Kot poroča Reuters, Evropska unija pričakuje, da se bodo njene države članice strinjale s predlagano omejitvijo trajanja covidnih potrdil. Medij pri tem navaja tri neimenovane vire. Zaradi vse večjega števila dokazov, da se imunost po cepljenju s časom manjša, je Evropska komisija že novembra predlagala omejen rok trajanja covidnih potrdil. Veljavnost certifikatov bi se tako iztekla devet mesecev po prejetju drugega (oz. v primeru cepiva Janssen prvega) odmerka cepiva proti covidu-19.
PCT-potrdila so sicer z namenom lažjega prehajanja med državami uvedli julija. Številne države, predvsem iz vzhodnega dela Evrope, so tako ob pogovarjanju o omejitvi veljavnosti certifikatov izrazile zaskrbljenost, da bi lahko ta predstavljala veliko oviro za potovanja. Po preteku devetih mesecev bi namreč ljudje za potovanja potrebovali dodaten poživitveni odmerek.
Nekatere države so sicer uvedle lastna potovalna pravila. Francija je tako že določila sedemmesečni rok trajanja covidnih potrdil, ki naj bi v veljavo stopil 15. januarja. Komisija je medtem za začetek spremembe veljavnosti potrdil predlagala 10. januar 2022.
Podobno kot v Franciji naj bi certifikat sedem mesecev veljal tudi na Cipru, v Grčiji pa naj bi potrdilo za starejše poteklo že po šestih mesecih. A kot so dejali uradniki Evropske unije, naj bi se bili obe državi pripravljeni prilagoditi skupni evropski politiki.
Ali bodo države podprle predlog EU, bi bilo sicer po besedah dveh virov Reutersa lahko znano že v petek, medtem ko tretji meni, da bi se lahko pogovori zavlekli tudi v prihodnji teden.
Ob tem naj bi se na internem srečanju pogovarjali tud o novi različici, ki prihaja iz Južne Afrike. Zaradi omejitve širjenja okužb z različico omikron naj bi tako predlagali obvezno PCR-testiranje za vse potnike, ki bi v Evropsko unijo potovali z drugih celin. Tako bi morali test opraviti tudi cepljeni in preboleli.
Bi lahko dogovor o obveznem testiranju odpravil omejitve za države Južne Afrike? V oziru na odločitve številnih drugih držav se je namreč tudi EU odločila, da pri potovanjih iz sedmih južnoafriških držav uvede omejitve. Močno nalezljiva različica omikron je namreč prisotna v že desetih različnih državah.
O uvedbi obveznega PCR-testiranja bodo diplomati znova razpravljali v petek.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.