Pri novih okužbah, ki jih beležimo pri nas, prevladuje uvoz iz Hrvaške, je na tiskovni konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin. Od tam je (zaenkrat potrjeno) uvoženih dvanajst primerov, po dva pa iz Avstrije, BiH, Kosova in Španije. Epidemiološke preiskave še potekajo, zato se lahko to število tekom dneva še spremeni.
Kacin je znova opozoril na razmere pri naših južnih sosedih. Največ novih okužb je v splitsko-dalmatinski in šibeniško-kninski županiji. "Prav tam, kjer so znane lokacije nočnih zabavišč, je število novih okužb največje," je dejal Kacin. Na obalnem delu so razmere najboljše v Istrski županiji. Dodal je, da ne izključujejo možnosti, da se je na Hrvaškem začel že tretji val, čeprav dokazov za to nimajo. Skupaj je v tem trenutku namreč okuženih že 33,42 ljudi na 100.000 prebivalcev.
Epidemiološka slika Hrvaške pomembno vpliva tudi na razmere pri nas. V zadnjem tednu je bilo vnosov iz Hrvaške kar 65. Brez uvoza okužb bi bilo reprodukcijsko število pri nas 0,68, s "pomočjo uvoza" pa to naraste. "Če uvoza ne odstranimo, nam reprodukcijsko število zraste kar na 1,24," je poudaril Kacin.
"Zavedamo se, da morajo imeti slovenski državljani, ki so na Hrvaškem, dovolj časa, da se ob morebitni spremembi režima na meji vrnejo domov. Odločitev bo sprejeta v četrtek zvečer. Realno je računati, da se bo čas za vrnitev iztekel pred začetkom naslednjega tedna," je namignil Kacin in tako odgovoril na vprašanje, ki si ga postavljajo mnogi Slovenci na Hrvaškem. Teh naj bi bilo trenutno tam okoli 160.000. Hrvaška je od začetka leta sicer zabeležila 914.000 prihodov slovenskih turistov, ki so ustvarili sedem milijonov turističnih nočitev, so sporočili s hrvaškega ministrstva za turizem in šport. Več turističnih nočitev kot slovenski so na Hrvaškem od začetka leta ustvarili le nemški turisti, in sicer 9,1 milijona.
Vladni govorec se zopet ni izognil poudarjanju, da je največ novih okužb predvsem med mladimi, ki odhajajo na nočne zabave in dodal, da poznamo rek "mladost je norost". Izpostavil je tudi uporabo psihoaktivnih snovi na tovrstnih zabavah, ki naj bi povečale možnost za prenos okužbe. Mladi, ki se udeležujejo zabav na hrvaški obali ter se tam okužijo, po njegovih besedah prav tako ne želijo povedati, s kom so bili na zabavi, zato domnevajo, da se precej okuženih izogne epidemiologom in lahko širijo okužbo.
Na vprašanje, ali bi Slovenija umaknila Hrvaško z rdečega seznama držav, če bi tam popolnoma prepovedali obratovanje nočnih lokalov, kjer naj bi se najbolj širile okužbe, pa je dejal, da bi Slovenija pozdravila kakršnokoli omejitev, ki bi pripomogla omejevanju širjenja virusa.
Glede možnosti, da bi namesto karantene ob vstopu v državo zadostoval negativni test na okužbo z novim koronavirusom, pa je dejal, da so se slovenski turisti na Hrvaškem doslej izogibali zdravstvenim ustanovam, kjer jemljejo brise in dajejo potrdila o okuženosti. Tudi zato je ob ponedeljkih toliko več opravljenih testiranj kot sicer.
Ob tem je priznal, da tudi sam dobiva veliko pozivov in ogorčenih sporočil, češ, da so državljani celo leto delali za ta dopust in da bi ga tako ali tako preživljali na barki ali v apartmaju, zato je treba po njegovem mnenju sprejeti odmerjene in selektivne ukrepe.
Podpredsednik vlade in gospodarski minister Zdravko Počivalšek se je danes zvečer srečal s hrvaško ministrico za turizem Nikolino Brnjac in ministrom za zdravje Vilijem Berošem, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal vladni govorec Jelko Kacin. O tem, kaj so se dogovorili, bo Počivalšek poročal jutri na posvetu na Brdo pri Kranju.
Istra je v tem trenutku zagotovo "v zelenem", pa tudi druge županije, ki mejijo na Republiko Slovenijo. Na obmejnem območju so razmere tako veliko bolj ugodne, kot so na primer v Dalmaciji. Kacin je še enkrat poudaril, da so problematični mladi, stari med 15 in 24 let, ne pa lastniki nepremičnin in plovil, ki se zabav najverjetneje ne udeležujejo.
"Jutri bomo skrbno tehtali vse ukrepe, po tej celoviti razpravi pa bomo pripravili predloge za sejo vlade, ki bo v četrtek pozno popoldan. Če bo jutri dosežen konkreten dogovor, bodo člani vlade dobili usmeritve, kaj pripraviti do četrtka, da bodo ukrepi tudi praktično izvedljivi," je načrt razložil Kacin. Treba je namreč državljanom in državljankam dati čas, da se pravočasno vrnejo domov, je še enkrat poudaril.
Sredin posvet bo širše zastavljen – šlo bo za pregled ukrepov oziroma tega, kaj so posamezni ministri morali narediti za pripravo na drugi val ter kakšna je situacija v bolnišnicah, DSO, zaporih in dnevnih varnostnih centrih in koliko imamo trenutno zaščitne opreme, je še pojasnil vladni govorec. Gre torej za ugotavljanje, če še kaj ni urejeno, da se te priprave pospeši, za "operativni sestanek", kot ga je poimenoval Kacin.
KOMENTARJI (816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.