Da bi bilo zanimanje za cepljenje po zelo tragičnem dogodku kaj manjše, v ljubljanskem cepilnem centru niso opazili. Nena Kopčaver Guček iz ZD Ljubljana pojasnjuje: "V soboto smo res cepili samo dopoldne, na tem mestu je bilo cepljenih 180 ljudi, danes, ko sem odšla – ob enih – pa 216."
Pomisleki in strahovi, ki so se ob smrti mlade ženske morda pojavili ali poglobili, so seveda razumljivi, pravi Zarja Muršič s Covid Sledilnika. Tistim, ki so se v zadnjih dveh ali treh tednih cepili z Janssenom, svetuje, naj v primeru hujših simptomov poiščejo pomoč. Miri pa, da so takšni zapleti zelo redki. "Vsi, ki so se odločili za cepljenje, so sprejeli pravo odločitev oziroma dobro odločitev, ker vemo, da cepiva zmanjšujejo tveganje za okužbo, s čimer tudi zmanjšujemo prenos virusa po družbi," razlaga Muršičeva.
Ščitijo tudi pred hospitalizacijo, večorganskim vnetnim sindromom in dolgim covidom. Kot pravi profesor Roman Jerala s Kemijskega inštituta, ne smemo pozabiti, da je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri covidu-19 neprimerljivo večje kot pri cepljenju in vsak teden zaradi covida-19 umre več deset ljudi. Se mu pa zdi bolj smiselno uporabljati cepivi Pfizer in Moderna. "Do tovrstnih zapletov, torej tromboze s trombocitopenijo pri mRNK-cepivih ne prihaja. In že predvsem zato, ker so to cepiva, ki so bolj učinkovita, mislim, da bi veljalo bolj jasno poudariti in dejansko tudi ob samem cepljenju svetovati, če ne celo omejiti cepljenje samo na ta cepiva," pravi Jerala.
Po besedah vodje svetovalne skupine za cepljenje so sicer v začetku poletja, ko je bilo vseh cepiv dovolj, priporočili, naj se v državi prednostno uporabljajo RNA-cepiva. A to javnosti ni bilo jasno predstavljeno.
Je bilo takojšnje izpolnjevanje pogoja PCT po cepljenju z Janssenom napaka?
"Morda smo nekoliko pretiravali s tem, da se bo vsak odločil, katero cepivo bo vzel. Morda ljudje nimajo toliko znanja, da bi to presodili. Nenazadnje tudi zdravniki priporočajo eno zdravilo, za katero vejo, da je bistveno boljše od drugega," meni Jerala. Na vprašanje, zakaj se je z odločitvijo, da cepljeni s cepivom Janssen takoj izpolnjujejo pogoj PCT, na nek način spodbujalo izbiro tega cepiva, pa vodja posvetovalna skupine za cepljenje Bojana Beović jasno pove: "Strokovna skupina seveda ni priporočila, da je že takoj po cepljenju možen veljaven pogoj PCT, ker v tistem trenutku oseba še ni ustrezno zaščitena. Če bi sledili stroki, bi morali tudi po cepljenju z Janssenom počakati 14 dni."
"Ne temelji na znanosti, ampak je bila zgolj politična odločitev. Zakaj so tako sprejeli, ne vem, in jaz mislim, da je bila napačna," pa opozarja Muršičeva. Sicer pa se je daleč največ – dobrih 730 tisoč – Slovencev cepilo s Pfizerjem, z Moderno zgolj 97 tisoč, AstraZeneco je izbralo 166 tisoč ljudi, Janssen pa 121 tisoč.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.