Rezultati kažejo, da smo v Sloveniji z vsemi ukrepi dosegli nek plato, še vedno pa se stanje ne izboljšuje, je epidemiološke številke za soboto komentirala vodja svetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović.
"To na eni strani pomeni, da bomo, če ukrepe sprostimo, imeli v 14 dneh 40 odstotkov slovenskih bolniških postelj zasedenih s covidnimi bolniki, da ne govorim o tem, koliko to pomeni smrtnih žrtev. In če uvedemo hujše ukrepe, je vprašanje, kakšno bo njihovo spoštovanje, saj je že sedaj nekako vtis, da ljudje težko razumejo in težko spoštujejo ukrepe. To se zelo očitno kaže pri rezultatih, ki jih imamo," je dejala infektologinja Beovićeva.
Sicer pa rezultati za en dan, kot denimo za petek, ki so tudi z nižjim deležem pozitivnih testov nakazovali možno izboljšanje, ne pomenijo nič. "Treba je upoštevati trende in na epidemijo gledati z različnih zornih kotov. Ne samo število okuženih in delež, ampak tudi število tistih, ki potrebujejo bolnišnice. Teh je nekaj več, a ta podatek ni presenetljiv, ker je čez vikend manj odpuščanja," je dodala strokovnjakinja, ki pa je ocenila, da podatki za soboto ne pomenijo nič dobrega glede razmišljanj o morebitnem sproščanju ukrepov.
V družbi se moramo, tako pravi Beovićeva, dogovoriti, kaj je tisto, kar nam je pomembno. "To je neka družbena odločitev, s katero pravzaprav medicinska stroka nima dosti," je še dejala Beovićeva ter spomnila na znane mehanizme prenosa okužb in dejstvo, zakaj je covid-19 nevarna bolezen. Infektologinja meni, da bi ljudje lahko naredili vse za to, da bi si naredili "kolikor toliko primerne božične in novoletne praznike". Na vsakem posamezniku je, tako pove Beovićeva, ali bo vplival na to, da okužb ne bo.
KOMENTARJI (1218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.