Po Evropi se danes nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji se bodo v več državah začele odpirati šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji.
Restavracije in bare bodo lahko med drugim odprli v Italiji, a so lastniki pretekli teden sporočili, da bodo številni gostinskih lokali ostali zaprti. Za to so se odločili zaradi strogih pravil za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki jih bodo morali upoštevati.
V slovenski zahodni sosedi bodo vrata odprli tudi frizerji, trgovine na drobno, muzeji in knjižnice, po cerkvah pa bodo znova dovoljene maše. Bazilika svetega Petra v Vatikanu bo ob tem znova odprla vrata tudi za turiste.
Frizerski saloni in muzeji se bodo predvidoma odprli tudi v Belgiji, kjer se bodo v omejenem obsegu začel pouk v šolah. Najprej se tja vračajo dijaki zadnjih letnikov srednjih šol in zadnjih razredov osnovnih šol.
Srednješolci bodo lahko spet sedli v klopi tudi v Grčiji, kjer bodo turistom znova na ogled atenska akropola in druga arheološka najdišča.
V šole bodo dijaki zadnjih letnikov danes lahko šli na Portugalskem, kjer se odpirajo še bari, restavracije, muzeji in galerije. Restavracije in kavarne se bodo odprli tudi v Severni Makedoniji in na Danskem. V tej državi se bodo osnovnošolcem v šolah pridružili še srednješolci.
Na Irskem naj bi danes začeli obsežnejše postopno sproščanje omejitev. Najprej se bo predvidoma lahko začelo delo na prostem, dovoljeno bo druženje manjših skupin na prostem, odprle pa se bodo tudi nekatere trgovine.
V Španiji medtem načrtujejo sprejetje programa pomoči, ki bi za najrevnejše uvedel univerzalni temeljni dohodek in jim v prihodnjih mesecih pomagal prebroditi izpad dohodka zaradi epidemije. Pomoč naj bi prejelo okoli milijon družin, državo pa bi to stalo do okoli 3,5 milijarde evrov na leto.
Ob posebnih epidemioloških ukrepih bodo danes na Hrvaškem znova začeli predvajati gledališke in filmske predstave. Znova je možno kopanje v bazenih. Vrata so odprle nekatere strokovne srednje šole. Dovoljeni so tudi obiski v domovih za starejše. Znova so zaživele redne ladijske linije v domačem in mednarodnem prometu.
Na Švedskem aprila zabeležili največ smrti v mesecu dni v skoraj treh desetletjih
Švedska, ki je bila zaradi manj strogih ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa deležna svetovne pozornosti, je aprila zabeležila 10.458 smrti, kar je največ v mesecu dni v zadnjih skoraj 30 letih, kažejo danes objavljeni statistični podatki. Švedska za razliko od večine evropskih držav ni uvedla strogih omejitev gibanja.
Glede na prve podatke število smrtih primerov upada od konca aprila. To velja tudi za prestolnico Stockholm, ki je bila žarišče epidemije novega koronavirusa na Švedskem. V prestolnici so največ smrtnih primerov zabeležili v začetku aprila.
Na Švedskem s približno 10,3 milijona prebivalci so pristojne oblasti vztrajale, da je najboljši pristop načelo odgovornosti. Šole na Švedskem so tako ostale odprte za vse, ki so mlajši od 16 let. Prav tako so ostali odprti kavarne, bari, restavracije in podjetja. So pa ljudi pozivali, naj upoštevajo pravila družbenega distanciranja.
Na Švedskem so doslej potrdili 30.377 primerov okužb z novim koronavirusom in 3698 smrti zaradi koronavirusne bolezni 19.
V Nemčiji težave v klavnicah
Iz Nemčije poročajo o novem grozdu okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi v klavnici. V klavnici Westfleisch na Spodnjem Saškem so potrdili 92 primerov. Klavnico Westfleisch so do nadaljnjega zaprli, zaposlene pa so poslali v karanteno. Med okuženimi je veliko delavcev iz vzhodne Evrope, ki živijo v skupnih namestitvah.
V Nemčiji so zabeležili že več podobnih izbruhov novega koronavirusa v klavnicah. Prvi je bil v klavnici v okraju Coesefeld v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija, kjer so potrdili 260 okužb z novim koronavirusom. Po tem odkritju so sprožili množično testiranje po obratih za predelavo mesa po vsej državi.
