Od začetka leta do 15. julija so inšpektorji zdravstvenega inšpektorata pogoj PCT preverjali v 5697 inšpekcijskih nadzorih. Neskladnosti pri izpolnjevanju pogoja PCT so bile ugotovljene pri zaposlenih v nastanitvenih objektih, higienski negi, vzgojno-izobraževalnih zavodih in pri zavezancih, ki opravljajo nezdravstvene oz. terapevtske storitve.
Zaradi kršitev pogoja je bilo skupno izrečenih 95 prekrškovnih ukrepov, med katerimi je bilo pet glob, 23 opominov in 67 opozoril po Zakonu o prekrških. Izdanih je bilo tudi še 78 upravnih ukrepov, in sicer 56 opozoril po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru ter 22 ureditvenih odločb, so še dejali na inšpektoratu.
'Izvajanje pogoja PCT preverja več pristojnih inšpektoratov'
V skladu s svojimi izvirnimi pristojnostmi in pristojnostmi, ki sta jih podala interventna zakona PKP 5 in PKP 7, lahko sicer nadzor nad spoštovanjem odlokov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 izvajajo vsi inšpektorati, ki so navedeni v interventnih zakonih, in Policija. "Tako tudi izvajanje pogoja PCT preverja več pristojnih inšpektoratov," so razložili pri zdravstvenem inšpektoratu.
Nadzor v gostinski dejavnosti primarno izvaja uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, poleg nje pa še tržni inšpektorat, finančna uprava in zdravstveni inšpektorat. Nadzor na športnih prireditvah primarno izvaja inšpektorat za šolstvo in šport, nadzor pri uporabi žičniških naprav pa izvaja inšpektorat za infrastrukturo.
Pogoj PCT morajo izpolnjevati tako ponudniki kot gostje v naslednjih primerih:
· v notranjosti lokalov in restavracij
· v nastanitvah
· na kulturnih prireditvah
· na športnih prireditvah
· na shodih z nad 100 udeleženci
· pri sejemski dejavnosti
· pri kongresni dejavnosti
· v nočnih klubih in diskotekah
· v igralnicah in igralnih salonih
· pri uporabi žičniških naprav (le uporabniki)
"Zdravstveni inšpektorat skladno s svojimi pristojnostmi in dogovorom z drugimi inšpektorati izvaja nadzor v nastanitvenih objektih in pripadajočih gostinskih obratih. Poleg tega nadzor izvajamo tudi v storitvenih dejavnostih (predvsem higienska nega – frizerski in kozmetični saloni), pri uresničevanju verske svobode, v igralnicah, kongresni dejavnosti in na kulturnih prireditvah," so sporočili z inšpektorata, na katerem je zaposlenih 82 inšpektorjev, ki nadzore opravljajo v skladu z načrtom dela, obravnavajo pa tudi vse prejete prijave.
"Inšpektorji preverjajo, kako nosilec dejavnosti zagotavlja preverjanje pogojev za zaposlene in za goste," so poudarili na zdravstvenem inšpektoratu in dodali, da mora nosilec zagotoviti, da so zaposleni ustrezno testirani oz. da izpolnjujejo zahteve za izjeme, ki se jim ni treba testirati. "Inšpektor preveri način zagotavljanja predpisanih pogojev in ob ugotovljeni neskladnosti ustrezno ukrepa."
Pri preverjanju PCT-pogojev za goste pa inšpektor preveri, na kakšen način nosilec dejavnosti zagotavlja spoštovanje odloka v delu, ki se nanaša na pogoj PCT za goste. "Goste je treba že ob prijavi seznaniti z obveznostjo izpolnjevanja pogoja PCT. V kolikor se gost ne želi izjasniti glede izpolnjevanja pogoja PCT, lahko ponudnik gosta zavrne. V primeru, da se gost s tem ne strinja in pride do dodatnih težav, pa je za reševanje teh pristojna Policija," pojasnjujejo.
Na vprašanje, kako se na ukrepe odzivajo nosilci dejavnosti, kjer je zahtevan pogoj PCT, na inšpektoratu odgovarjajo, da so nosilci dolžni spoštovati veljavne odloke. Zagotavljajo tudi, da s ciljem čim večjega doseganja skladnosti inšpektorji ažurno odgovarjajo na vsa morebitna vprašanja s strani nosilcev dejavnosti.
