V skladu z novimi pravili v Viktoriji, ki bodo od drevi veljali sedem dni, bodo lahko prebivalci domove zapuščali le za nujne opravke, kot so nakupi hrane. Nove omejitve bodo ljudi doletele le teden dni po odpravi predhodnih.
Premier zvezne države Daniel Andrews je ob tem izrazil veliko razočaranje, a kot je dodal, mu zaradi majhnega števila cepljenih z enim odmerkom cepiva proti covidu-19, kaj šele dvema, ne preostane drugega. Skrbi jih potrditev osmih novih okužb, za katere ne poznajo vira.
Strogi ukrepi za zamejitev širjenja virusa bodo v Viktoriji veljali že za več kot polovico od 25 milijonov prebivalcev Avstralije.
V Sydneyju in še nekaj delih zvezne države Novi Južni Wales ukrepi veljajo že več tednov, a je njihov uspeh – tudi zaradi pretežno necepljenega prebivalstva – omejen. V zadnjem dnevu so v Novem Južnem Walesu potrdili celo največ okužb doslej, 262.
Skoraj vse so sicer odkrili v Sydneyju, a je zaradi določenega števila primerov v drugih okrožjih premierka Gladys Berejiklian omejitvene ukrepe – tudi navodilo, naj ljudje v pretežni meri ostajajo doma – razširila še na dodatna območja. Zaradi petih primerov v mestu Newcastle s 320.000 prebivalci so denimo oblasti tam za teden dni zaprle šole.
V Avstraliji so doslej z vsemi potrebnimi odmerki proti covidu-19 cepili le 20 odstotkov prebivalcev, za to pa je kriva tako pomanjkljiva dobava cepiv kot tudi obotavljanje številnih, ali bi se cepili ali ne.
Tudi Francija bo starejšim in ranljivim ponudila tretji odmerek cepiva proti covidu-19
Francija bo medtem septembra starejše in ranljive začela cepiti s tretjim odmerkom cepiva proti covidu-19, je danes napovedal francoski predsednik Emmanuel Macron. S tem se bo pridružila več drugim državami, vključno z Nemčijo, ki se zlasti v luči širjenja bolj nalezljive različice novega koronavirusa delta odločajo za ta korak.
"Da, verjetno bomo potrebovali tretji odmerek, ne takoj za vsakega, v vsakem primeru pa za starejše in najranljivejše," je v zadnjem v nizu videoposnetkov o cepilni strategiji vlade dejal Macron. Potrdil je, da bodo poživitveni odmerki na voljo septembra.
Načrte v tej smeri je razgrnil že minuli mesec, ko je dejal, da bodo dodatnega odmerka deležni tisti, ki so v začetku leta med prvimi prejeli prvi odmerek - zlasti starejši od 80 let in tisti z resnimi zdravstvenimi težavami. Trenutno je tretji odmerek na voljo ljudem z oslabljenim imunskim sistemom. Cepljenje s tretjim odmerkom, in sicer starejših od 60 let je že začel Izrael, da bo s tem začela septembra, pa je minuli teden napovedala tudi Nemčija.
Prav v sredo je sicer Svetovna zdravstvena organizacija pozvala države, naj počakajo s tretjim odmerkom vsaj do konca septembra, da bi tako zmanjšali drastično neenakost pri porazdelitvi cepiv med bogatimi in revnimi državami.
V Nemčiji spremembe pri vstopu z visokorizičnih območij
S 1. avgustom morajo osebe, ki v Nemčijo prihajajo z območij z visokim tveganjem - visokorizičnih območij - in z območij, kjer se širijo mutacije koronavirusa, upoštevati nove predpise. Za potnike, ki v Nemčijo prihajajo iz Slovenije in se deset dni pred odhodom niso zadrževali na območju, ki je na nemškem seznamu visokorizičnih območij, velja pogoj PCT.
Osebe, ki so bile v zadnjih desetih dneh na območju z visokim tveganjem ali na območju, kjer se širijo mutacije virusa, pa morajo pred vstopom izpolniti poseben digitalni obrazec. Poleg tega je treba predložiti negativni izvid testiranja s testom PCR (ki ni starejši od 72 ur) ali HAG-testom (ki ni starejši od 48 ur). Osebam s potrdilom o prebolelosti ali potrdilom o cepljenju, ki prihajajo iz območja z visokim tveganjem, testa ni treba predložiti. Tudi otroci, mlajši od 12 let, so oproščeni predložitve potrdil. Osebe, ki prihajajo iz območij, kjer se širijo mutacije novega koronavirusa, morajo kljub veljavnemu potrdilu o prebolelosti ali o cepljenju predložiti tudi negativni izvid testiranja s testom PCR ali HAG.
