Kot kaže, so nekateri, ki so pred tem s cepljenjem odlašali, v izogib zapletom le zavihali rokav. Ali torej že tik pred uveljavitvijo vladnega odloka kaže, da se bodo zaradi velikih omejitev v vsakdanjem življenju, ki jih prinaša, ljudje množično odločali za cepljenje? O tem, zakaj je vlada pogoj PCT razširila hitreje, kot je sprva predlagala svetovalna skupina, ki se z vlado razhaja tudi glede veljavnosti hitrih testov, je spregovorila vodja svetovalne skupine Mateja Logar. Ali bo posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ podaljšala veljavnost cepljenja ali bo veliko ljudi, ki so bili zgodaj cepljeni, ostalo brez statusa, če se ne bodo odločili za tretji odmerek, in ali bo cepiva dovolj, pa je odgovarjala Bojana Beović.
Vlada je odlok o PCT-pogoju uveljavila hitreje, kot so nekateri pričakovali. Logarjeva je povedala, da so ta ukrep "nekako načrtovali" za naslednjo fazo še neobstoječega semaforja. In sicer, ko bi intenzivne postelje zasedalo 100 bolnikov. "To bi bilo nekje v naslednjem tednu. Se pravi, da prehitevamo za en teden, zato ni neke pomembne razlike. Zavedati se moramo, da je PCT tisto, kar omogoča, da ostanejo družba, šole in ostale dejavnosti odprte. Ob tem, da poskušamo seveda zdržati tudi v zdravstvenem sistemu."
Logarjeva sicer nima odgovora na to, kdaj bomo dobili nov vladni semafor. "Je stvar še vedno v pogajanjih, nekje se usklajujejo vse podrobnosti. Tako da upamo, da se v naslednjem tednu resno pogovorimo tudi o semaforju," je dejala. Na vprašanje, zakaj meni, da bi morala biti veljavnost hitrih testov poenotena, ne glede na to, kje in kdo ga opravi, pa je odgovorila, da je strokovna skupina že konec junija oziroma v začetku julija povedala, da so mnenja, da je veljavnost hitrih antigenskih testov, ne glede na to, za koga veljajo, 48 ur. "Strokovno je to povsem utemeljeno, ker vemo, da je zanesljivost tega testa nekje v prvem dnevu, pa za silo dobra v drugem dnevu, se pravi teh 48 ur. Kasneje pa takšen test strokovno gledano nima ustrezne veljavnosti."
Povečano zanimanje za cepljenje
Bojana Beović je ob napovedi razširjenega pogoja PCT komentirala povečano zanimanje za cepljenje. "Cilj tega sredstva je v času intenzivnega kroženja virusa zagotavljati odprto družbo in karseda normalno življenje. Spomniti se moramo, da bi ob takem času in ob takem naraščanju primerov imeli brez cepiva in brez možnosti testiranja pravzaprav enako situacijo kot lani. Ne da bi potrebovali na primer test za nakupovalno središče ali frizerja, ampak tja enostavno ne bi mogli, ker bi te dejavnosti bile zaprte. To je bistvo. Seveda se je pa treba potem odločiti, ali se bomo cepili ali se čim bolj pogosto redno testirali. Mislim, da ljudje počasi razumejo, da ni nič posebej nevarnega, ampak nas lahko vrne v novo realnost."
Logarjeva pa je dejala, da se je povpraševanje po cepivih po podatkih NIJZ povečalo za 2,5-krat. "Upam, da se ljudje zavedajo, da nam bo cepljenje omogočilo normalno življenje. Težko je reči, koliko časa bomo potrebovali, da dosežemo 70-odstotno precepljenost, ki bi seveda omogočila, da bi se številne omejitve lahko odpravile, zmanjšali bi tudi število okužb in verjetnost nastanka novih mutacij." Beovićeva pa je povedala, da je cepiva za vse dovolj.
Minister Zdravko Počivalšek je spremembo iz PCT v PC za javno upravo napovedal že ta teden. Logarjeva pa je za 24UR ZVEČER povedala, da je svetovalna skupina to spremembo predlagala samo v obdobju, ko je zasedenost intenzivnih postelj 150 in več.
KOMENTARJI (733)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.