se ne smejo ali se iz osebnih razlogov ne želijo cepiti, vsi omenjeni pa morajo na vsaka dva dni na testiranje, kar pa jim predstavlja velik napor, nekateri pa zaradi svoje bolezni brez spremljevalca sploh ne morejo na testirno mesto. Sicer pa zanje tudi strošek testiranja predstavlja veliko denarja, ki si ga težko privoščijo, pojasnjuje bralka in opozori, da jim brez testa ne morejo nuditi nujno potrebne pomoči. "Povejte mi, če je to človeško, če je to pravna in socialna država, ki zapove, da invalidna oseba, ki se ne more testirati, ostane brez nujno potrebne pomoči," se sprašuje.
Bralka še opozarja na nesmiselnost ukrepa, če je invalidna oseba pozitivna na covid, saj v takem primeru ne izpolnjuje pogoja PCT in tako ni upravičena do storitve osebne asistence. "Ali naj invalidi, ki so na covid pozitivni, ostanejo sami v postelji, brez hrane, vode, zdravil, ležijo v lastnih iztrebkih," se sprašuje in dodaja, da lahko "po mnenju naše vlade netestirani ali invalidi, pozitivni na covid, tudi umrejo zaradi prepovedi nudenja nujno potrebne pomoči in za to ne bo nihče odgovarjal". "Socialne storitve, kot so pomoč na domu in osebna asistenca, so za uporabnike nujno potrebne storitve in se jih ne sme pogojevati s PCT," je jasna.
A na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) so jasni. Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT za zajezitev širjenja okužb s koronavirusom določa, da morajo pogoj PCT izpolnjevati vse osebe, ki so uporabniki storitev ali udeleženi ali prisotni pri izvajanju dejavnosti, torej tudi uporabniki storitev osebne asistence, pojasnjujejo. "Ker navedeni odlok ne določa izjem v okviru osebne asistence, se uporabniku osebne asistence, ki ne izpolnjuje pogoja PCT, ne dovoli uporabe storitev," pravijo, a dodajajo, da odlok, ki velja od 18. septembra, določa, da pogoj PCT ni potreben v primerih nujne osebne asistence.
"Ministrstvo je v času razglašene epidemije izvajalcem osebne asistence podalo navodila, kako postopati, če je uporabnik ali osebni asistent okužen s koronavirusom, v katerih je bilo navedeno, da naj, če je to le mogoče, za okuženega uporabnika poskrbijo svojci ali socialna mreža. V kolikor to ni mogoče, pa naj izvajalec osebne asistence poskrbi za uporabnika na način, da prihaja okuženi uporabnik v stik s čim manjšim številom osebnih asistentov, tako da mu je zagotovljeno izvajanje najnujnejših storitev osebne asistence. V primeru okužbe s covidom-19 je torej treba postopati po navodilih NIJZ, uporabniku osebne asistence pa nuditi nujno oskrbo," dodajajo.
Da podpirajo testiranje in cepljenje, pojasnjuje Goran Kustura, glavni tajnik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, a hkrati opozarja, da bi dosledno izvajanje odloka za številne uporabnike pomenilo, da ostanejo brez osebne asistence, medtem ko urejajo izpolnitev pogoja. "V takem primeru jim s strokovnega in tudi povsem človeškega vidika ne glede na vse težko odrečejo osebno asistenco, ker jo dojemajo kot nujno storitev," pravi.
Kot dodaja Kustura, so sicer imeli od uveljavitve odloka pretežno pozitivne izkušnje. Manjši del osebnih asistentov je sicer imel zadržke, toda z ustrezno razlago in poudarkom, da gre pri uporabnikih za ranljivo skupino, so bili odpravljeni, je pojasnil. V invalidskih organizacijah sicer menijo, da bi morala biti osebna asistenca izvzeta iz odloka in da bi moralo za uporabnike namesto obveze veljati priporočilo, saj gre za nujno storitev.
Da je odlok o izpolnjevanju pogoja PCT pomanjkljiv, ker ne prepoznava potreb posameznih ranljivih skupin, je ocenil tudi Varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki je zato že pisal vladi. Varuh je sicer razbral, da je MDDSZ že pristopilo k urejanju nekaterih vprašanj, vendar vladi predlaga, da ranljivim skupinam pri dostopu do njim nujnih storitev omogoči brezplačno hitro testiranje.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.