Korona

Bolnišnice v Sao Paulu na robu zloma, v Nemčiji vse več okužb v klavnicah

Rim, 18. 05. 2020 07.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
N.Š., STA, A.K.
Komentarji
222

Po Evropi se nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji več držav odpira šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji. Medtem je vse huje v Latinski Ameriki pa tudi Južni Afriki.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Nova žarišča in rahljanje ukrepov
    02:52
    Iz 24UR: Nova žarišča in rahljanje ukrepov
  • Iz SVETA: Odpiranje meja po Evropi
    03:45
    Iz SVETA: Odpiranje meja po Evropi
  • Iz SVETA: V nemški klavnici 92 okuženih
    03:01
    Iz SVETA: V nemški klavnici 92 okuženih
  • Iz SVETA: Gneča na romunski meji
    00:50
    Iz SVETA: Gneča na romunski meji
Ukrepe sproščajo tudi v Vatikanu.
Ukrepe sproščajo tudi v Vatikanu. FOTO: Thinkstock

Po Evropi se danes nadaljuje rahljanje ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Tako kot v Sloveniji se bodo v več državah začele odpirati šole oziroma jih bo začelo obiskovati še več otrok, ponekod pa se odpirajo restavracije in bari, pa tudi muzeji.

Restavracije in bare bodo lahko med drugim odprli v Italiji, a so lastniki pretekli teden sporočili, da bodo številni gostinskih lokali ostali zaprti. Za to so se odločili zaradi strogih pravil za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki jih bodo morali upoštevati.

V slovenski zahodni sosedi bodo vrata odprli tudi frizerji, trgovine na drobno, muzeji in knjižnice, po cerkvah pa bodo znova dovoljene maše. Bazilika svetega Petra v Vatikanu bo ob tem znova odprla vrata tudi za turiste.

Frizerski saloni in muzeji se bodo predvidoma odprli tudi v Belgiji, kjer se bodo v omejenem obsegu začel pouk v šolah. Najprej se tja vračajo dijaki zadnjih letnikov srednjih šol in zadnjih razredov osnovnih šol.

Pretekli mesec je bil najbolj smrtonosen april v Belgiji od druge svetovne vojne. Aprila letos so zabeležili 15,7 smrti na 1000 prebivalcev, aprila 1941 pa 16,3 smrti na 1000 prebivalcev. Pretekli mesec je v Belgiji, ki jo je novi koronavirus močno prizadel, umrlo 14.790 ljudi, kar je precej več od običajnih manj kot 9000 v aprilu.

Srednješolci bodo lahko spet sedli v klopi tudi v Grčiji, kjer bodo turistom znova na ogled atenska akropola in druga arheološka najdišča.

V šole bodo dijaki zadnjih letnikov danes lahko šli na Portugalskem, kjer se odpirajo še bari, restavracije, muzeji in galerije. Restavracije in kavarne se bodo odprli tudi v Severni Makedoniji in na Danskem. V tej državi se bodo osnovnošolcem v šolah pridružili še srednješolci.

Na Irskem naj bi danes začeli obsežnejše postopno sproščanje omejitev. Najprej se bo predvidoma lahko začelo delo na prostem, dovoljeno bo druženje manjših skupin na prostem, odprle pa se bodo tudi nekatere trgovine.

V Španiji medtem načrtujejo sprejetje programa pomoči, ki bi za najrevnejše uvedel univerzalni temeljni dohodek in jim v prihodnjih mesecih pomagal prebroditi izpad dohodka zaradi epidemije. Pomoč naj bi prejelo okoli milijon družin, državo pa bi to stalo do okoli 3,5 milijarde evrov na leto. 

Ob posebnih epidemioloških ukrepih bodo danes na Hrvaškem znova začeli predvajati gledališke in filmske predstave. Znova je možno kopanje v bazenih. Vrata so odprle nekatere strokovne srednje šole. Dovoljeni so tudi obiski v domovih za starejše. Znova so zaživele redne ladijske linije v domačem in mednarodnem prometu.

