
Število okužb že narašča, prav tako število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Danes je Slovenija glede na 14-dnevno pojavnost na 100.000 prebivalcev vstopila v rdečo fazo.
Glavna zaščita v četrtem valu bo, kot kaže, izpolnjevanje PCT-pogoja. Ta bo med drugim obvezen v vrtcih in šolah, tisti, ki niso cepljeni ali prebolevniki, bodo morali tako vsak teden na obvezno testiranje. Ravnatelji so tako pred dnevi prejeli okrožnico, iz katere izhaja, da zaposlenim, ki ne bodo izpolnjevali pogoja PCT – torej se ne bodo želeli niti cepiti niti testirati – grozi celo odpoved delovnega razmerja.
V tem tednu so se oglasili tudi v Sindikatu policistov Slovenije, saj pravijo, da so prejeli večje število vprašanj članov in zaposlenih, ki se nanašajo na zahteve delodajalca po izpolnjevanju pogoja PCT. "Številni zaposleni so bili tudi deležni groženj o delovnopravnih sankcijah (disciplinski ukrepi, opozorila pred odpovedjo itd.), če ne bodo izpolnjevali pogoja PCT." Menijo še, da je odločitev o cepljenju ali testiranju "svobodna odločitev vsakega posameznika".
Delodajalci imajo zadostno zakonsko podlago za uvedbo PCT-ja
Da Zakon o nalezljivih boleznih in Zakon o varnosti in zdravju pri delu zagotavljata dovolj dobro zakonsko podlago za uredbo, ki je določila obveznost izvajanja presejalnega programa, ki v bistvu vključuje zdravstveni pregled (testiranje), meni profesor s Pravne fakultete v Ljubljani Rajko Pirnat. "To tudi pomeni, da je treba opustitev takih obveznih pregledov šteti za delovno obveznost in da je mogoče v skrajnem primeru tudi uvesti postopek redne ali izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi."
Dodaja, da sta Zakon o delovnih razmerjih in zlasti Zakon o varnosti in zdravju pri delu za delodajalca dobra zakonska podlaga. "Tako 54. člen Zakona o varnosti in zdravju pri delu v drugem odstavku zavezuje delavca, da opravi zdravstveni pregled, ki ustreza tveganjem za varnost in zdravje pri delu na delovnem mestu. Seveda pa mora biti delodajalčeva zahteva glede zdravstvenega pregleda nujna za zagotovitev varnosti pri delu, upoštevajoč naravo delovnega procesa," dodaja Pirnat.
Varuh človekovih pravic: Delodajalec lahko odredi testiranje zaposlenih
Delodajalec bi načeloma lahko odredil tudi testiranje zaposlenih na okužbo z novim koronavirusom, meni tudi varuh človekovih pravic, saj mora, kot mu veleva zakon, zagotoviti varnost in zdravje pri delu ter izvajati vse potrebne ukrepe. "Ob pojavu novih tveganj (konkretno tveganja za okužbo s novim koronavirusom) mora sprejeti ustrezne spremembe in dopolnitve ocene tveganja, v njej pa opredeliti ukrepe za zaščito delavcev in tretjih oseb (na primer testiranje) po predhodnem posvetovanju s svojo strokovno službo za varnost pri delu in svojim izbranim izvajalcem medicine dela," še dodaja.

Pri tem mora delodajalec sicer upoštevati tudi druge relevantne okoliščine, na primer ali so bili "pred odločitvijo za testiranje uvedeni tudi drugi mogoči preventivni ukrepi (uporaba zaščitne opreme, prezračevanje, vzdrževanje razdalje ipd.), kakšne stike imajo zaposleni med seboj in s tretjimi, ter kolikšen je delež cepljenih v delovnem kolektivu in takih, ki so preboleli bolezen, pa tudi takih, pri katerih obstaja tveganje za težek potek bolezni".
V uradu Varuha človekovih pravic še poudarjajo, da delodajalec delavcu s tem "ne sme povzročiti finančnih obveznosti, prav tako pa zdravstvene posledice opravljanja dela ne smejo prizadeti delavčeve plače ter posegati v njegov z delom pridobljeni materialni in socialni položaj".
Izpolnjevanje PCT-pogoja je sicer z vladnim odlokom obvezno v devetih storitvenih dejavnostih, in sicer velja za tiste, ki delajo v storitvah higienske nege, nezdravstvenih svetovalnih in terapevtskih storitvah, storitvah strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja, v igralnicah, igralnih salonih in prirejanju posebnih iger na srečo, v sejemski in kongresni dejavnosti, gostinski dejavnosti, nastanitvenih storitvah in v gostinskih obratih, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program.
KOMENTARJI (1018)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.