Vladni govorec Jelko Kacin je na novinarski konferenci poudaril, da se epidemiološka slika vztrajno slabša in je vedno bolj zapletena. Okužbe so povezane z zabavami, obiskovanjem diskotek čez mejo in praznovanji, ki so dokazano škodljiva za epidemiološko sliko, je dejal. Številke v bolnišnicah so že dvomestne, je izpostavil. Kot je sporočil, je bilo do 12. ure potrjenih že šest novih okužb. Premier Janez Janša je sicer tvitnil statistiko uvoženih okužb po državah:
"Pripravljeni moramo biti na veliko hujše stanje, vlada je zato precenila, da potrebujemo poostritev ukrepov. Virus je tukaj, zato se soočamo z velikimi težavami, " je dejal Kacin.
Kacin je opozoril tudi, da je vse več slovenskih državljanov, ki uradno odhajajo na Hrvaško, v resnici pa potujejo v BiH in Srbijo. Ker se na ta način skušajo izogniti karanteni, je vladni govorec napovedal, da bodo policisti na meji s Hrvaško in Madžarsko odslej vsakega Slovenca, ki se bo vračal v državo, podrobneje povprašali, kje je bil. "Poskusov zavajanja je bilo preveč," je dejal.
Vlada je tako sklenila zagotoviti bolj učinkovit sistem izdajanja karantenskih odločb in samoizolacij ter nadzor nad njimi, je napovedal vladni govorec. Od sobote se bodo karantenske odločbe vročale na meji, brez časovnega zamika, istočasno pa bodo o vsaki odločbi obveščeni Nacionalni inštitut za javno zdravje, ministrstvo za zdravje, zdravstvena inšpekcija in policija.
"Potnik mora biti jasno obveščen o svojih obveznostih. Z mejnega prehoda se mora odpeljati naravnost na kraj, kjer bo naslednjih 14 dni izoliran," je pojasnil.
Sprememba seznama varnih držav
Kacin je pojasnil, da se v nekaterih državah, zlasti v zahodni Evropi, razmere izboljšujejo, število okuženih je padlo pod deset na 100.000 prebivalcev, zato bosta na zeleni seznam poslej uvrščeni Belgija in Nizozemska.
Po drugi strani se drugod razmere slabšajo, zato bo vlada danes na dopisni seji sprejela odločitev, da z zelenega na rumeni seznam s petkom opolnoči preidejo Hrvaška, Češka in Francija.
Kacin je pojasnil, da slovenski državljani, ki so v tem trenutku še v zeleni Hrvaški in se bodo v soboto znašli v rumeni Hrvaški, ob vračanju ne bodo imeli težav s karanteno, morajo pa biti pripravljeni, da jih bo policist vprašal, kje so bili na Hrvaškem. Dogaja se je namreč, da ljudje ob prehodu meje navedejo, da so bili na Hrvaškem, dejansko pa so bili v kateri od rdečih držav Zahodnega Balkana in bi morali zato v 14-dnevno karanteno, je dejal.
"Zavajanj je bilo doslej preveč. Policisti bodo dobili navodila in naši potniki naj bodo pripravljeni, da povedo kaj več o tem, kje so bili," je povedal Kacin.
Pokazati bodo morali račune oziroma dokazila, je pojasnil: "Od sobote bodo morali slovenski državljani, ki se vračajo s Hrvaške, na meji policistom pojasniti svojo pot in to podkrepiti z dokazili o bivanju, lastnini nepremičnine ali plovila." Za Hrvaške državljane, ki so želeli pri nas preživeti dopust in imajo že rezervacije pred soboto, velja, da bodo lahko v Slovenijo prišli, je zatrdil.
Vnovič je slovenske državljane pozval, naj ne potujejo v Srbijo, Severno Makedonijo, Albanijo, BiH ter na Kosovo, torej v države, ki so na rdečem seznamu in kjer se novi koronavirus hitro širi. "Povsod, kjer so imeli volitve in predvolilna zborovanja, raste število okuženih," je dodal.
