Začelo se je s hudimi bolečinami po telesu pri 42 letih, pripoveduje skladatelj Drago Ivanuša, ki so mu pred desetimi leti diagnosticirali krvnega raka, plazmocitom. "Sčasoma človeka to kar malo načne. Na začetku, sploh če si malo mlajši, se mi zdi, da to lažje prenašaš, zdaj pa že malo čutim to dolgotrajnost."
Dve presaditvi kostnega mozga in zdravila so mu življenje podaljševali, zdaj pa so se kostne lezije začele pojavljati tudi po glavi, zato ga čaka še obsevanje. "Ne vem, za glavo se vsak malo bolj boji kot pa za kaj drugega."
Če bi imeli v Sloveniji napravo za celično zdravljenje CAR-T, za nakup katere si prizadevajo zdravniki hematološkega oddelka UKC Ljubljana, bi Ivanušo lahko vključili v klinično študijo in mu rešili življenje tako, da bi reprogramirali njegove lastne celice imunskega sistema.
"Z napravo, ki se ji reče prodigy, namnožimo te limfocite, povečamo vojsko. In ko je ta vojska dovolj velika, jo vrnemo bolniku v telo, da se spopade s sovražnikom, torej tumorskim tkivom," pojasnjuje dr. Samo Zver, predstojnik KO za hematologijo UKC Ljubljana.
Tovrstno zdravljenje je zdaj namreč na voljo le za dve diagnozi: za limfoblastno levkemijo do 25. leta starosti in velikocelični B-limfom. Kot prvi odrasel bolnik s to dignozo je lansko poletje celice CAR-T dobil Sandi Repina, ki so mu pred tem limfom bezgavk zdravili s kemoterapijo in biološkimi zdravili, a se je rak ponovil v še agresivnejši obliki.
"Meni so celice vzeli na zavodu za transfuzijo in jih poslali v Ameriko. Trajalo je približno šest tednov, da smo te celice dobili nazaj, in potem je kočnno prišel ta dan D," opisuje Repina."V naslednjih tednih se je začelo vse skupaj izboljševati in danes vidite – stanje je, lahko rečem, ena a."
Priprava celic v Ameriki je zavarovalnico stala 250.000 evrov, cena naprave, ki bi domačim strokovnjakom omogočila, da celice za bolnike pripravijo doma, pa je 600.000 evrov. Poleg tega bi v sklopu študije lahko zdravili tudi 30 bolnikov z drugimi rakavimi diagnozami, ki zdaj do tega zdravljenja niso upravičeni.
"Res se mi ne zdi prav, da se moraš, ko si bolan, ukvarjati še s sredstvi za svoje zdravljenje. To ni prav. In temu sem se hotel izogniti. Ampak po drugi strani – če nam uspe, bom lahko živel s tem," še pravi Zver.
Ivanuša pa dodaja: moramo se zavedati, da se to lahko zgodi vsakomur, tudi svojcu ali pa znancu, in da te stvari niso tako daleč, kot se nam včasih zazdijo.
Kako lahko pomagate?
Pošljite sms ZDRAV5 na 1919 ali pa nakažite sredstva na spodnji TRR.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.