Na Švedskem aprila zabeležili največ smrti v mesecu dni v skoraj treh desetletjih

Švedska, ki je bila zaradi manj strogih ukrepov za zajezitev pandemije novega koronavirusa deležna svetovne pozornosti, je aprila zabeležila 10.458 smrti, kar je največ v mesecu dni v zadnjih skoraj 30 letih, kažejo danes objavljeni statistični podatki. Švedska za razliko od večine evropskih držav ni uvedla strogih omejitev gibanja.

Glede na prve podatke število smrtih primerov upada od konca aprila. To velja tudi za prestolnico Stockholm, ki je bila žarišče epidemije novega koronavirusa na Švedskem. V prestolnici so največ smrtnih primerov zabeležili v začetku aprila.

Na Švedskem s približno 10,3 milijona prebivalci so pristojne oblasti vztrajale, da je najboljši pristop načelo odgovornosti. Šole na Švedskem so tako ostale odprte za vse, ki so mlajši od 16 let. Prav tako so ostali odprti kavarne, bari, restavracije in podjetja. So pa ljudi pozivali, naj upoštevajo pravila družbenega distanciranja.

Na Švedskem so doslej potrdili 30.377 primerov okužb z novim koronavirusom in 3698 smrti zaradi koronavirusne bolezni 19.

V Nemčiji težave v klavnicah

Iz Nemčije poročajo o novem grozdu okužb z novim koronavirusom med zaposlenimi v klavnici. V klavnici Westfleisch na Spodnjem Saškem so potrdili 92 primerov. Klavnico Westfleisch so do nadaljnjega zaprli, zaposlene pa so poslali v karanteno. Med okuženimi je veliko delavcev iz vzhodne Evrope, ki živijo v skupnih namestitvah.

V Nemčiji so zabeležili že več podobnih izbruhov novega koronavirusa v klavnicah. Prvi je bil v klavnici v okraju Coesefeld v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija, kjer so potrdili 260 okužb z novim koronavirusom. Po tem odkritju so sprožili množično testiranje po obratih za predelavo mesa po vsej državi.

Okužbe so doslej potrdili še v obratu v zvezni deželi Schleswig-Holstein, kjer je več kot sto primerov. Okoli 60 okužb pa so potrdili v klavnici na Bavarskem. O teh izbruhih bodo predvidoma še danes razpravljali nemški ministri, pristojni za soočanje z novim koronavirusom. Minister za delo Hubertus Heil naj bi ob tem pozval k strožjemu nadzoru nad delovnimi pogoji.

Sindikat delavcev v nemški prehranski industriji pa je pozval k obsežnim reformam, da bi izboljšali zdravje in varnost zaposlenih.

Poleg izbruhov v obratih mesnopredelovalne industrije pa v Nemčiji skrb vzbujajo tudi izbruhi novega koronavirusa v begunskih centrih po državi. O 130 primerih okužbe poročajo iz centra v mestu Sankt Augustin v Severnem Porenju-Vestfaliji. Drugih 170 prebivalcev centra je bilo na testiranju negativnih. Begunce so ločili glede na rezultate testa, razmejili so tudi zunanji del centra. Jedo lahko samo v sobah. V tej deželi so sicer večji izbruh koronavirusa potrdili že v dveh drugih begunskih centrih.

Brazilski zdravstveni sistem pred zlomom, vse več primerov v Južni Afriki

Župan brazilskega Sao Paula, drugega največjega mesta v državi, je opozoril, da je zdravstveni sistem pred zlomom, zasedenost bolnišnic pa je 90-odstotna. Oblasti se bojijo, da bodo že v nekaj dneh polne vse kapacitete, država pa se je z 241.080 primeri novega koronavirusa povzpela na četrto mesto najhuje prizadetih držav. 

Kitajsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je po njihovem še prekmalu, da bi se začela preiskava izbruha novega koronavirusa, saj po njihovem večina držav ocenjuje, da epidemija še traja. Država je sicer na udaru kritik, da je svet zavajala s podatki, kar je na koncu vodilo v globalno razširjenost virusa in uničujoče posledice za gospodarstvo. 

V Južni Afriki so medtem včeraj zabeležili še 1.160 okužb, kar je najvišje dnevno povečanje števila okuženih, potem ko so marca zabeležili prvi primer v državi. V Južni Afriki je okuženih že več kot 15.000 ljudi. Država se je zatekla k masovnemu testiranju, da bi ustavila okužbo, a več strokovnjakov opozarja, da pristop ne deluje, kot bi moral, saj nekateri na rezultate testov čakajo tudi po 14 dni. Južna Afrika ostaja najhuje prizadeta država v regiji, sledi pa ji Egipt, kjer so našteli že skoraj 12.000 okuženih, umrlo je 612 ljudi. 

Ukrepe je medtem podaljšala Indija, veljali bodo za regije, ki so najhuje prizadete. Indijski mediji poročajo, da bo do konca meseca stal javni promet, po vsej državi pa ostajajo zaprte šole, hoteli, restavracije, bari, nakupovalni centri, kinodvorane in verski objekti. 

V Rusiji so v zadnjih 24 urah zabeležili 8.926 primerov novega koronavirusa, skupaj se je število okuženih povzpelo na 290.678. Oblasti so zadovoljne, da so že tretji dan zapored zabeležili manj kot 10.000 novih primerov okužbe. Umrlo je še 91 ljudi, skupaj se je število mrtvih povzpelo na 2.722.

Koronavirus v Braziliji ogroža predvsem najrevnejše v natrpanih naseljih.
Koronavirus v Braziliji ogroža predvsem najrevnejše v natrpanih naseljih. FOTO: AP

CDC v nemilosti Bele hiše

Na vrh seznama Bele hiše glede krivcev za pandemijo novega koronavirusa in smrti zaradi covisa-19 se je medtem prebil Center za nadzor nad boleznimi (CDC) zaradi zamud pri razvoju testa, vendar pa je zdravstveni minister ZDA Alex Azar agencijo branil in razložil, da CDC ni bil nikoli mišljen kot steber za masovno testiranje v ZDA.

Dejstvo je, da so ameriški strokovnjaki pri CDC zavrnili že uporaben in dober test Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je sicer tudi visoko na seznamu Bele hiše kot eden od krivcev za pandemijo koronavirusa v ZDA. CDC se je januarja spravil razvijat lasten test, ga razvil, začel pošiljati naokrog po državah, a ugotovil, da ne deluje in ga odpoklical, nato pa proti koncu februarja izdela novega delujočega.

Brezposelnost bi lahko v ZDA dosegla 25 odstotkov, je opozoril prvi mož FED Jerome Powell. Dodal je, da so podatki "zelo slabi". 

Testi so v ZDA doslej odkrili skoraj 1,5 milijona okuženih s koronavirusom in do nedelje zvečer po štetju univerze Johnsa Hopkinsa 89.562 mrtvih. V državi New York so našteli 350.000 okužb in 28.232 mrtvih, nad 100.000 okužb in 10.000 mrtvih pa ima za zdaj le še New Jersey, kjer so do nedelje zvečer našteli 146.500 okužb in 10.363 mrtvih.

V New Yorku se stanje sicer še naprej izboljšuje in guverner Andrew Cuomo, ki se sooča s svežimi kritikami, da je z ukrepi proti koronavirusu zamujal zaradi nepotrebnega rivalstva z županom mesta New York Billom de Blasiom, se je včeraj javno testiral.

Sporočil je, da se je v soboto skupno število hospitaliziranih zaradi covida-19 spustilo s 6220 na 5900, število novih dnevnih hospitalizacij je nazadovalo s 400 na 374, število umrlih za covidom-19 pa je v soboto padlo s petkovih 157 na 139 ljudi.

