Kot je napovedal zdravstveni minister Janez Poklukar, je strokovna svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje v luči omikrona razpravljala o dodatnih ukrepih za zajezitev epidemije. Že prejšnji teden je sicer potekala razprava o omejitvi določenih aktivnosti, povezanih s silvestrovanji.
Vlada je že v petek odločila, da bodo organi državne uprave od 27. do 31. decembra opravljali zgolj nujne naloge in to kot delo na domu. Delavci bodo lahko na delovnem mestu zgolj v izjemnih primerih. Vlada predlaga, da predstojniki tistim delavcem, ki ne bodo opravljali nujnih nalog, priporoči izrabo letnega dopusta. Tisti, ki se za to ne bodo odločili, pa bodo napoteni na čakanje na delo od doma, kar pomeni nekoliko manjšo plačo.
Nas med prazniki čakajo strožji ukrepi? Kot so poročali v oddaji 24UR ZVEČER, naj bi strokovna svetovalna skupina vladi predlagala odpoved vseh silvestrovanj na prostem, izjema za druženje na najdaljšo noč v letu naj bi bile le gostilne, ki pripravljajo silvestrske večerje. Gre za večinoma hotelske restavracije, ki naj bi bile izjemoma odprte do druge ure zjutraj. Vsi ukrepi so sicer še vedno "v zraku", o predlogih svetovalne skupine bo vlada odločala v četrtek.
Po neuradnih informacijah STA naj bi si na ministrstvu za gospodarstvo med drugim sicer prizadevali za podaljšan obratovalni čas restavracij in barov na silvestrski večer, ki bodo tako morda lahko odprti vse do polnoči.
Odločitev o izvedbi silvestrovanj na prostem nestrpno pričakujejo tudi predstavniki lokalnih skupnosti oz. župani. Ljubljanski župan Zoran Janković je Nacionalni inštitut za javno zdravje že pred tedni povprašal o izvedbi tradicionalnega silvestrovanja na prostem. Silvestrski program je sicer po njegovih besedah že pripravljen, a še čakajo na odgovor, v kakšni obliki – če sploh – ga bodo lahko izpeljali.
Zdravstveno stroko ob tem skrbi tudi širjenje bolj nalezljive različice omikron. Okužbe s to različico so prejšnji teden prvič potrdili tudi v Sloveniji, a posvetovalna skupina takrat še ni predlagala zaostrovanja ali dopolnitve ukrepov.
Število aktivno okuženih je v zadnjem času sicer začelo upadati. Nekoliko manj pritiska je tudi na bolnišnice, ki sicer še vedno skrbijo za okoli 700 covidnih bolnikov, okoli 200 od njih pa jih potrebuje intenzivno zdravljenje.
Inšpektorji na smučiščih opravili 26 nadzorov
V zadnjem vikendu je bilo odprtih 16 smučišč, na katerih je od 109 žičniških naprav delovalo 83 naprav. "Na teh smučiščih smo nadzorni organi v zadnjem tednu in preko vikenda opravili skupno 26 nadzorov, v katerih je bilo v devetih primerih izrečeno upravno opozorilo," je povedala inšpektorica inšpektorata za infrastrukturo Patricija Furlan Fon. V večini primerov so ugotovili kršitve vzdrževanja varnostne razdalje, kot na primer v vrstah pred blagajnami. V vseh navedenih primerih je bila nepravilnost po opozorilu inšpektorjev odpravljena.
Inšpektorji so nadzor opravili tudi na enem od večjih slovenskih smučišč, za katerega so prejeli prijavo o nepreverjanju izpolnjevanja pogoja PCT. Po opravljenem nadzoru inšpektorji te kršitve niso zaznali, so pa ugotovili več manjših kršitev. Tudi na omenjenem smučišču so nepravilnosti po opozorilu takoj odpravili.
Uporaba žičniških naprav in njim pripadajočih smučarskih prog je dovoljena le osebam, ki upravljavcu žičniških naprav ob nakupu vozovnice ali smučišču predložijo dokazilo o izpolnjevanju pogoja PCT in osebni dokument. Furlan Fonova ob tem poziva tudi k doslednemu upoštevanju drugih varnostnih ukrepov. "V žičniških napravah za prevoz oseb v zaprtih kabinah in na odprtih žičniških napravah (sedežnice in vlečnice), kjer sta oba oziroma so vsi sedeži zasedeni, je za uporabnike obvezna uporaba zaščitne maske, ki je kirurška maska ali maska tipa FFP2," še opozarja.
Pečjak: Osebe, ki potujejo v tujino, naj bodo pripravljene tudi na mogoče spreminjanje ukrepov ob vrnitvi v Slovenijo
Policisti so medtem od 11. decembra do 17. decembra ob opravljanju rednih nalog opravili tudi nadzore na 10.081 krajih glede izvajanja določb vladnih odlokov. Ob tem so izrekli 87 opozoril po Zakonu o nalogah in pooblastilih policije, izdali 15 plačilnih nalogov, v treh kršitvah pa so predlog odstopili pristojnemu inšpekcijskemu organu.
Ob tem so na mejnih prehodih obravnavali tri primere izkazovanja s ponarejenimi potrdili o cepljenju, kjer je podan sum storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin. V notranjosti države so medtem policisti v petih primerih obravnavali izkazovanje s ponarejenimi potrdilom o cepljenju ali potrdilom o testiranju, v dveh primerih pa sum kaznivega dejanja samovolje.
Policija je v istem obdobju na mejnih prehodih vročila 140 izjav o napotitvi v karanteno na domu. "Od tega smo vročili 131 izjav o napotitvi v karanteno na domu za polnoletne in devet za mladoletne osebe. V 16 primerih so osebe zavrnile podpis izjave," je medtem dejal višji policijski svetnik na Generalni policijski upravi Tomaž Pečjak.
Vsem osebam, ki se v teh časih odločajo za potovanja ob tem Pečjak svetuje, naj se popotniki predhodno informirajo o pogojih za prehajanje mej ter naj si že predhodno priskrbijo vsa potrebna dokazila. "Številne države namreč v luči širjenja novega seva omikron spreminjajo pogoje za vstop v državo. Zaradi povečanega tranzita in spremembe izvajanja ukrepov lahko pričakujemo daljše čakalne vrste na meji z Avstrijo," opozarja ob tem.
Pretekli teden je medtem pogoje za vstop v državo spremenila tudi Italija, ob čemer Pečjak dodaja, da izjeme, ki se nanašajo prebivalce Slovenije, ostanejo nespremenjene. "Obstaja pa možnost, da se bodo ob vrnitvi v domovino, spremenili tudi pogoji za vstop v Slovenijo. Ljudi zato pozivamo, naj se pripravijo tudi na to," še pravi.
KOMENTARJI (751)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.