Okužbe so doslej potrdili še v obratu v zvezni deželi Schleswig-Holstein, kjer je več kot sto primerov. Okoli 60 okužb pa so potrdili v klavnici na Bavarskem. O teh izbruhih bodo predvidoma še danes razpravljali nemški ministri, pristojni za soočanje z novim koronavirusom. Minister za delo Hubertus Heil naj bi ob tem pozval k strožjemu nadzoru nad delovnimi pogoji.
Sindikat delavcev v nemški prehranski industriji pa je pozval k obsežnim reformam, da bi izboljšali zdravje in varnost zaposlenih.
Poleg izbruhov v obratih mesnopredelovalne industrije pa v Nemčiji skrb vzbujajo tudi izbruhi novega koronavirusa v begunskih centrih po državi. O 130 primerih okužbe poročajo iz centra v mestu Sankt Augustin v Severnem Porenju-Vestfaliji. Drugih 170 prebivalcev centra je bilo na testiranju negativnih. Begunce so ločili glede na rezultate testa, razmejili so tudi zunanji del centra. Jedo lahko samo v sobah. V tej deželi so sicer večji izbruh koronavirusa potrdili že v dveh drugih begunskih centrih.
Brazilski zdravstveni sistem pred zlomom, vse več primerov v Južni Afriki
Župan brazilskega Sao Paula, drugega največjega mesta v državi, je opozoril, da je zdravstveni sistem pred zlomom, zasedenost bolnišnic pa je 90-odstotna. Oblasti se bojijo, da bodo že v nekaj dneh polne vse kapacitete, država pa se je z 241.080 primeri novega koronavirusa povzpela na četrto mesto najhuje prizadetih držav.
V Južni Afriki so medtem včeraj zabeležili še 1.160 okužb, kar je najvišje dnevno povečanje števila okuženih, potem ko so marca zabeležili prvi primer v državi. V Južni Afriki je okuženih že več kot 15.000 ljudi. Država se je zatekla k masovnemu testiranju, da bi ustavila okužbo, a več strokovnjakov opozarja, da pristop ne deluje, kot bi moral, saj nekateri na rezultate testov čakajo tudi po 14 dni. Južna Afrika ostaja najhuje prizadeta država v regiji, sledi pa ji Egipt, kjer so našteli že skoraj 12.000 okuženih, umrlo je 612 ljudi.
Ukrepe je medtem podaljšala Indija, veljali bodo za regije, ki so najhuje prizadete. Indijski mediji poročajo, da bo do konca meseca stal javni promet, po vsej državi pa ostajajo zaprte šole, hoteli, restavracije, bari, nakupovalni centri, kinodvorane in verski objekti.
V Rusiji so v zadnjih 24 urah zabeležili 8.926 primerov novega koronavirusa, skupaj se je število okuženih povzpelo na 290.678. Oblasti so zadovoljne, da so že tretji dan zapored zabeležili manj kot 10.000 novih primerov okužbe. Umrlo je še 91 ljudi, skupaj se je število mrtvih povzpelo na 2.722.
CDC v nemilosti Bele hiše
Na vrh seznama Bele hiše glede krivcev za pandemijo novega koronavirusa in smrti zaradi covisa-19 se je medtem prebil Center za nadzor nad boleznimi (CDC) zaradi zamud pri razvoju testa, vendar pa je zdravstveni minister ZDA Alex Azar agencijo branil in razložil, da CDC ni bil nikoli mišljen kot steber za masovno testiranje v ZDA.
Dejstvo je, da so ameriški strokovnjaki pri CDC zavrnili že uporaben in dober test Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je sicer tudi visoko na seznamu Bele hiše kot eden od krivcev za pandemijo koronavirusa v ZDA. CDC se je januarja spravil razvijat lasten test, ga razvil, začel pošiljati naokrog po državah, a ugotovil, da ne deluje in ga odpoklical, nato pa proti koncu februarja izdela novega delujočega.
Testi so v ZDA doslej odkrili skoraj 1,5 milijona okuženih s koronavirusom in do nedelje zvečer po štetju univerze Johnsa Hopkinsa 89.562 mrtvih. V državi New York so našteli 350.000 okužb in 28.232 mrtvih, nad 100.000 okužb in 10.000 mrtvih pa ima za zdaj le še New Jersey, kjer so do nedelje zvečer našteli 146.500 okužb in 10.363 mrtvih.
V New Yorku se stanje sicer še naprej izboljšuje in guverner Andrew Cuomo, ki se sooča s svežimi kritikami, da je z ukrepi proti koronavirusu zamujal zaradi nepotrebnega rivalstva z županom mesta New York Billom de Blasiom, se je včeraj javno testiral.