V New Yorku zdaj na dan opravijo že 40.000 testov, ki so za tiste brez zavarovanja zastonj po 123 mestnih klinikah CityMD, vendar pa se vsak še ne more testirati, če nima vsaj nekaj simptomov ali ne spada med nujne delavce.

Trump se je medtem v živo javil na turnir v golfu za dobrodelne namene in širil optimizem z obljubo po vrnitvi v "normalo" do konca leta, pa če bo cepivo odkrito ali ne. Želi si stadione polne ljudi, ker pogreša šport. 

Po ZDA se ukrepi proti koronavirusu odpravljajo še naprej brez nacionalne strategije po državah, kot se komu glede na podatke zdi varno. Apple namerava ta teden po ZDA odpreti 25 od svojih skupaj 271 trgovin.

Pobuda za neodvisno preiskavo ima že skoraj dovolj podpore

Osnutek resolucije, s katero želita EU in Avstralija doseči neodvisno preiskavo izvora in širjenja novega koronavirusa, ima že skoraj dovolj podpore držav, ki so članice WHO, poroča Guardian. Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je danes na letnem zasedanju skupščine organizacije sporočil, da bo 'ob prvem primernem trenutku' sprožil neodvisno preiskavo o odgovoru WHO in njenih članic na pandemijo novega koronavirusa.

Če bodo do jutri zbrali podporo dveh tretjin od 194 članic telesa, bo resolucija sprejeta. Pozivom k mednarodni preiskavi pandemije sicer ostro nasprotuje Kitajska. Pobudniki na drugi strani pravijo, da je takšna preiskava ključna za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnosti. Prav tako menijo, da bi se morala preiskava začeti "takoj, ko bo mogoče". Kitajska medtem vztraja, da je za preiskavo še prezgodaj, saj pandemije še ni konec. V zvezi z izbruhom je sicer ogromno neodgovorjenih vprašanj, tisto - ali je WHO ravnala optimalno ali je preveč popuščala pritiskom Kitajske - pa je eno osrednjih.  

Tajvan pa je danes protestiral, ker ni bil povabljen na dvodnevno letno zasedanje skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki se je v obliki videokonference začelo danes, posvečeno pa je pandemiji novega koronavirusa. Tajvan in več deset njegovih zaveznic je pozvalo WHO, naj ga povabijo na letno zasedanje, saj so na otoku uspešno zajezili širjenje koronavirusa s pomočjo preventive in diagnostike.

"Za WHO je izguba, da Tajvan svojega modela spopadanja s koronavirusom ne bo mogel deliti z drugimi na tako pomembnem srečanju," je izpostavil tajvanski minister za zdravje Chen Shih-chung na novinarski konferenci v Taipeiju. WHO pod pritiskom Kitajske ne priznava Tajvana, zadnja tri leta pa zaradi pritiska Pekinga pri delu organizacije ne sme sodelovati niti kot opazovalec. 

"Svet plačuje ceno neenotnosti"

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres pa je danes kritiziral države, ker so ignorirale priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v boju proti pandemiji novega koronavirusa. Zaradi različnih strategij v boju proti koronavirusu svet plačuje visoko ceno, je opozoril ob odprtju letnega zasedanja skupščine WHO.

"Videli smo izraze solidarnosti, vendar zelo malo enotnosti v našem odgovoru na covid-19. Države so sledile različnim strategijam, včasih protislovnim, in zato vsi plačujemo visoko ceno," je opozoril.

Na letnem zasedanju skupščine 194 držav članic WHO, ki prvič v zgodovini organizacije poteka preko videokonference, je izpostavil tudi, da se "številne države niso zmenile za priporočila Svetovne zdravstvene organizacije". "Posledica je bila, da se je virus razširil na ves svet in se sedaj širi na jug, kjer bi lahko imel še bolj uničujoče posledice. Tvegamo nove vrhunce in nove valove okužb," je opozoril.