Aplikacije za preverjanje PCT-pogoja do nadaljnjega ne bo
Aplikacije za preverjanje PCT-pogoja, ki bi jo morali gostinci in organizatorji dogodkov uporabljati že od ponedeljka, do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni. Vsebovati ne sme niti informacije o tem, ali je oseba covid prebolela oz. ali je bila cepljena. "Glede zahteve za anonimnost vseh podatkov mora imeti nova aplikacija popolnoma novo arhitekturo in pristop, ki omogoča preverjanje PCT potrdil," je povedal Anže Kavšek, strokovni sodelavec Centra za informatiko v zdravstvu na NIJZ, in dodal, da so jo danes začeli tudi testirati. Ob tem pa so zaznali nekaj težav, ker pa njihova odprava ni odvisna le od NIJZ, Kavšek težko napoveduje, kdaj bo aplikacija popolnoma dostopna.
Tiste, ki so si aplikacijo že naložili, pozval, naj za zdaj še počakajo in si nato naložijo novo, nadgrajeno aplikacijo. "V petek, 23. julija, smo objavili aplikacijo za preverjanje PCT-potrdil, ki deluje in jo uporablja tudi Policija. Glede na odziv informacijske pooblaščenke smo na NIJZ nemudoma ukrepali in umaknili dostop do aplikacije. Isti dan smo začeli tudi z aktivnostmi za pripravo povsem nove aplikacije, ki bo povsem anonimna in bo zadostila pravnim podlagam," je pojasnil.
Glede zahteve po anonimnosti vseh podatkov mora imeti nova aplikacija popolnoma novo arhitekturo in pristop, ki omogoča preverjanje DCP-potrdil, je pojasnil. Do torka so izvedli večino nadgradnje nove aplikacije in jo začeli tudi testirati. "V testni fazi smo že zaznali nekaj težav s pravili PCT, ki so vgrajena v aplikacijo in se izmenjujejo z evropskim servisom za izmenjavo pravil. Ker odprava tovrstnih napak ni odvisna samo od nas, težko napovemo, kdaj bo aplikacija povsem dostopna," je dejal.
"Na NIJZ si prizadevamo, da bo aplikacija delovala brezhibno na čim več različnih napravah, zato je testiranje aplikacije ključnega pomena," je še dejal in dodal, da bo NIJZ storil vse, da bo aplikacija na voljo čim prej. "O tem bo prek medijev pravočasno obvestil uporabnike," je pripomnil. Natakarji pa potrdila o cepljenju, testiranju ali prebolevnosti za zdaj pregledujejo ročno.
Ne le v gostinskih lokalih, pač pa tudi v številnih drugih prostorih
Vlada je nov odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom sprejela pretekli petek. Kot so ob tem pojasnili v sporočilu po dopisni seji vlade, glede na hiter porast števila okužb z različico novega koronavirusa delta v državah članicah EU obstaja možnost poslabšanja epidemiološke situacije v Sloveniji.
Z odlokom je tako določena obveznost ponudnika blaga in storitev, da preverja izpolnjevanje PCT-pogojev (preboleli, cepljeni, testirani) za potrošnike pred vstopom v igralnice, igralne salone in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvene obrate, notranje prostore, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost, v prostore gostinskih obratov, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program, ter v prostore, v katerih se izvaja gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač.
Ponudniki blaga in storitev morajo prav tako na vidnem mestu s pisnim obvestilom obvestiti potrošnike, da je izpolnjevanje PCT-pogoja obvezno.
Pogoje ukrepov za posamezne dejavnosti bodo pretresali v posebni delovni skupini
Po tem, ko je v minulih dneh Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) ostro protestirala proti vladnim odlokom, ki gostincem nalagajo preverjanje PCT, frizerjem in kozmetikom pa se obeta pogostejše in celo plačljivo testiranje, je vodstvo zbornice danes gostilo ministra za zdravje Janeza Poklukarja, vodjo Svetovalne skupine za covid-19 dr. Matejo Logar, direktorja NIJZ dr. Milana Kreka in predstavnike vlade, zdravstvene stroke ter gospodarstva. Govorili so o nezadovoljstvu med obrtniki in podjetniki, ki so jih povzročili omenjeni ukrepi.
"Zbrani smo bili enotni, da je najpomembnejši cilj ukrepov zajezitev širjenja virusa, a je ob tem treba tudi zagotoviti čim bolj nemoteno delovanje gospodarstva. Dogovorili smo se, da bodo v prihodnje kompromis med predlogi zdravstvene stroke in gospodarstva iskali v posebni delovni skupini," so sporočili iz zbornice.
Kot je po sestanku povedal predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar, bi se v okviru delovne skupine "skušali dogovoriti za spremembo vladnih odlokov na način, da bi bili manjše breme prizadetim panogam". Delovna skupina bo tako po besedah OZS "pretresala različne ideje in predloge ter pripravljala najboljše možne rešitve za obvladovanje epidemije, ki bodo sprejemljivi tako za gospodarstvo kot za zdravstvo".