Na vprašanje, kako naj ravnajo slovenski državljani, ki so na Hrvaškem, je dejal, da je to njihova odločitev, so pa verjetno v kakšni vasi na Hrvaškem bolj varni kot v gneči v Sloveniji. Znova pa je vse pozval, naj se izogibajo obiskovanju nočnih klubov in krajev, kjer se druži veliko ljudi.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je danes sicer že pojasnil, da iščejo rešitve, saj situacija ni najboljša - niti pri nas niti na Hrvaškem. Glede tega, na kakšen seznam uvrstiti katero državo, pa gre za težke odločitve, je dejal.
"Ni samo problem vnos z drugih držav, ampak se pojavlja problem širjenja okužbe znotraj države, kar nas skrbi. Naslednji ukrep bi lahko bil večji nadzor, iščemo način, da ne bi bilo zlorab pri informacijah o tem, iz kod kdo prihaja. Vse pa ni odvisno od Slovenije," je še poudaril minister.
Kot je preko Twitterja sporočil predsednik vlade Janez Janša, se obetajo zaostritve na mejah, spremembe seznamov varnih držav, večji nadzor inšpekcij in povečana previdnost v domovih za starejše ...
V predlogu četrtega protikoronskega zakona možnost policijskega dostopa do evidence karantenskih določb
Ob naraščanju števila okužb z novim koronavirusom zaradi vnosov iz tujine se pojavlja vse več vprašanj o učinkovitosti nadzora odrejenih karanten. Poleg možnosti vročanja odločb prek elektronske pošte je vlada v predlog četrtega protikoronskega zakona vključila tudi določbo, ki bi policiji omogočila dostop do evidence izdanih odločb o karanteni.
Na ministrstvu so spomnili, da lahko policija že sedaj v skladu z 12. členom zakona o nalogah in pooblastilih policije nudi vso pomoč zdravstvenemu inšpektoratu, ko opravlja nadzor nad izvajanjem karantene.
Predlagana določba pa pomeni, da bi policist v primeru postopka lahko tudi preveril, ali je bila osebi izdana odločba o karanteni, so za STA pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.
Predlog zakona spreminja tudi način vročanja odločb o odrejeni karanteni. Ne glede na splošni upravni postopek bi se odločba lahko vročila osebno ali na elektronski naslov. "Vročitev bi veljala za opravljeno, ko je oseba prejela odločbo osebno ali na elektronski naslov," je razbrati iz predloga.
Pristojni iščejo tudi možnost direktnega vročanja odločb na meji, je v izjavi za medije dejal minister za zdravje Tomaž Gantar po današnjem delovnem sestanku za pripravo ukrepov za zajezitev uvoza in širjenja okužb z novim koronavirusom.
To bi omogočilo tudi boljši nadzor nad upoštevanjem tega ukrepa, saj lahko zdravstveni inšpektorat ukrepa šele, ko je odločba vročena. Po upravnem postopku lahko posameznik odločbo o odrejeni karanteni dvigne ob koncu karantene ali pa sploh ne, v tem primeru pa zdravstveni inšpektorat ne more reagirati in je popolnoma nemočen, je minister pojasnjeval v minulih dneh.
Beović: Število v Sloveniji kar narašča
"Število okuženih v Sloveniji kar narašča. V zadnjih dneh je pravzaprav vsak dan več novih primerov kot prejšnji dan. Neuradna številka za včeraj je 19," je danes zjutraj za Radio Prvi povedala infektologinja in vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović.
Vlada pa je kasneje sporočila, da smo v sredo ob 1198 vzetih brisih zabeležili 21 novih potrjenih primerov s koronavirusom. To je največ novih okužb po 16. aprilu. Bolnišnično zdravljenje potrebuje devet bolnikov s covidom-19, ni pa nihče od njih na intenzivni negi. Prav tako nobena oseba s to boleznijo včeraj ni umrla.
Po občinah so največ novih okužb, pet, zabeležili v Ljubljani in na Ravnah na Koroškem, štiri v Dravogradu, eno pa v Rušah, Moravčah, Mengšu, Cerknici, Pivki, Kopru in Oplotnici.
Kot je na izjavi za javnost povedala predstavnica NIJZ, so primeri okužb na Štajerskem povezani z vnosi iz Srbije, na Koroškem pa iz Bosne in Hercegovine. Virus se večinoma prenaša med družinskimi člani, je dodala.