Dvodnevno zasedanje bo posvečeno boju proti covidu-19, ki je doslej zahteval več kot 310.000 življenj, skupno pa je bilo potrjenih skoraj 4,7 milijona primerov okužbe z novim koronavirusom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (222)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bundy crocodile
18. 05. 2020 21.48
+1
Brazilijo bo ta virus tako hudo udaril, da bo jok in stok. Jamrali so Iranci in še vedno imajo polne bolnice in krematorije ampak brazil..bo pokosil vse oziroma bo virus njih pokosil vse. Tam je narod tak natrpan, da je nor plus karteli plus obubožanost. Čudim se, da je Indija ok. Zopet bodo nahebale najšibkejše države. Brazil je magnet za virus.
Saloreich
18. 05. 2020 19.49
+8
Spet bolnišnice pokajo po šivih. Ko pa kak neodvisni bloger posname vse skupaj pa vidimo le samevanje.
leond1
18. 05. 2020 19.22
+2
prašiči imajo virus ne jejte
kaktusar1
18. 05. 2020 17.33
+5
maščevanje kadavrov....
Oblastiželjni
18. 05. 2020 17.13
+0
Po treningu nogometašu lutko za pod tuš.
kaktusar1
18. 05. 2020 17.33
+2
klan25
18. 05. 2020 17.06
+4
Ta zgodba okoli koronavirusa je medijsko zmanipulirana do amena. Jaz si to upam trditi. Zdaj mi, če se ne bi šli ukrepov, bi gospodarstvo v vsakem primeru zastalo, saj se je EU odločila, da se bo šla to igro. Zdaj Švedi imajo prav tako probleme z gospodarstvom, saj so tako kot mi vezani na EU trg. Zdaj edina pozitivna stvar tega, da smo mi tud šli v to, je da smo dobivali neke dodatke, ter da se je gospodarstvu pomagalo. Neke izbire Slovenija itaq ni imela. Mi pač delamo tako kot rečejo Nemci oz. EU.
kaktusar1
18. 05. 2020 17.34
+4
sam te dodatke bo treba vrnit.....takrat bo pa jansha že zgodovina...
Mitja Mitric
18. 05. 2020 16.47
-5
Nabijate to omleto že cel teden.....,če greš na omleto v center Dubrovnika je pričakovano draga! Vem pa za eno zelo luštno restavracijo-gostilno, ki je v Slanem ,malo pred Dubrovnikom in dobiš omleto z pivom za 5 €.....pa še vrhunske jedi imajo.....samo toliko za info.......krožniki so celo večji, kot podstavki za skodelico kave.....
NandoKerry
18. 05. 2020 17.02
+13
Messia
18. 05. 2020 16.00
+3
Gale za predsednika Brazilije.
kaktusar1
18. 05. 2020 17.35
-1
tebe pa za prvega norčka evrope...za slovenijo si še premajhen...
RamzesII
18. 05. 2020 15.51
+4
"Po tem odkritju so sprožili množično testiranje po obratih za predelavo mesa po vsej državi." Zaradi česa? Tu ni logike, ima zadeva kakšno zvezo s kakšnim mesom. Ker gre za obrat za predelavo mesa ni neki argument kot razlog, da sedaj testirajo v vseh.
mrbungle
18. 05. 2020 17.08
+5
Najbrz po teh obratih delajo vzhodnjaki,ki potem zivijo skupaj,se druzijo...
yanay
18. 05. 2020 15.15
+3
Res, na svetu trenutno vodijo države taki modeli, kot so Bolsonero, Trump, Orban, pa še kdo bi se našel. Ampak, zakaj za vraga, bi se jim naš Janez rad po vsej sili pridružil.
Domendo
18. 05. 2020 15.42
-2
Ti primerjaš Trumpa z dvema pajacoma kot sta Janša in orban? Janša od kar je predsednik vlade še pogledal ni drugam kot v kamero na novatv. Orban pa se ukvarja s starimi globusi.
