Iz Kluba slovenskih podjetnikov so sporočili, da se zavedajo resnosti situacije, v kateri smo, zato tudi razumejo odločitve vlade glede zaprtja nenujnih dejavnosti, vrtcev in šol od 1. do vključno 11. aprila.
Glede zapiranja vrtcev in šol za prvo triado je v Odloku o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter na univerzah in v samostojnih visokošolskih zavodih določena izjema, in sicer za nujno varstvo vrtčevskih otrok in učencev prve triade, katerih oba starša ali eden od staršev, ki je samohranilec, sta zaposlena v sektorjih kritične infrastrukture, določenih v 4. členu Zakona o kritični infrastrukturi, v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, zavodih s področja socialne varnosti, v Slovenski vojski, Policiji ali v poklicnih gasilskih enotah. Njihova zaposlitev se ugotavlja na podlagi potrdila delodajalca.
"Opozoriti želimo, da na podlagi te določbe starši, ki delajo v industriji, niso upravičeni do nujnega varstva, tako kot je bilo določeno v jesenskem in zimskem času zaprtja vrtcev in šol. Takrat je bila odločitev o nujnem varstvu v rokah vsakega posameznega župana ali vrtca oz. šole, ki je lahko določil, kateri od staršev so upravičeni do varstva in kateri ne. Že takrat so starši, ki jim je delovni proces to omogočal, delali od doma in prepričani smo, da bodo to storili tudi sedaj. V dejavnostih in industriji, ki bodo v času od 1. do vključno 11. 4. 2021 lahko poslovale in dela od doma ni mogoče organizirati, pa nastane problem, kam bodo starši dali v varstvo svoje otroke," so zapisali.

Z ukrepi se želimo izogniti prevelikemu mešanju populacije, učinek pa bo ravno nasproten, opozarjajo. Na eni strani veliko staršev ne bo upravičenih do varstva, zato bodo pomoč poiskali pri starih starših in drugih sorodnikih, kar pa ni namen predlaganih ukrepov. Po drugi strani pa bo že tako prizadeta gospodarska dejavnost še bolj prizadeta, če bodo zaposleni, namesto da bi opravljali delo – seveda kjer je to ob zagotavljanju zdravstvenih pogojev mogoče – morali ostati doma in paziti otroke.
V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov zato predlagajo, da se odlok spremeni in dopusti nujno varstvo v vrtcih in prvi triadi osnovnih šol, tako kot je bilo to že urejeno v jesenskem in zimskem času, torej da je odločitev v rokah posameznih županov oz. vrtcev in šol. "Prosimo za tehten premislek o tem predlogu, ki bo podjetništvu in gospodarstvu omogočil bistveno lažjo organizacijo poslovanja," so pozvali.
Svoj apel so naslovili na Janeza Janšo, Simono Kustec, Zdravka Počivalška, Janeza Ciglerja Kralja in Mateja Tonina.
Skupnost vrtcev vlado poziva, da odločitev še enkrat pretehta
Proizvodnje svojega dela ne morejo zaustaviti, do dogovorjenega roka morajo namreč izpolniti obveznosti do svojih kupcev. "Če podjetja dejansko ne bi pravočasno dobavila proizvodov svojim kupcem, lahko v naslednjem obdobju ali še prej to pomeni prekinitev pogodbe ali pa, da nove pogodbe ne bo," je v oddaji SVET pojasnil Tomaž Kordiš iz Gospodarske zbornice Dolenjske in Bele krajine.
Nekateri zato že iščejo rešitve. "Stopili smo v kontakt z občinami, ker rešitve iščemo skupaj z njimi. Želimo, da bi nam v teh trenutkih v tem tednu prišli nasproti, se pravi za tisti del zaposlenih, ki ne bo mogel zagotoviti varstva," še dodaja.
V Skupnosti vrtcev pa so medtem na ministrstvo že naslovili dopis, v katerem pozivajo, da se še enkrat preuči vse možnosti in sprejme drugačen ukrep, saj da so vrtci in šole varno okolje.
"Zavedamo se, da vrtci ne moremo biti tisti, ki na vratih presojamo, ali so starši zaposleni v kritični infrastrukturi oz. ali imajo kakšno drugo težavo," pravi Janja Bogataj, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije. Nujno varstvo razumejo kot potrebno za vse otroke, kjer starši ocenijo, da ne morejo drugače. Zato bodo za tiste, ki druge rešitve nimajo, zagotavlja, njihova vrata vedno odprta.

KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.