"Ta kombinacija simptomov, pravzaprav kakršni koli žariščni nevrološki izpadi, bodisi motnje vida, mravljinčenje po telesu, šibkost enega dela telesa ali polovice telesa, motnja govora ... skratka procesi, ki bi jih moralo narediti izvesti živčevje, pa jih ne more, so vedno zelo nevarni znaki," je dejal vodja službe za urgentno nevrologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Igor Rigler.
"V kolikor so mlajši bolniki cepljeni z vektorskimi cepivi, naj bodo pozorni na te znake, ki se v tem izjemno, izjemno redkem zapletu lahko zgodijo v roku treh do 28 dni," je pojasnil in dodal, da so o tem že poročali tudi tuji zdravniki in raziskovalci, predvsem iz Nemčije in Norveške. "Statistika je znana, potencialno se to lahko zgodi pri enem na 100.000 cepljenih," je dejal.
Tromboza običajno nastane med 4 in 28 dni po cepljenju in jo spremlja trombocitopenija, je zapisano v navodilih, ki jih je za zdravstvene delavce pripravil NIJZ. "Čeprav so zaplet zaznali predvsem pri ženskah, mlajših od 60 let, menijo, da sta lahko prizadeta oba spola in da tudi ni prepričljivih starostnih mej," je pojasnjeno v navodilih, ki jih je delil tudi portal Necenzurirano.
V skladu z navodili NIJZ morajo biti zdravstveni delavci pozorni na znake in simptome trombembolije in/ali trombocitopenije. "Cepljenim osebam je treba naročiti, naj takoj poiščejo zdravniško pomoč, če se jim po cepljenju pojavijo simptomi, kot so zasoplost, bolečine v prsnem košu ali nogah, otekanje nog ali vztrajna bolečina v trebuhu," je zapisano. Poleg tega morajo pomoč takoj poiskati vsi, pri katerih se po cepljenju pojavijo nevrološki simptomi, vključno s hudimi ali vztrajnimi glavoboli, epileptičnimi napadi, spremembami duševnega stanja ali zamegljenim vidom, ali pri katerih se nekaj dni po cepljenju pojavijo podkožne podplutbe (petehije) izven mesta injiciranja, je zapisano v navodilih.
Med zelo redke zaplete po cepljenju z vektorskimi cepivi sodijo venski trombembolizmi (VTE) s sočasno trombocitopenijo, ki nastanejo predvsem v možganskih sinusih ali drugih venah, v katerih jih običajno sicer redkeje ugotavljajo. Še redkeje pride do zapor arterij, ki jih ravno tako spremlja trombocitopenija.
"V kolikor ima pacient po prejetju vektorskega cepiva glavobol, slabost, bruhanje, žariščne nevrološke motnje, mora takoj obiskati zdravnika," je opozoril Rigler, saj da če gre za tak sindrom, se ga da zelo hitro prepoznati. Dejal je še, da imajo sicer bolniki različne pragove bolečine. "Nekateri na urgenco pridejo ob minimalnih težavah, nekateri pa so že v osnovi tako trdoživi, da redko pokličejo zdravnika. Za takšne paciente si želimo, da bi večkrat prišli k nam," je povedal.
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je na sredini novinarski konferenci dejala, da sta za vektorska cepiva značilna sindrom pomanjkanje krvnih ploščic in na drugi strani sindrom povečanega strjevanja krvi. Tudi ona je opozorila, naj ljudje preberejo besedilo o stranskih učinkih in se v primeru, da jih prepoznajo, obrnejo na zdravnika.
"Oseba mora biti seznanjena z morebitnimi neželenimi stranskimi učinki. Pri nas cepljena oseba dobi besedilo, kjer so neželeni učinki jasno navedeni, zapisano je tudi, da morajo osebe, če se pojavijo neželeni učinki, obiskati zdravnika," je dejala. Pojasnila je, da so že spomladi z Zdravniške zbornice navodila glede tega, kako postopati v primeru neželenih učinkov, poslali tudi zdravnikom.
KOMENTARJI (816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.