yanay
18. 05. 2020 15.07
+14
Ravnokar sem brskal po knjižnih novostih in pojavila se je ena zanimivost. Leta 1981 je Dean Koontz napisal knjigo z naslovom Oči teme. Govori o situaciji z virusom, ki se ravnokar dogaja. Virus je poimenoval wuhan-400. Menda je srhljivo podobno sedanji situaciji.
dark horse
18. 05. 2020 20.27
+1
res si zgodenj v temu. To vemo že 2 meseca
TistoPravo
18. 05. 2020 14.58
+8
Družba ki upošteva samo enke, čeprav ima več nul...se jim tako nepravilno spisan program tokrat ne bo preveč posrečil...pa drugič več sreče
Borec21
18. 05. 2020 14.48
+19
Tam kjer so skregani s higieno jih bo virus tamanil
Messia
18. 05. 2020 14.35
+5
Je to JJ dobr zrihtu. Ampak me ni nikol skrbel. Je bila bolnica Franja skos na rezervi.
Zaphod
18. 05. 2020 14.58
+12
Bolsonaro je brazilski ekvivalent Trumpa in je dva meseca nazaj trdil, da je koronavirus medijski trik.
TistoPravo
18. 05. 2020 14.30
+2
Zdrav razvoj pomeni izbira, ne prisila...in ravno iz tam se poroča, kako je pomebnejša peščica od večine! Tam kjer že dolgo ni izbire, tam kjer pa bila v večini pa tudi občasna prisila ni nardila ključne škode...ane razvojniki
Al83
18. 05. 2020 14.21
+16
Če bo OZN preizkoval izvor širjenja koronavirusa ta preizkava ne nikoli nepristranska, ker je OZN tako globoko v riti Kitajske, da so jih dal na čelo komiteja za človeške pravice skupaj z Arabci in podobnimi morilci in diktatorji. OZN je orodje, katerega Kitajci uporabljajo, da po časi vasalizirajo cel Svet. Poleg tega ni možno, da OZN pregleduje WHO, ki je del OZNa. Tako, da NE HVALA. Naj bo na čelu preizkave nekdo ki ni do vrata v riti Medvedota Puja.
lakala28
18. 05. 2020 14.24
+4
Predlagam parlamentarno komisijo za preiskavo nabave zaščitnih sredstev med 2.2020 in 4.2020. Če kdo, bodo oni objektivni in pošteni.
Messia
18. 05. 2020 14.13
+8
Je treba poslat v Brazilijo Galeta, milslim zaradi korupcije, nikol ne veš.
lakala28
18. 05. 2020 14.25
-2
Bolj usterzna bo parlamentarna komisija za preiskavo nabave zaščitnih sredstev med 2.2020 in 4.2020. Če kdo, bodo oni objektivni in pošteni.
Messia
18. 05. 2020 14.27
-3
TistoPravo
18. 05. 2020 14.09
+2
Brazilski kapitalizem, ki ga nekateri "naši" izredno ponašajo...no vsaj želijo ga.
Komendator
18. 05. 2020 14.21
+31
Problematični ste tisti, ki ne želite skandinavskega, nemškega ali avstrijskega kapitalizma. Rajši mahate okrog z rdečimi zvezdami in se pritožujete nad premajhno socialno podporo....
Messia
18. 05. 2020 14.23
-2
TistoPravo
18. 05. 2020 14.25
+2
Živeti v vzporedni resničnosti je bedarija na kvadrat
najboljsa24
18. 05. 2020 14.03
+67
Po prebiranju takšnih novic vidimo kako dobro smo jo mi (zaenkrat) odnesli. IN namesto, da bi bili enkrat srečni in ponosni nase, mediji vstrajno skrbijo za to, da delajo slabo voljo in sovraštvo med ljudmi.
Messia
18. 05. 2020 13.55
+29
Kakšna high tech država bi bila Slovenija če nebi bilo TaLevih.