Združeno kraljestvo se v luči omikrona in visokega porasta števila okužb z novim koronavirusom sooča tudi z vse večjim pritiskom na laboratorije, ki opravljajo PCR-testiranje. Na Otoku lahko dnevno izvedejo nekaj več kot 800.000 laboratorijskih testov, vendar pa so se že decembra približali svoji meji zmogljivosti, poroča BBC.
23. decembra je bilo po britanskih vladnih podatkih opravljenih 622.948 PCR-testov, 28. decembra pa kar 630.768. Zanimanje za laboratorijsko testiranje se je nato še povečalo v prvem tednu novega leta. 6. januarja so opravili 698.502 takšna testiranja.
Tamkajšnje oblasti so se zato odločile, da okuženim asimptomatskim osebam po potrditvi okužbe s hitrim antigenskim testom te ne bo treba še dodatno potrjevati tudi s PCR-testiranjem. "Upamo, da bo sprememba izboljšala dostop do PCR-testov za simptomatske osebe ter za zdravstvene delavce, prevoznike in druge ključne delavce, ki jih morajo redno testirati," so razložili svojo odločitev.
Britanska agencija za javno zdravje je sicer že v sredo začasno zadržala potrditvena PCR-testiranja, saj da so hitri testi več kot 80-odstotno učinkoviti "pri iskanju najbolj nalezljivih oseb". Ob tem so dodali, da so na 10.000 opravljenih hitrih testov manj kot trije primeri takšni, ki bi pokazali lažno negativen rezultat.
Morajo pa PCR-test še vedno opraviti osebe s povišano telesno temperaturo, nepredvidenim kašljem ter izgubo vonja ali okusa. V ponedeljek so medtem na Otoku začeli tudi z dnevnim testiranjem okoli 100.000 delavcev v kritičnih panogah, kot so predelava hrane, transport in obmejne varnostne sile.
Asipmtomatske osebe s pozitivnih hitrim testom se morajo medtem še vedno samoizolirati, karanteno pa lahko zaključijo, če jim dva zaporedna hitra testa, opravljena šesti in sedmi dan izolacije, pokažeta negativen rezultat.
V Združenem kraljestvu so pretekli teden torej dosegli nov rekord dnevnega prirasta covidnih primerov. Zabeležili so namreč 218.724 okužb z novim koronavirusom, a so v naslednjih dneh okužbe začele upadati. V ponedeljek so tako potrdili 142.244 novih okužb.
Bo Slovenija sledila poti Združenega Kraljestva?
Zaradi gneče na testirnih mestih sicer o omejitvi PCR-testiranj na le določene skupine ljudi medtem razmišlja tudi Slovenija. Če se bo pritisk na testirna mesta še povečeval, pa se vodja koordinatorjev vstopne točke iz ZD Ljubljana Tatjana Lekšan boji, da "pri takem tempu, v takih delovnih razmerah, tudi mi, ki smo navajeni in poznamo sistem, ne bomo zdržali". Razmišljajo sicer že o uvedbi tretje ekipe, ki bi testirala tudi pozno v noč, vendar pa vodja koordinatorjev poudarja, da lahko po določeni uri tudi inštitut analizira le določeno število testov.
Ena od možnosti pa je tudi, da določene osebe PCR-testiranja ne bi morale več opraviti. Med temi bi lahko bile na primer osebe, ki so že prejele poživitveni odmerek. Bi pa za izjeme, ki bodo imele simptome oziroma pozitiven hitri test, veljala enaka pravila kot za tiste, pri katerih so okužbo potrdili s PCR-testom.
Zdravstveni minister Janez Poklukar je v ponedeljek dejal, da bo hitro testiranje na novi koronavirus po dosegu vrha petega vala epidemije najverjetneje znova postalo plačljivo. "Predlagan bo koncept, ki smo ga imeli pred četrtim valom epidemije, ko so bili hitri testi razen za posamezne izjeme plačljivi," je dejal.
Ob tem je poudaril, da so hitri testi in PCR-testi državo doslej stali slabih 160 milijonov evrov, kar bi po njegovih besedah lahko porabili za investicije v zdravstvu. Spomnil je, da bo načrtovana nova ljubljanska infekcijska klinika državni proračun na primer stala okoli 100 milijonov evrov.
Slovenija je medtem čas samoizolacije po visokorizičnem stiku skrajšala na sedem dni. O skrajšanju karantene medtem razmišlja tudi Velika Britanija, ki pa bi samoizolacijo z enega tedna skrajšala na le pet dni. Britanski premier Boris Johnson je dejal, da pristojni preučujejo strokovne možnosti za to spremembo.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.