Nemalo zmede je bilo na današnji novinarski konferenci, na kateri so vladni govorec Jelko Kacin, pristojni ministri Aleš Hojs (notranje zadeve), Simona Kustec (šolsko ministrstvo), Zdravko Počivalšek (gospodarsko ministrstvo) in predstavnica zdravstvenega ministrstva Tina Bregant predstavljali ukrepe, ki jih je na sredini popoldanski seji sprejela vlada.
Informacije, ki so jih podajali, so si bile na trenutke tako nasprotujoče, da niti tisti, ki smo spremljali konferenco, na koncu nismo vedeli, katere dejavnosti in na katerih območjih se dejansko s petkom ob polnoči zapirajo, katere pa še naprej lahko obratujejo. Predvsem je nastala zmeda okoli fitnes centrov, za katere je ministrica Kustečeva najprej dejala, da ostajajo odprti (in za njih velja omejitev ena oseba na 20 kvadratnih metrov). Počivalšek je v svojem nastopu kasneje dejal, da bodo športne dejavnosti v zaprtih prostorih v rdečih regijah prepovedane, nato pa, da je dovoljena ena stranka na prostor.
V rdečih regijah začasno zaprti vsi gostinski lokali in fitnes centri, v kozmetičnih in frizerskih salonih ena oseba
Po nekaj dodatnih vprašanjih in pojasnilih lahko povzamemo takole: trenutno se sedem od 12 statističnih regij po številu okužb glede na 14-dnevno pojavnostjo na 100.000 prebivalcev uvršča na rdeči seznam, ostalih pet regij pa na oranžnega. Na rdečem seznamu so Osrednjeslovenska, Gorenjska, Koroška, Zasavska, Posavska, Savinjska in Jugovzhodna Slovenija. Za te regije od sobote ob polnoči velja, da so zaprti vsi gostinski lokali, dovoljena pa je dostava hrane na dom in osebni prevzem. V kozmetičnih in frizerskih salonih velja, da je v prostoru lahko le ena stranka na prostor, obratovanje fitnes centrov in izvajanje športnih dejavnosti v zaprtih prostorih pa je prepovedano. V teh regijah je od petka dalje tudi obvezna nošnja mask – ne samo v zaprtih prostorih, ampak tudi na prostem.
V oranžnih regijah lahko lokali poslujejo normalno naprej, odprti tudi fitnesi, a z dodatnimi omejitvami
V tako imenovanih oranžnih regijah, kamor sodijo Goriška, Primorsko-notranjska, Obalno-kraška ter Podravska in Pomurska, pa lokali lahko obratujejo med 6. in 22.30 uro. Saloni in fitnes centri prav tako lahko izvajajo svoje dejavnosti, a glede na velikost prostora – dovoljena je največ ena stranka na 20 kvadratnih metrov površine.
Vlada pa je sprejela tudi nekatere ukrepe, ki bodo veljali po celotni državi. Med drugim je določila, da bo omejila neposredno delo v vseh šolah. "Od ponedeljka naprej bo pouk v osnovnih šolah od razrednega pouka dalje, torej od 5. razreda dalje, potekal na daljavo, enako v srednjih šolah," je že sinoči povedal Janša in s tem povzročil kar nekaj zmede med učitelji in starši – razredna stopnja se namreč, odkar je devetletka, zaključi v petem razredu. V resnici torej velja, da bo pouk na daljavo od ponedeljka dalje potekal za učence od 6. do 9. razreda osnovnih šol ter dijake. Po besedah premierja so tudi visokošolskim zavodom in univerzam že priporočili, naj na ta način organizirajo čim več pedagoškega procesa. O ukrepu bodo, kot je še navedel Janša, znova odločali po jesenskih počitnicah.
"Računamo, da bo ta 14 dnevni premor omogočil, da se situacija stabilizira, ali pa se trendi vsaj delno obrnejo navzgor," je za oddajo 24UR ZVEČER dejal vladni govorec Jelko Kacin in dodal, da je na mizi še več ukrepov, med drugim podaljšanje počitnic ali šolanja na daljavo, če bo to potrebno.
Meh: Ne le za plače zaposlenih, država mora podjetjem, ki jih zapira, zagotoviti tudi likvidnostna sredstva
"Vlada ima pripravljene načrte in ukrepe za primer, da se situacija poslabša. Pripravljeni so tudi ukrepi za rdeče fazo, vključno z razglasitvijo epidemije, a bi se radi temu izognili, ker vemo, da to terja svojo ceno, in finančne blazine, kot je bila na razpolago za pomladni in poletni del epidemije, v prihodnosti v takšni meri ni na razpolago," je v sredo zvečer na novinarski konferenci dejal premier Janša.
Te besede seveda zelo skrbijo obrtnike in podjetnike. Kot je za oddajo 24UR ZVEČER poudaril predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenija (OZS) Branko Meh, mora država podjetjem, ki jih zapira, tudi priskočiti na pomoč. "Pa ne le s sredstvi za plače in prispevke zaposlenih, poskrbeti mora tudi za likvidnostna sredstva, da bodo ta podjetja sploh lahko preživela," je dejal Meh in poudaril, da tudi ko neka dejavnost ne obratuje, nastajajo nekateri fiksni stroški, kot so elektrika, voda, razni krediti in lizingi, nekateri imajo tudi najemnine za prostore, kjer opravljajo dejavnost. "Računamo na pomoč države," je še enkrat izpostavil in dodal: "V naših življenjih ni samo koronavirus, moramo tudi jesti in za to je treba ustvarjati."
Če bo treba, bo vlada za blažitev posledic novih omejitev pripravila tudi 6. protikoronski paket, je na novinarski konferenci dejal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Konkretnih rešitev za podjetja, ki se s petkom zapirajo, vlada sicer (še) ni pripravila.
KOMENTARJI (2410)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.