Epidemiološka slika v Sloveniji se kljub pozivom k spoštovanju ukrepov ne izboljša. V soboto smo zabeležili 411 potrjenih primerov okužbe s koronavirusom – ob opravljenih 2.956 testih to predstavlja 13,9-odstotni delež pozitivnih testov, kar je največ doslej. Številke v nedeljo so bile sicer nekoliko bolj spodbudne, zabeležili smo 169 novih okužb, a ob precej manj odvzetih brisih (1.404), kar pomeni, da je bil delež pozitivnih testov še vedno visok, natančneje 12-odstoten.
Beovićeva: Ukrepi bodo začasni
Vodja svetovalne skupine za covid-19 dr. Bojana Beović je na izjavi za medije povedala, da se bližamo trenutku, ko bomo morali sprejeti ukrepe iz tretjega paketa oranžne faze. Ti morajo biti uravnoteženi, zapirali pa bi dejavnosti, ki prispevajo k širjenju virusa, predvsem gre tukaj za dejavnosti, kjer se ljudje srečujejo zunaj svojih domov in delovnih okolij. Sem spadajo športni objekti, servisne dejavnosti in tudi gostinski lokali, je naštela.
Beovičeva se zaveda, da so ti ukrepi neprijetni, a moramo imeti pred očmi dejstvo, da gre le za začasen ukrep. Po njenih ocenah bi določene dejavnosti zaprli za čas dveh inkubacijskih dob oziroma štirih tednov, nato pa jih spet odprli. Kot je dejala, se lahko poslovimo od ideje, da bi virus popolnoma 'izbrisali', saj je država odprta, mej pa se ne bo več zapiralo. Treba je torej živeti z virusom in ves čas iskati neko ravnovesje.
Tretja faza oranžnega paketa sicer predvideva tudi zaprtje gostinskih objektov. Pri tem je Beovićeva opozorila, da pogreša dosleden inšpekcijski nadzor, saj novih ukrepov ne bi potrebovali, če bi inšpekcija opravila boljše delo.
V zaprtih prostorih se sicer virus širi bolje kot na odprtem, v lokalih pa smo brez mask, ob tem pa je možno 'lebdenje' virusa v zraku, je dodala Beovićeva. Ukrepe so že predlagali vladi, na njej je zdaj, da se odloči, ali bo te ukrepe sprejela in kdaj. Beovićeva sicer upa, da se bo to zgodilo čim prej.
Po njenem mnenju se Slovenci ukrepov ne držimo dovolj dobro, za primer je navedla nepravilno nošenje zaščitnih mask. Spregovorila je tudi o možnosti zapiranja oziroma sprejemanja ukrepov le za določeno regijo v Sloveniji. Po njeni oceni je naša država velika kot eno pariško predmestje, zato tovrstni ukrepi niso povsem smiselni, se pa zaveda, da gre nekaterim delom Slovenije veliko bolje kot drugim.
Tudi v šolah se po besedah Beovićeve povečuje delež pozitivnih. Večji problem predstavljajo predvsem srednje šole in univerze. Ena od idej je, da bi v srednjih šolah in na univerzah prešli na šolanje na daljavo. Tudi ta ukrep bi sicer bil le začasen.
Vsem je tudi priporočila, naj odpovedo večja druženja med prihajajočimi prazniki. Predvsem so problem starejši ljudje, ki so udeležujejo tovrstnih druženj, saj s tem ogrožajo svoje zdravje.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je medtem že konec tedna povedal, da "le malo manjka do sprejema omejitev, s katerimi smo spomladi izboljšali razmere".
Krek: Ukrepi bo učinkovali, če bi jih dosledno upoštevali
Direktor NIJZ Milan Krek je v oddaji Svet dejal, da bi ukrepi dobro delovali, če bi jih vsi upoštevali in dosledno izvajali. Po njegovem mnenju pri tem nismo uspešni. Pozval je k upoštevanju ukrepov, ki so po njegovem mnenju 'zelo dobri'.
Slovenija sicer ni 'osamljen otok' sredi Evropi, saj porast beležijo tudi druge države. A Krek meni, da tudi v drugih evropskih državah ne spoštujejo ukrepov.
V primeru razglasitve epidemije bodo številke upadle, pravi Krek, a bo cena visoka, vsak posameznik pa lahko naredi veliko v boju proti virusu.
Kateri ukrepi nas najverjetneje čakajo v prihodnjih dneh in tednih?
Trenutno smo torej v tako imenovani oranžni fazi, znotraj katere so za zdaj sprejeti ukrepi iz drugega paketa. Tretji, to je naslednji in zadnji paket iz oranžne faze, predvideva zaprtje vseh gostinskih lokalov ter fitnes centrov in drugih športnih objektov. Predvidene so tudi zapore oziroma karantena posameznih občin ali regij, splošna prepoved obiskov v bolnišnicah in zavodih, omejitev delovanja frizerskih in kozmetičnih salonov na največ eno stranko na prostor, prepoved vseh javnih in kulturnih prireditev ter verskih obredov in porok v posameznih občinah ali regijah ter zaprtje nenujne zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti.
V prvem paketu rdeče faze je po vladnem načrtu sicer predvideno zaprtje trgovskih centrov, šola na daljavo za srednje šole in univerze, zaprtje kulturnih ustanov in splošna prepoved verskih obredov in porok z gosti.
KOMENTARJI (1665)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.