Na sestanku so bili po navedbah zbornice enotni, da je najpomembnejši cilj ukrepov zajezitev širjenja virusa, a da je ob tem treba tudi zagotoviti čim bolj nemoteno delovanje gospodarstva. "Obrtnike in podjetnike najbolj moti neenaka obravnava posameznih dejavnosti. Zaposlenim v trgovini se na primer ni treba testirati, potrošniki niso podvrženi pogoju PCT, tudi v proizvodnjah ni takšnih zahtev. Zato vztrajamo, da morajo biti ukrepi za vse dejavnosti enaki, le na ta način jih je mogoče tudi zagovarjati," je poudaril predsednik OZS Branko Meh.
Direktor Turistično gostinske zbornice pri GZS Fedja Pobegajlo pa je opozoril, da do nezadovoljstva in zmede prihaja tudi zaradi neustrezne komunikacije s strani oblikovalcev ukrepov in izključevanja ključnih deležnikov iz nje. Poleg tega je dejal, da je razumljivo, da so ukrepi takšni tudi z namenom povečanja stopnje precepljenosti med prebivalstvom, ampak se to po njegovem mnenju ne sme dogajati na račun panoge, ki je v celoti ogrožena.
Markoja: Upravičeno se lahko bojimo ponovnega porasta dela na črno
Da zaradi načrtovanih sprememb glede veljavnosti testov, ki naj v prihodnje tudi ne bi bili več brezplačni, vre tudi med frizerji in kozmetiki, ki za preprečevanje različnih okužbe skrbijo že ves čas, ne le med epidemijo covida-19, je povedala sekretarka sekcij frizerjev in kozmetikov pri OZS Vlasta Markoja. Dodala je, da se lahko upravičeno bojimo ponovnega porasta dela na črno v teh dejavnostih.
Poklukar je po navedbah OZS dejal, da je za zajezitev širjenja virusa nujno doseči dovolj visoko precepljenost prebivalstva, hkrati pa v največji možni meri upoštevati vse veljavne ukrepe. "Z višjo stopnjo precepljenosti bomo imeli najmanj težav v zdravstvu, hkrati pa tudi najmanj ovir pri izvajanju gospodarskih dejavnosti in koriščenju njihovih storitev," je poudaril.
"Zavedamo se, da morajo gospodarske panoge nujno ostati vitalne. In pogoj PCT vidim kot možnost, ki to zagotavlja. Poleg tega pa bomo težili tudi k temu, da bodo sprejeti ukrepi med dejavnostmi ustvarjali čim manj neenakosti," je dodal minister.
Logarjeva je ob tem dodala, da se ukrepi po panogah razlikujejo zato, ker so izhodišča drugačna, razlikujejo pa se tudi ocene tveganja za prenos virusa. Glede veljavnosti hitrega antigenskega testa je dejala, da je razmeroma zanesljiv 48 ur. Napoved pogostejšega testiranja je namreč povzročila veliko nezadovoljstva, zato so po navedbah OZS zbrani večkrat poudarili pomen promocije cepljenja. Dogovorili so se za skupno akcijo s pozivom k cepljenju in za čimprejšnjo vzpostavitev avtomatizacije preverjanja pogoja PCT.
Za ponudnike, ki so uspešno implementirali sistem PCT, na voljo ukrepi pomoči?
Cvar je dejal, da predlagajo, da bi se preverjanje pogoja PCT vrnilo na stanje pred zadnjim vladnim odlokom, torej da bi bila odgovornost izpolnjevanja pogoja znova pri uporabnikih, ne le na izvajalcih storitev. Predlagajo tudi, da bi lahko na terasah gostinskih lokalov poslovali brez omejitev.
Kritični so do pogoja, da morajo zaposleni, ki niso cepljeni ali covida-19 niso preboleli, test opravljati vsakih 48 ur. "Pri tem bomo vztrajali, ker je kadrovska situacija v panogi gostinstva in turizma zelo slaba. In če se bo pri tem vztrajalo, bo najbrž še dosti slabše," je ocenil Cvar.
Predlagajo tudi, da bi bili za tiste ponudnike v gostinstvu in turizmu, ki so uspešno implementirali sistem PCT, po zgledu Avstrije na voljo ukrepi pomoči, kot so znižan davek na dodano vrednost, nadomestilo za skrajšani delovni čas, nadomestilo za izpad prometa ter možnost, da zaposleni izbirajo med brezplačnim testiranjem in nošenjem maske med delom. "Če teh ukrepov pri nas ni, ne moremo pričakovati, da bo represivni ukrep izvajan tako, kot je sicer v (drugi) državi, ki ima tudi te ukrepe," je dejal Cvar.
KOMENTARJI (790)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.