Obvezno cepljenje je imelo podporo znotraj vladajoče koalicije med ljudsko stranko in Zelenimi ter pri opozicijskih socialdemokratih in Neosu. Koalicija je bila soglasna, poroča avstrijska radiotelevizija ORF. Svobodnjaki so predlogu zakona ostro nasprotovali.
Da bi zakon dejansko stopil v veljavo, ga mora sicer potrditi še zgornji dom parlamenta oziroma bundesrat, vendar imajo vladajoče stranke tam večino, dodaja ORF. Glasovanje je predvideno za 3. februar.
Burna razprava
Vodja avstrijskih svobodnjakov (FPÖ) Herbert Kickl je ob začetku današnje razprave v avstrijskem parlamentu dejal, da je nad zakonom, ki uvaja obvezno cepljenje proti covidu-19, zgrožen in šokiran. Ministre avstrijske vlade je tudi spomnil na obljubo, da ne bo splošnega obveznega cepljenja proti covidu-19. "Gre za zbodljaje v srce njihove verodostojnosti," je še dejal Kickl. Dodal je, da želi avstrijska vlada kitajski virus premagati s kitajskim družbenim modelom, na spletni strani poroča avstrijski dnevnik Kronen Zeitung.
Vodja poslanske skupine Zelenih Sigrid Maurer je Kicklu v odzivu namenila besede: "Sramujte se." Dodala je, da svobodnjaki ravnajo v celoti cinično, prav njihova politika pa je po njenih besedah krivec za majhen delež cepljenih.
Predsednica opozicijskih socialdemokratov Pamela Rendi-Wagner je izpostavila pomen po njenih besedah občutljive današnje odločitve v parlamentu: "V zadnjih letih je šlo marsikaj narobe in bilo je veliko zamujenega, zato je precepljenost še vedno prenizka," je dejala, a hkrati dodala, da je obvezno cepljenje proti covidu-19, ki si ga nihče ni želel, postalo nujno.
Predsednica Neosa Beate Meinl-Reisinger je menila, da jih je poenotila obsežna utrujenost, saj so bila zadnja leta izjemno naporna, zaradi česar je, kot je dejala, pomembno, da te čase končno pustimo za seboj. Dejala je še, da nikoli več ne bi smelo priti do omejevanja svobode, kot se je to dogajalo med preteklimi zaprtji javnega življenja.
Avstrijski minister za zdravje Wolfgang Mückstein je v parlamentu znova nastopil proti lažnim trditvam o samem cepljenju in dvomu v cepiva. "Vsi dokazi kažejo, da so vsi pripravki, ki so na voljo v Avstriji, varni," je poudaril minister za zdravje, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Ponovil je, da je cepljenje proti covidu-19 varno, za zajezitev virusa pa je potrebna visoka stopnja cepljenja. Dodal je, da nasprotne trditve služijo tudi delitvam znotraj družbe, zaradi česar je širjenje lažnih novic nevarno. "Vsakega državljana pozivam, naj podvomi v mite o cepljenju," je še dejal Mückstein.
Vnaprej napovedali obstrukcije glasovanja
Svobodnjaki so sicer po poročanju časnika Kronen Zeitung dosegli, da je današnje glasovanje za zakon o obveznem cepljenju proti covidu-19 potekalo poimensko. Poslanka Zelenih Ewa Ernst-Dziedzic je že vnaprej sporočila, da je na glasovanju ne bo, ker ne želi glasovati za.
Nekateri poslanci SPÖ so sporočili, da se zaradi bolezni danes večernega glasovanja ne bodo udeležili. Proti naj bi glasovali vsi poslanci iz vrst svobodnjakov.
Dogajanje spremljali protesti
Razpravo in glasovanje v avstrijskem parlamentu so spremljali tudi protesti nasprotnikov cepljenja proti covidu-19 v središču Dunaja. Prvi protestniki so se v bližini parlamenta zbrali že zjutraj. V skladu z avstrijsko zakonodajo o zbiranju so sicer v času zasedanj avstrijskega parlamenta ali deželnega zbora prepovedana zborovanja na prostem v razdalji 300 metrov.
Protestniki so imeli s seboj transparente, na katerih so kritizirali protikoronske ukrepe in obvezno cepljenje, kar je spremljala tudi glasna uporaba piščali in bobnov. O številu udeležencev protestov se navedbe razlikujejo; govora je od več sto do nekaj tisoč protestnikov. Med protestniki je bilo mogoče videti tudi vodjo skrajno desnega gibanja Identitarcev Martina Sellnerja. O večjih izgredih ni bilo poročil, kot je razvidno iz posnetkov na družbenih omrežjih, pa protestniki tudi zvečer še vztrajajo na dunajskih ulicah, policijska prisotnost je močno okrepljena.
