Mitja Batagelj, zdaj že nekdanji uslužbenec Doma upokojencev Koper, je za TV Koper Capodistria povedal, da je dobil navodila, da se mora javiti epidemiološki službi v Pulju, kar je storil v ponedeljek, 16. marca, to je dva dni po izdani odločbi o 14-dnevni izolaciji ob prihodu na Hrvaško, že 15. marca pa je o tem obvestil svojega delodajalca. Kljub vsem dokazilom je prejel izredno odpoved delovnega razmerja zaradi "neupravičene odsotnosti z dela".
"Jezen sem, razočaran, žalosten, užaljen. Po 24 letih, ki sem jih dal domu, dal sem jim vse, kar se lahko da (kar lahko potrdim tudi z raznimi dokazili, recimo za najboljšega bolničarja pred štirimi leti in podobno), vedno ocenjen z zelo dobro oceno ... Bil sem šokiran, ker sem samo spoštoval navodila hrvaške vlade," je povedal Batagelj za koprsko televizijo.
Zakaj direktorica doma Neva Tomažič pojasnilom in dokazilom ne verjame, ni komentirala, to, da bolničarja ni bilo v službo, pa šteje za hudo kršitev, "ki opravičuje podajo izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu". Če bo Batagelj sprožil sodni spor, bo o zakonitosti odpovedi odločalo Delovno sodišče v Kopru. Kot je za STA dodala Tomažičeva, pa so v domu upokojencev prepričani, da je glede na okoliščine primera podana odpoved zakonita.
Batagelj je sicer tudi sindikalni zaupnik, ki je opozarjal na pomanjkljivosti v domu. "Opozarjal sem na vse, od najmanjših do največjih problemov, ki so bili tudi na svetu zavoda, vedno sem branil delavce," je povedal. Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je o njegovi izredni odpovedi dejala, da zagotovo ni nepomembno, da je bil sindikalni zaupnik. Zanj je povedala, da ga pozna že desetletje in da je bil vedno izredno korekten do sodelavcev.
Batagelj je sicer napovedal tožbo, njegov pravni zastopnik Nejc Potočnik pa je prepričan, da so argumenti na njegovi strani, predvsem potrdili epidemiologinje Branke Sep in sanitarne inšpekcije, iz katerih je jasno razvidno, da mu je hrvaška mejna policija dejansko odredila 14-dnevno samoizolacijo in zaradi tega ni mogel v službo. Če odredbe ne bi upošteval, bi tvegal globo v višini najmanj 1100 evrov.
Delodajalec, torej Dom upokojencev Koper, se medtem sklicuje na to, da je v tem obdobju ukrep obvezne izolacije veljal le za tiste, ki so na Hrvaško vstopali z območja Bele krajine. Prav tako so se sklicevali na pojasnilo hrvaške epidemiološke službe, da v registru za sledenje oseb v samoizolaciji Batagelja ni bilo. Sindikat pa ob tem opozarja, da tak register takrat še ni bil vzpostavljen. Odpuščeni bolničar Batagelj si želi, da bi se sodni postopek čim prej zaključil, saj misli, da se njemu in oskrbovancem doma dela velika krivica.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.