Razmere na covidnih in drugih oddelkih je na novinarski konferenci predstavilo vodstvo UKC Ljubljana. Jože Golobič, v.d. generalnega direktorja UKCL je uvodoma potrdil, da bodo v prvi fazi zagotovili dodatnih 37 BPD postelj, ki se bodo po njegovih besedah polnile do konca tedna.
"Izziv so še vedno kadri," je poudaril in dodal, da pomoč sicer dobivajo iz drugih zdravstvenih zavodov, Rdečega križa in vojske. Nekaj kadra jim bodo namenili še koncesionarji in posamezniki iz povsem zasebnega sektorja. "Seveda pa glavnino bremena še vedno odnesejo naši zdravstveni delavci, ki se jim najlepše zahvaljujem," je dodal. Kot pravi, nadur sploh ne beležijo več, ker se jih je nabralo že toliko. Skrbijo tako za covidne kot tudi necovidne paciente.
"Paciente bomo začeli sprejemati postopoma, ne zato, ker ne bi imeli ustreznih kapacitet, ampak ker je dobiti kader srednjih in diplomiranih zdravniških sester prava umetnost," je dejal Matic Koželj, vodja covidnega oddelka BPD. Pozval je zasebne delavce, naj k njim napotijo kakršen koli kader, ki bi bil pripravljen pomagati.
Aleksander Pavlovič, vodja negovalnega tima na oddelku za epidemije, je dodal, da medicinskih sester oz. predstavnikov zdravstvene nege primanjkuje že nekaj časa. "Za covidni oddelek bo zagotovljeno zadostno število medinskih sester, vendar predvsem na račun zmanjševanja drugih programov. Kirurški programi bodo trpeli, ljudje bodo morali čakati," je povedal.
Zdenka Mrak, glavna medicinska sestra UKCL, ki je tudi glavna koordinatorka kadra, je pojasnila, da so veliko kadra prerazporedili tudi iz drugih zdravstvenih domov in psihiatričnih bolnišnic. Glede prerazporeditve po njenih besedah še potekajo usklajevanja. Pravi, da prav pride tudi kader, ki bi lahko delal samo štiri ure.
Kot razlaga, se jim bo pridružilo 20 prostovoljcev Rdečega križa, v torek prihaja ekipa slovenske vojske. "Imamo 230 študentov zdravstvene nege, pomagajo tudi študentje medicine, teh je okoli 40. Ne opravljajo dela zdravnikov, ampak pomagajo pri zdravstveni negi," je dejala in pojasnila, da so njihovi standardi trenutno drugačni od optimalnih. Povedala je še, da je odšlo 336 medicinskih sester, ki še niso bile nadomeščene.
Po vladnih podatkih, objavljenih v nedeljo, so v bolnišnicah zdravili 990 covidnih bolnikov, 227 jih je potrebovalo intenzivno terapijo. Carotta je v soboto izrazil upanje, da bo 1200 postelj zadostovalo, toliko naj bi bilo po projekcijah dovolj za obvladovanje epidemije.
Minister za zdravje Janez Poklukar je že konec minulega tedna povedal, da se za pomoč v covidnih bolnišnicah dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko ter srednjimi šolami, v bolnišnično delo se vključujejo tudi študenti. Odziv slednjih je Poklukar danes označil za "več kot dober". "Nenazadnje smo se tudi z dekanom medicinske fakultete dogovorili, da bodo predavanja do nadaljnjega na daljavo, klinične vaje pa ostajajo fizično, kajti na ta način so študenti lahko aktivneje vključeni v procese v bolnišnicah," je dejal.
V odgovoru na vprašanje o možnosti popolnega zaprtja je Poklukar spomnil, da so bili ukrepi nazadnje zaostreni 5. novembra in ob tem dodal, da se "seveda še lahko zaostrujejo". Po njegovem mnenju pa je najbolj pomembno, da se ukrepov držimo. Kot pravi, popolno zaprtje nič ne pomaga, če so nato med vikendi organizirane zasebne zabave. "Ta trenutek je jasno zapisano, da druženja ni. Če se tega držimo, verjamem, da lahko pomembno zmanjšamo število okuženih, številke v naslednjih dneh bodo pa pokazale, če to res izvajamo," je dodal.