"Trend okužb v Sloveniji narašča, žal je tako tudi v širši regiji," ugotavljajo na NIJZ. Še posebej skrbno spremljajo Hrvaško: "Tudi tam se situacija ne umirja, nasprotno. Število okužb na Hrvaškem je preseglo tisto varno mejo 10 primerov na 100.000 prebivalcev." NIJZ dnevno pregleduje in analizira podatke, tedensko pa poda mnenje o tem, katere države so še varne in katere ne (več). Na koncu pa o seznamu držav odloča vlada.
Pozitiven še en zdravstveni delavec iz mariborskega zdravstvenega doma
Iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor so sporočili , da je bila danes pri enem zdravstvenem delavcu (ni zdravnik) organizacijske enote Nujna medicinska pomoč ZD Maribor ki je bil na testiranju v torek, 30. 6. 2020 negativen, potrjena okužba s COVID 19. Posledično so dodatno še pri 20 zaposlenih iz OE NMP opravili testiranje. Rezultati še niso znani.
V Moravčah zaprli Občino, v lokalih lahko strežejo le na terasah, zasebne zabave so prepovedane
V občini Moravče imajo tri aktivne primere okužb s koronavirusom: dva potrjena primera so zabeležili v torek in enega včeraj. Tamkajšnji župan Milan Balažic se je zato odločil, da izda posebno odredbo, ki velja od danes in do konca julija. Kot je razvidno, so v občini Moravče po novem prepovedane vse javne prireditve in zasebne zabave, prav tako so prepovedane maše, Občina je zaprta, v lokalih pa lahko goste postrežejo le na zunanjih površinah.
V povezavi z okužbami na Koroškem NIJZ predlagal karanteno za 24 oseb
Na Koroškem so v sredo potrdili devet primerov okužb z novim koronavirusom, kar je največ v enem dnevu doslej. Od tega so potrdili pet primerov na območju Raven na Koroškem in štiri v Dravogradu. Vsi primeri so povezani, so za STA pojasnili na ravenski območni enoti NIJZ.
Potem ko na Koroškem od 8. maja sedem tednov niso potrdili nobene okužbe z novim koronavirusom, so najprej minulo soboto en primer in nato še tri v nedeljo potrdili pri občanih Raven na Koroškem. Tam so nato še en primer potrdili v torek in še pet v sredo. Skupno je tako po podatki spletne strani covid-19 sledilnik na Ravnah deset aktivnih primerov.
Vsi primeri na območju Raven so povezani, okužba pa izvira iz tujine, je za STA povedal župan Občine Ravne na Koroškem Tomaž Rožen. Okuženi so v karanteni, posebnih ukrepov v ustanovah ali podjetjih na območju te občine pa zaradi tega doslej niso uvajali. Pomoč okuženim na območju Raven že nudi občinska civilna zaščita, je še povedal Rožen.
V zvezi s potrjenimi primeri na Koroškem v teh dneh so na ravenski enoti NIJZ predlagali 24 karanten, sicer pa epidemiološko poizvedovanje poteka. "Glede na opredelitev tesno rizičnih kontaktov predlagamo karantene, pri ostalih svetujemo samoopazovanje in samoizolacijo ter odgovorno ravnanje glede preprečevanja prenosa," so še navedli na enoti NIJZ.
Beovićeva pa je za Radio Prvi dejala še, da velik del novih primerov še vedno prihaja iz drugih držav: "Čeprav imamo tudi širjenje v Sloveniji, iz neprepoznanih virov, pa te okužbe od drugod povzročijo dodatne primere - v družinah, v delovnih kolektivih, vsepovsod, kjer se ljudje, ki prihajajo od drugod, zadržujejo. Kar je kar zelo zaskrbljujoče."
Skrbijo jo tudi primeri, kjer vira okužbe ne morejo prepoznati. "To pomeni, da lahko na vsakem koraku pride do okužbe," je dejala Beovićeva. O tem, kako hud potek bolezni imajo zadnji okuženi primeri, pa je povedala: "Kar nekaj dni je očitno virus krožil med ljudmi, ki niso dovzetni za hujši potek bolezni. Prav nedavno pa je prišlo do posameznega primera s hudim potekom."
KOMENTARJI (1931)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.