Vozniki avtobusov na medkrajevnih linijah javnega potniškega prometa opozarjajo na "neživljenjske delovne pogoje". Delodajalci jim zaradi specifike samega vozila (draga in zamudna homologacija) in tudi načina dela (ročna izdaja oziroma validiranje vozovnic) ne namestijo pleksi stekla, ki ločuje voznika od potnikov in s tem zmanjšuje možnost prenosa okužb, kot ga denimo imajo avtobusi mestnega potniškega prometa. Namesto tega morajo v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in ob upoštevanju vladnih ukrepov med delom uporabljati zaščitno masko in vizir.
"Sam imam še očala. Si predstavljate? Očala, maska in vizir, poleg tega pa osem ur sedim neposredno pred vetrobranskim steklom, skozi katerega pripeka sonce," nam je včeraj pripovedoval šofer, ki vozi za podjetje Arriva."Masko imam premočeno po desetih minutah. Tukaj ne pomaga nobena klima." Zaradi vsega naštetega mu je pred dnevi postalo tako slabo, da je moral avtobus ustaviti med dvema postajama. "Stopiti sem moral dol, sneti vso opremo in se nadihati svežega zraka. Strah me je bilo, če bom potnike sploh lahko varno pripeljal na cilj," je dodal.
Arriva: vgradnja zaščitnega pleksi stekla na regionalnih avtobusih ni bila predvidena in bi bila zato vprašljiva z vidika varnosti
Na novinarska vprašanja glede oteženih pogojev dela so nam danes odgovorili tudi v podjetju Arriva. Kot zagotavljajo, v skupini Arriva Slovenia javni potniški promet izvajajo v skladu z veljavnimi higienskimi in varnostnimi priporočili NIJZ. Ta "določajo obveznosti prevoznika, voznika / voznice in potnikov. Vsi vključeni moramo prispevati svoj del, da so vožnje v sredstvih javnega prevoza tudi v covid časih varne," pravijo.
Njihovi vozniki so – tako v skupini Arriva Slovenija – v skladu z veljavnimi navodili in priporočili pristojnih institucij, opremljeni z zaščitnimi maskami, ki so obvezne za vse, ki potujejo z avtobusom, vizirjem, ki ga vozniki uporabljajo ob stikih s potniki, dezinfekcijskim sredstvom za roke in opremo za razkuževanje vozniškega prostora in vizirja. "Ker vozniki in voznice med posameznimi vožnjami skrbijo za dezinfekcijo delov avtobusa, ki bi se jih lahko med vožnjo dotikal potnik, pri tem uporabljajo tudi zaščitne rokavice," dodajajo.
Glede razlogov, zakaj maska in vizir ter ne zaščitno pleksi steklo, pa so nam v pisnem odgovoru zapisali, da mora biti vsaka predelava oziroma spreminjane notranjosti avtobusa odobrena in homologirana s strani pristojnih institucij. "V regionalnih avtobusih naknadna vgradnja pregrad vozniškega prostora ni bila predvidena s strani proizvajalcev vozil, zato vozila za to niso prilagojena in je vgradnja takih pregrad vprašljiva z varnostnega vidika," navajajo.
Dodali so še, da v času veljavnosti trenutnih ukrepov niso prejeli nobene globe zdravstvenega inšpektorata zaradi nespoštovanja ukrepov.
Vizir le ob kontaktu s potnikom, a po vsaki uporabi razkuževanje
Kot smo poročali že včeraj, pa je NIJZ 23. junija posodobil Higienska priporočila za preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 za izvajanje avtobusnega javnega stalnega in posebnega linijskega ter izvenlinijskega prevoza potnikov (primestni, medmestni, krajevni) in mestnega prevoza potnikov času epidemije covid-19. V teh vizirji niso (več) omenjeni, zato smo NIJZ povprašali, ali to pomeni, da inštitut njihove uporabe več ne priporoča (so dovolj le zaščitne maske).
