Eno študijo so izvedli na Škotskem, drugo v Angliji, strokovnjaki pa so pri njuni interpretaciji za zdaj previdni. Kot opozarjajo, bi lahko prednosti milejšega poteka bolezni izničilo dejstvo, da je omikron izredno nalezljiv, kar pomeni, da bo naval na bolnišnice vseeno zelo velik.
V škotski študiji so pregledali primere iz novembra in decembra ter jih razdelili na tiste, ki jih je povzročila delta in tiste, ki so bili posledica omikrona. Izkazalo se je, da je nevarnost hospitalizacije pri omikronu za dve tretjini manjša kot pri delti, poleg tega poživitveni odmerek cepiva nudi pomembno dodatno zaščito pred simptomatskim potekom okužbe.
Študija je bila sicer narejena na precej majhnem vzorcu bolnikov, ki so se zdravili v bolnišnici, poleg tega med njimi tedaj ni bilo oseb, mlajših od 60 let.
Angleška študija: število sprejemov v bolnišnice manjše za med 40 in 45 odstotkov
Angleška študija pa je ugotovila, da je na pregled v bolnišnico pri okužbi z omikronom prišlo med 20 do 25 odstotkov manj ljudi, medtem ko je bilo število sprejemov v bolnišnice manjše za med 40 in 45 odstotkov.
Soavtorica angleške študije Azra Ghani z Imperial Collegea v Londonu je dejala, da je zmanjšano tveganje za hospitalizacijo pri okužbi z varianto omikron sicer pomirjujoče, a je hkrati tveganje za okužbo izredno visoko. Zato je pozvala k cepljenju s poživitvenim odmerkom.
Zaenkrat ni jasno, ali je manjše število hospitalizacij posledica značilnosti omikrona ali večje odpornosti populacije zaradi preteklih okužb in cepljenja.
Južnoafriška študija: pri omikronu 80 odstotkov manjše tveganje za hospitalizacijo
Glede na študijo, ki jo je objavil južnoafriški Nacionalni inštitut za nalezljive bolezni, je pri Južnoafričanih, ki se okužijo s covidom-19, v primerjavi z drugimi sevi 80 odstotkov manj verjetno, da bodo hospitalizirani, če zbolijo za omikronom, poroča Bloomberg.
V primerjavi z okužbami z različico delta v Južni Afriki med aprilom in novembrom je tveganje za hud potek bolezni pri omikronu 70 odstotkov nižji, navajajo avtorji pod vodstvom znanstvenic Nicole Walter in Cheryl Cohen. Podatke o omikronu so zbirali dva meseca do novembra. Ob sprejetju v bolnišnico pa se medtem tveganje za hud potek bolezni ne razlikuje od drugih različic.
Avtorji so sicer izpostavili, da bi na rezultate lahko vplivali starost, spol in predhodna prebolevnost, upoštevali so tudi prisotnosti drugih bolezni. Kot omejitev so našteli še časovno sosledje okužb z različicama delta in omikron. "Čeprav je verjetnost, da bodo osebe, okužene z omikronom, pristale v bolnišnici, nižja, ni mogoče reči, ali je to posledica razlike v virusu ali pa posledica tega, da je imelo prebivalstvo novembra verjetno višjo imunost," je dejal Paul Hunter, profesor medicine na Univerzi East Anglia v Združenem kraljestvu.
Omikron so južnoafriški znanstveniki prvič zaznali 25. novembra, število primerov pa je hitro drastično naraslo. V tem najbolj razvitem afriškem gospodarstvu je v sedmih mesecih oba odmerka prejelo 44 odstotkov odraslih.
KOMENTARJI (360)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.