Pri vstopu v Nemčijo z območja z visokim tveganjem za vse popotnike velja 10-dnevna karantena. Prestajanje karantene pa lahko osebe predčasno prekinejo, najhitreje peti dan po odredbi, s predložitvijo negativnega testa. V karanteno prav tako ni treba osebam, ki predložijo potrdilo o prebolelosti ali o cepljenju. Ustrezna dokazila je treba predložiti pristojnemu organu.
Testiranje ob tem ni potrebno za otroke, mlajše od 12 let, vendar se tudi njim odredi karantena. Karanteno lahko prekinejo peti dan po vstopu, tudi brez testa.
Za potnike, ki v Nemčijo prihajajo iz Slovenije in se deset dni pred odhodom niso zadrževali na območju, ki je na nemškem seznamu visokorizičnih območij ali na seznamu območij, kjer se širijo mutacije virusa, velja pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani). Vsa dokazila morajo biti v fizični ali digitalni obliki ter v nemškem, angleškem, francoskem, italijanskem ali španskem jeziku.
Francoski ustavni svet potrdil zakon o covidnem potrdilu in obveznem cepljenju
Francoski ustavni svet je danes odobril zakon, ki uvaja uporabo covidnega potrdila v kavarnah in restavracijah ter obvezno cepljenje zdravstvenih delavcev. Določene dele zakona je sicer zavrnil, med drugim uvedbo obvezne desetdnevne izolacije okuženih z novim koronavirusom.
Najvišji francoski upravni organ je potrdil del zakona, ki določa, da bodo morali Francozi od ponedeljka covidno potrdilo predložiti tudi za notranje letalske polete, potovanja z medkrajevnimi vlaki, restavracije, kavarne in določene trgovske centre. Predložiti jih bodo morali tudi nenujni bolniki v zdravstvenih ustanovah ter obiskovalci tovrstnih ustanov in domov za ostarele. Do 30. septembra mladostnikom, starim od 12 do 17 let, covidnega potrdila ne bo treba predložiti. Z njim sicer dokazujejo, da so cepljeni proti covidu-19, da so to bolezen preboleli ali pa da imajo negativen izvid testa na novi koronavirus.
Ustavni svet, ki je zakon obravnaval na zahtevo poslancev iz levih strank, je ugotovil, da pri uporabi covidnega potrdila obstaja ravnovesje med svoboščinami in varovanjem zdravja.
Francozi morajo sicer že od 21. julija tovrstno potrdilo predložiti za vstop v kulturne ustanove, na športna tekmovanja in vse druge dogodke oziroma kraje, kjer se zbere več kot 50 ljudi. To je z dekretom določil francoski predsednik Emmanuel Macron, parlament pa je nato uporabo potrdila razširil.
Najvišji francoski upravni organ je danes potrdil tudi del zakonodaje, ki določa obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce in negovalno osebje. Glede prekinitve delovnega razmerja s tistimi, ki se ne bodo cepili, je določil, da to lahko delodajalec stori zgolj v primeru zaposlenih za nedoločen čas. Zaposlenih za določen čas ne smejo odpustiti.
Zavrnil je tudi določilo o obvezni desetdnevni izolaciji oseb, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. Ta je po mnenju članov sveta nepotrebna in nesorazmerna.
Zakon o uporabi covidnega potrdila in obveznem cepljenju je sicer naletel na ostro nasprotovanje med Francozi, ki se ob koncih tedna zbirajo na ulicah francoskih mest. Minuli konec tedna jih je na ulice prišlo več kot 200 tisoč. Francoske oblasti želijo z zakonom okrepiti zanimanje za cepljenje proti covidu. Doslej je z vsemi odmerki cepljenih 54 odstotkov od 67 milijonov prebivalcev.
Kitajska želi letos drugim državam zagotoviti dve milijardi odmerkov cepiva
Kitajska namerava v letošnjem letu po svetu zagotoviti dve milijardi odmerkov cepiva proti covidu-19, je danes napovedal kitajski predsednik Xi Jinping. Poleg tega bo mednarodni pobudi za pravično razdelitev cepiv Covax namenila 100 milijonov ameriških dolarjev. "V celotnem letošnjem letu si bo Kitajska prizadevala svetu zagotoviti dve milijardi odmerkov," je v pisnem sporočilu videokonferenčnemu forumu o sodelovanju na področju cepljenja proti covidu zapisal Xi.
Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian je sicer pretekli teden dejal, da je Kitajska od začetka leta drugim državam zagotovila več kot 700 milijonov odmerkov.
Xi je danes napovedal še, da bo Kitajska mednarodni pobudi za pravično razdelitev cepiv Covax namenila 100 milijonov ameriških dolarjev. Kitajski predsednik je pomoč napovedal, medtem ko se tudi njegova država sooča s porastom okužb zaradi koronavirusne različice delta. Zabeležili so jo v več mestih po državi, širjenje okužb pa skušajo zajeziti z množičnim testiranjem prebivalstva.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.