Odgovorili so nam, da je v sklepu Razširjenega strokovnega kolegija (RSK) za medicino dela, prometa in športa z dne 15. junija navedeno, da kjer pregrade ni mogoče vgraditi, se izjemoma dopusti obvezna uporaba ustreznega vizirja za čas kontakta s potnikom (plačevanje vozovnic), ki ga je treba po vsaki uporabi razkužiti in do naslednje uporabe (kontakta z potniki) odložiti na razkuženo mesto. "Iz tega izhaja, da vozniku med vožnjo ni potrebno nositi vezirja, ampak le, ko gre za kontakt s potnikom (plačevanje vozovnice)," pojasnjujejo na NIJZ.
Naš sogovornik, ki vozi na eni od linij na Obali, sicer pravi, da jih delodajalec o kakršnihkoli spremembah navodil oziroma ukrepov ni obvestil. Je pa po njegovem po drugi strani treba izpostaviti tudi zaščitne ukrepe, ki bi se jih morali (pa se jih čedalje manj) držati potniki. "Vozniki zaščitno masko nosimo ves delovnik – torej osem ur, brez prestanka. Potniki, na drugi strani, pa tarnajo, da jim je vroče, da pod njo ne morejo dihati in si jo brez težav snamejo. Vozniki jim, razen da jih opozorimo, ne moremo čisto nič. Jaz pa bom, če storim isto, tvegal zelo visoko globo," pripoveduje. Kot še dodaja, bi bilo "tukaj najbolje upoštevati preprosto kmečko logiko". "Če bi vsi potniki le malo potrpeli in imeli masko gor tistih 20 minut, kolikor v povprečju traja vožnja na željen cilj, vozniku ne bi bilo treba osem ur voziti z njo," je kritičen.
Pregrad ni več, vstop in izstop spet po starem: pri prvih vratih gor, pri ostalih dol
Kot smo že poročali, pa morajo potniki od 17. junija na mestne in primestne avtobuse spet vstopati pri sprednjih vratih, na medkrajevnih avtobusih pa je vstop skozi prva vrata znova omogočen od ponedeljka, 22. junija. Pri ostalih vratih pa se izstopa. Nošenje mask in razkuževanje rok sta še vedno obvezna, varnostna razdalja sicer ni predpisana, je pa priporočljiva.
To sicer opredeljujejo tudi nova priporočila NIJZ:
Smer gibanja potnikov:
Priporočamo, da so vstopna in izstopna vrata na vozilu označena in ločena. V vozilih, ki imajo več kot ena vrata, priporočamo, naj se vstopa le pri sprednjih vratih in izstopa pri ostalih vratih.
Na mestnih avtobusih je spet obvezna tudi validacija vozovnice na validatorju, na medkrajevnih avtobusih pa tudi nakup vozovnice pri vozniku.
V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije (SVAS) pozdravljajo odločitev pristojnih, da se za potnike znova uvede vstop na avtobuse pri prvih vratih in da so druga, tretja oziroma četrta vrata namenjena izključno izstopu potnikov. "Nikakor pa za nas ni razumljiva odločitev, da se omogoči ponovna možnost nakupa vozovnic na avtobusih, saj je poleg osebnega stika z uporabniki zelo tvegano tudi ravnanje z bankovci in kovanci, saj so lahko potencialni prenašalec okužbe covid-19," pravijo.
V sporočilu za javnost, ki so ga naslovili Varno in zdravo delovno okolje (v celoti ga najdete v priponki spodaj), so še zapisali, da predlagajo ukrepe, ki so v tujini že zaživeli in so se izkazali kot učinkoviti pri zasledovanju bolj varnega in zdravega delovnega okolja za voznika – popolna fizična ločenost voznika od uporabnikov, voznik avtobusa naj postane uradna oseba, uvedba brezgotovinskega poslovanja ... "Vse to bi morali zasledovati v kontekstu varnega in zdravega delovnega okolja tudi delodajalci v cestnem potniškem prometu, ki bi morali slediti načelu odgovornosti, tako do uporabnikov cestnega potniškega prometa kot tudi voznikov avtobusov, nikakor pa ne izključno načelom, ki ga vodijo ekonomski razlogi," pozivajo v SVAS.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.