Po njegovi oceni je "stanje duha eden od ključnih razlogov, da smo tam, kjer smo". "Epidemija ni zdravstveni problem, epidemija je družbeni problem. Če imamo bolno družbo, potem imamo velik problem z izzivi, ki jih mora reševati družba skupaj," je opozoril.
Epidemija dosegla vrh četrtega vala, vrh v bolnišnicah čez dva do štiri tedne
Institut Jožef Stefan (IJS) je v svoji najnovejši napovedi v petek ocenil, da je epidemija covida-19 glede na število pozitivnih testov "predvidoma dosegla vrh četrtega vala". Predvidoma bo na intenzivnih oddelkih več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300, so ocenili na IJS.
"Bolnišnice bodo vrh dosegle v času čez približno 14 dni, tri ali pa štiri tedne," je dejal Golobič.
Glavna ovira niso postelje, niti prostor, pač pa pomanjkanje kadra
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je v soboto znova izpostavil, da glavna ovira niso niti postelje niti prostor, ampak pomanjkanje kadra.
Na poziv ministra za zdravje Janeza Poklukarja za pomoč covidnim bolnišnicam so se že odzvali v zdravstvenih domovih, psihiatričnih bolnišnicah, specialnih bolnišnicah, porodnišnicah in izobraževalnih ustanovah, med njimi so se odzvale zdravstvene šole in obe medicinski fakulteti.
Tako so covidnim bolnišnicam na pomoč priskočili dijaki in študentje, koncesionarji in zdravstveni domovi, kadre pa bolnišnice prerazporejajo tudi z drugih oddelkov.
V Splošni bolnišnici Murska Sobota navajajo, da so kader prerazporedili z vseh oddelkov, njihovo število pa dnevno prilagajajo potrebam. Na ravni celotne bolnišnice bi sicer potrebovali 20 diplomiranih medicinskih sester za nego kritično bolnih v enotah intenzivne terapije, 20 na preostalih bolnišničnih oddelkih in vsaj 25 tehnikov. Glede na stanje v petek bi za delo na covidnih oddelkih potrebovali še deset diplomiranih medicinskih sester in pet tehnikov.
Glede odziva študentov in dijakov zdravstvenih strok so pojasnili, da v bolnišnici na covidnih oddelkih delajo štirje, v zadnjih dneh pa so se za pomoč dodatno ponudili še štirje. Za pomoč so v murskosoboški bolnišnici zaprosili tudi vse zdravstvene domove v Pomurju, Psihiatrična bolnišnica Ormož in Zdravstveni dom Murska Sobota pa sta se že odzvala. Delo v bolnišnici je tako začelo pet medicinskih sester iz omenjenih dveh ustanov.
V celjski bolnišnici pa združujejo bolnišnične oddelke, ki imajo zmanjšan redni obseg dela, da bi pridobili dodatno število medicinskih sester za obravnavo covidnih bolnikov, saj jim tega kadra najbolj primanjkuje. V obravnavo bolnikov s covidom-19 se vključujejo tudi zdravniki s teh oddelkov. Prerazporejanje kadra med bolnišničnimi oddelki poteka ves čas, so za STA povedali v celjski bolnišnici.
Po navodilu ministrstva za zdravje naj bi k njim do zdaj prišlo 11 zaposlenih iz zdravstvenih ustanov v regiji. Danes tako k njim prihaja sedem medicinskih sester iz Psihiatrične bolnišnice Vojnik ter zdravstvenih domov v Šmarjah pri Jelšah in Šentjurju. V torek pričakujejo še pet delavcev iz Slovenske vojske in zdravnico z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vključevanje dijakov in študentov bodo uredili z dogovorom med bolnišnico in izobraževalnimi ustanovami in ne s posamezniki, so navedli.
Iz Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica so sporočili, da se kader zdravstvene nege dnevno usklajuje in začasno prerazporeja z vseh oddelkov glede na zasedenost covidnih postelj.
Bolnišnica je zaprosila za dodatno pomoč pri vključevanju v delo na covidnih oddelkih. Prvi prerazporejeni so danes že prišli v bolnišnico, še nekaj jih pričakujejo v tem tednu, so pojasnili v šempetrski bolnišnici, a konkretnih številk niso navedli. Dijaki in študentje pa se trenutno vključujejo v delovni proces na drugih, torej ne na covidnih oddelkih, so še pojasnili.
KOMENTARJI (713)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.