Bojana Beović je v izjavi za medije povedala, da če bi želeli preprečiti kroženje različice delta v celoti, bi morali precepiti precej višji delež prebivalstva, kot nam je to uspelo doslej. Zdaj nam torej preostane le, da poskrbimo, da bomo imeli čim manj hudo bolnih v bolnišnicah, zato je pozvala, naj se cepijo vsi rizični bolniki. Kot pravi, je zdaj res zelo pomembna lastna osebna zaščita, saj virus hitreje kroži v populaciji. Ljudje naj se z drugim odmerkom cepijo čim prej, poziva. O cepljenju otrok je povedala, da se lahko cepijo, če se s tem strinjajo njihovi starši.
Dejala je, da naj se v primeri AstraZenece tako z drugim odmerkom cepijo takoj po preteku štirih tednov. Še enkrat je poudarila, da so cepiva učinkovita tudi pri različici delta. Cepljenje je izjemno pomemben ukrep za preprečitev nadaljevanja epidemije. Cepljenje je življenjsko pomembno za družbo v Sloveniji, je poudarila.
Glede uvedbe obveznega cepljenja je povedala, da bodo spremljali situacijo v drugih državah, kjer še sploh nimajo instituta obveznih cepljenj, pri nas pa to imamo:" Pri nas bi bilo to lažje sprejeti in uvesti, ker sprejemamo obvezno cepljenje otrok, tako ljudje, kot ustavno sodišče je presodilo, da je zaščita otrok pomembnejša od proste izbire. Če stojimo na stališču, da je cepljenje obvezno za otroke, bi morali vztrajati tudi na stališču, da v primeru covida uvedemo obvezno cepljenje za odrasle, ki je v tem primeru bolj ogrožena od otrok. "
Če se do sredine avgusta ne bomo dovolj precepili, se bo najkasneje takrat začel četrti val epidemije, svarijo strokovnjaki. Zadnja ocena Instituta Jožef Stefan predvideva, da bo v drugi polovici tega meseca različica delta dominantna tudi pri nas. Evropo že zavzema.
Dr. Bojana Beović je sicer za 24UR ZVEČER povedala, da je eden od perečih problemov dejstvo, da nismo precepljeni v takšni meri, da bi z deležem cepljenih preprečili kroženje virusa. "Storimo lahko to, da se cepijo ranljive skupine, da bomo imeli podobno situacijo, kot jo imajo v Veliki Britaniji, kjer število primerov zelo narašča, ne narašča pa število sprejetih v bolnišnico. Tako je lažje nadzorovati epidemijo."
Poklukar: Cepivo je privilegij, Slovenija bo cepivo donirala Egiptu
Minister za zdravje Janez Poklukar je danes dejal, da v tem trenutku ne razmišljajo o obveznem cepljenju proti covidu-19, ampak delajo vse "v smeri pozitivne komunikacije, naslavljanja vseh družbenih skupin". Danes se je tako s pismom obrnil na medicinske sestre s povabilom in prošnjo, da skupaj pristopijo k cepljenju.
Minister je v pismu medicinskim sestram poudaril, da je ključno, da zdravstveno osebje razume in podpira cepljenje. Medicinske sestre, ki so nemalokrat prvi in najpogostejši stik z bolnikom, prosi, da se obrnejo na svoje paciente in jim predstavijo pomembnost in prednosti cepljenja.
V izjavi po današnjem srečanju s predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman je poudaril, da je v tem trenutku še posebej na zdravstvenih delavcih, da vedenje in znanje o varnosti in učinkovitosti cepiv prenesejo do vsakega prebivalca Slovenije.
Na vprašanje o morebitni uvedbi obveznega cepljenja le za določene skupine, na primer zdravstveno osebje, je minister odgovoril, da je ta trenutek nujno treba zagotoviti varnost in zdravje vseh, še posebej tistih, ki prihajajo v zdravstvene zavode na zdravljenje. "Pričakujemo takšne in podobne pobude s strani stroke in v kolikor bo tudi stroka predlagala enako, ne vidim razlogov, da tudi politika ne bi zmogla moči, da to sprejmemo," je pojasnil.
Ažmanova je glede precepljenosti zdravstvenega osebja poudarila, "da kazanje s prstom na poklicno skupino, ki je nekoliko slabše precepljena, verjetno ne bo imelo pozitivnega učinka, zato moramo združiti moči, stopiti skupaj ter z ustrezno komunikacijo, z ustreznimi strokovnimi odgovori opolnomočiti vse tiste, ki so še skeptični".
Po podatkih, ki so jih zbrali, je precepljenost v zdravstveni negi med 50-, 60-, ponekod tudi do 65-odstotna. So pa bile po njenih besedah medicinske sestre v velikem odstotku tudi med okuženimi z novim koronavirusom. Kot je pojasnila, so identificirali skupino, ki je trenutno najslabše precepljena, in sicer je to starostna skupina okoli 30 let. Osebno pa je Ažmanova mnenja, da prisila v tem trenutku ne bi bila uspešna.
Sicer pa bo po ministrovih besedah iz dneva v dan vse bolj potrebno, da se pri čim večjem obsegu storitev izvaja protokol PCT (preboleli, cepljeni ali testirani), da bo življenje čim bolj potekalo na način, kot je pred epidemijo.
Vlada po njegovih besedah danes ni bistveno spremenila ukrepov, ki veljajo za omejitev širjenja okužb. Pravila o nošenju mask v zaprtih prostorih ostajajo takšna kot zadnji teden, nekaj pa je sprememb na področju prehoda meja.
Tako je vlada danes odločila, da se do 18. julija podaljša veljavnost protikoronskih ukrepov, ki veljajo v trgovinah, v kulturnih ustanovah in prireditvah, v verskih objektih in prireditvah, na področju zbiranja ljudi, pri šolah vožnje, pri javnem prevozu in pri obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje po današnji seji vlade.
Je pa Poklukar poudaril, da pozorno spremljajo epidemiološke podatke, položaj pa se je v primerjavi s tistim izpred tedna dni nekoliko poslabšal. Ocenjujejo, da v veliki meri na račun vnosov okužb iz tujine. Tako bodo, če bo prišlo do poslabšanja razmer, z odloki morda že naslednji teden lahko uvajali kakšne že poznane ukrepe.
Minister je potrdil, da je v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje kar nekaj cepiva s krajšim rokom. Vlada pa je po njegovih besedah danes sprejela sklep, da se 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece podari Egiptu.
KOMENTARJI (1031)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.