Sporočil je, da se je v soboto skupno število hospitaliziranih zaradi covida-19 spustilo s 6220 na 5900, število novih dnevnih hospitalizacij je nazadovalo s 400 na 374, število umrlih za covidom-19 pa je v soboto padlo s petkovih 157 na 139 ljudi.
V New Yorku zdaj na dan opravijo že 40.000 testov, ki so za tiste brez zavarovanja zastonj po 123 mestnih klinikah CityMD, vendar pa se vsak še ne more testirati, če nima vsaj nekaj simptomov ali ne spada med nujne delavce.
Trump se je medtem v živo javil na turnir v golfu za dobrodelne namene in širil optimizem z obljubo po vrnitvi v "normalo" do konca leta, pa če bo cepivo odkrito ali ne. Želi si stadione polne ljudi, ker pogreša šport.
Po ZDA se ukrepi proti koronavirusu odpravljajo še naprej brez nacionalne strategije po državah, kot se komu glede na podatke zdi varno. Apple namerava ta teden po ZDA odpreti 25 od svojih skupaj 271 trgovin.
Pobuda za neodvisno preiskavo ima že skoraj dovolj podpore
Osnutek resolucije, s katero želita EU in Avstralija doseči neodvisno preiskavo izvora in širjenja novega koronavirusa, ima že skoraj dovolj podpore držav, ki so članice WHO, poroča Guardian. Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes na letnem zasedanju skupščine organizacije sporočil, da bo 'ob prvem primernem trenutku' sprožil neodvisno preiskavo o odgovoru WHO in njenih članic na pandemijo novega koronavirusa.
Če bodo do jutri zbrali podporo dveh tretjin od 194 članic telesa, bo resolucija sprejeta. Pozivom k mednarodni preiskavi pandemije sicer ostro nasprotuje Kitajska. Pobudniki na drugi strani pravijo, da je takšna preiskava ključna za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnosti. Prav tako menijo, da bi se morala preiskava začeti "takoj, ko bo mogoče". Kitajska medtem vztraja, da je za preiskavo še prezgodaj, saj pandemije še ni konec. V zvezi z izbruhom je sicer ogromno neodgovorjenih vprašanj, tisto - ali je WHO ravnala optimalno ali je preveč popuščala pritiskom Kitajske - pa je eno osrednjih.
Tajvan pa je danes protestiral, ker ni bil povabljen na dvodnevno letno zasedanje skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se je v obliki videokonference začelo danes, posvečeno pa je pandemiji novega koronavirusa. Tajvan in več deset njegovih zaveznic je pozvalo WHO, naj ga povabijo na letno zasedanje, saj so na otoku uspešno zajezili širjenje koronavirusa s pomočjo preventive in diagnostike.
"Za WHO je izguba, da Tajvan svojega modela spopadanja s koronavirusom ne bo mogel deliti z drugimi na tako pomembnem srečanju," je izpostavil tajvanski minister za zdravje Chen Shih-chung na novinarski konferenci v Taipeiju. WHO pod pritiskom Kitajske ne priznava Tajvana, zadnja tri leta pa zaradi pritiska Pekinga pri delu organizacije ne sme sodelovati niti kot opazovalec.
"Svet plačuje ceno neenotnosti"
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pa je danes kritiziral države, ker so ignorirale priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v boju proti pandemiji novega koronavirusa. Zaradi različnih strategij v boju proti koronavirusu svet plačuje visoko ceno, je opozoril ob odprtju letnega zasedanja skupščine WHO.
"Videli smo izraze solidarnosti, vendar zelo malo enotnosti v našem odgovoru na covid-19. Države so sledile različnim strategijam, včasih protislovnim, in zato vsi plačujemo visoko ceno," je opozoril.
Na letnem zasedanju skupščine 194 držav članic WHO, ki prvič v zgodovini organizacije poteka preko videokonference, je izpostavil tudi, da se "številne države niso zmenile za priporočila Svetovne zdravstvene organizacije". "Posledica je bila, da se je virus razširil na ves svet in se sedaj širi na jug, kjer bi lahko imel še bolj uničujoče posledice. Tvegamo nove vrhunce in nove valove okužb," je opozoril.
Dvodnevno zasedanje bo posvečeno boju proti covidu-19, ki je doslej zahteval več kot 310.000 življenj, skupno pa je bilo potrjenih skoraj 4,7 milijona primerov okužbe z novim koronavirusom.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.