Uvedli strožje kazni za kršitelje protikoronskih ukrepov
Avstrijski parlament je nocoj tudi sprejel spremembe zakona o protikoronskih ukrepih, ki predvideva ostrejše ukrepe za tiste, ki ukrepov za zajezitev okužb z novim koronavirusom ne spoštujejo.
Posamezni upravni organi bodo lahko z odločbo za največ sedem dni zaprli tista podjetja, ki bodo predhodno trikrat kaznovana zaradi istega neizpolnjevanja ukrepov (npr. prekoračitev omejitve oseb ali nepreverjanje ustreznih dokazil). V posameznih primerih bodo lahko podjetje takoj zaprli za sedem dni.
Spremembe prinašajo tudi zvišanje najvišjih glob in novost, da so tako inšpektorati za delo kot tudi drugi nadzorni organi po zakonu o varni hrani in varstvu potrošnikov pooblaščeni, da v okviru svojih dejavnosti nadzorujejo spoštovanje aktualnih protikoronskih ukrepov.
Avstrijska ministrica za turizem Elisabeth Köstinger je v izjavi poudarila, da se je zavzemala za zaostritev na tem področju. "Vsako podjetje, ki krši protikoronske ukrepe, mora biti kaznovano," je dejala in dodala, da se s strožjimi kaznimi povečuje pritisk nadzora.
Do 3600 evrov kazni
Trenutno je v Avstriji po osnovni shemi v celoti cepljenih približno 72 odstotkov prebivalcev. Obvezno cepljenje bi sicer uvajali v treh fazah. V začetku februarja bo vsako gospodinjstvo prejelo pisno obvestilo o ukrepu. Ta začetna faza bo trajala do 14. marca in šele potem bodo sprožili nadzor izpolnjevanja obveznosti. Necepljeni bodo morali od takrat naprej računati na kazen, ki bo v hitrem postopku znašala 600 evrov, v rednem postopku pa do 3600 evrov.
Če bodo epidemiološke razmere to zahtevale, se lahko uveljavi tudi tretja faza, ko bo z odlokom zvezne vlade določen časovni rok za cepljenje in nato z odobritvijo parlamenta uvedene tudi avtomatske kazni za necepljene po vsej državi.
Češka vlada opušča obvezno cepljenje starejših in nekaterih poklicnih skupin
Medtem pa je v sredo nova češka vlada pod vodstvom Petra Fiale opustila zamisel o obveznem cepljenju proti covidu-19 za starejše in nekatere poklicne skupine. Odlok o tem je tik pred koncem mandata sprejela prejšnja vlada Andreja Babiša, Fiala pa je dejal, da pod njegovo vlado obveznega cepljenja v državi ne bo.
Prvi minister vlade, ki jo sestavlja pet strank – Demokratska državljanska stranka (ODS), ki ji pripada tudi premier, TOP 09, krščanski demokrati (KDU-ČSL), Pirati in stranka županov Stan – je ob tem pripomnil, da ne želi poglabljati razkola v družbi, ki ga je povzročila epidemija covida-19.
"Čeprav je cepljenje najučinkovitejše orodje proti hudim oblikam covida-19, ne želimo nikogar siliti vanj," pa je na Twitterju zapisal minister za zdravje Vlastimil Valek.
Obvezno cepljenje za prebivalce, stare 60 let ali več, bi moralo začeti veljati 1. marca, poleg tega pa bi veljalo tudi za nekatere poklicne skupine – za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih za starejše, za študente medicine, policiste, gasilce in vojake.
Sicer je tudi Češka sredi vala okužb s koronavirusno različico omikron, saj se sooča z velikim številom potrjenih okuženih. V državi je osnovno cepljenih 63 odstotkov ljudi, poživitveni odmerek jih je prejelo okoli 31 odstotkov.
Nova vlada je zato včeraj sprejela predlog posodobljenega zakona o upravljanju epidemije covida-19, ki bo nadomestil obstoječega. Ta namreč neha veljati konec februarja. Vlada z njim ohranja široke pristojnosti omejevanja ali zapiranja dejavnosti ob poslabšanju epidemioloških razmer.
KOMENTARJI (1344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.