Po podatkih, ki jih je na Twitterju objavila vlada, je hospitaliziranih 313 bolnikov, na intenzivni negi pa se jih nahaja 56. Iz bolnišnice je bilo odpuščenih v domačo oskrbo 27 oseb, dve osebi pa sta umrli. Delež pozitivnih je bil v ponedeljek sicer nekoliko manjši kot v preteklih dneh.
Po podatkih Sledilnika za covid-19 je trenutno 7708 aktivno okuženih, število okuženih na 100.000 ljudi v 14 dneh pa se je povzpelo na 368.
Z razglasitvijo epidemije covida-19 so v ponedeljek aktivirali tudi regijski štab civilne zaščite za Notranjsko, ki poroča o novih žariščih okužb. Tako so v Kovinoplastiki Lož odkrili okužbo pri treh zaposlenih, danes pa bodo izvedli še 30 testiranj njihovih sodelavcev. Spet so zaznali okužbe tudi med zaposlenimi v komenski osnovni šoli.
Poleg žarišč v Ložu, kjer bo vseh 30 delavcev do odvzema brisa ostalo doma v osamitvi, ter v osnovni šoli v Komnu, kjer so v ponedeljek potrdili tri okužbe med učitelji in štiri med učenci, čakajo pa še na rezultat enega testiranja, so potrdili tri okužbe tudi med zaposlenimi v vrtcu v Hrpeljah, je regijski štab objavil na svojem Facebookovem profilu.
Medtem niso zaznali novih okužb v Zdravstvenem domu Sežana, kjer so testirali vse zaposlene, je pojasnil poveljnik regijskega štaba Sandi Curk.
Zaradi vnosa okužbe med zaposlene je zaprta zdravstvena postaja Hrpelje, kjer bodo danes izvedli dezinfekcijo vseh prostorov.
Iz ljubljanskega UKC so sporočili, da so čakanje pred vstopom v klinike olajšali z grelci in šotori. "Ker ima to svoje omejitve, ponovno prosimo, da pridete na pregled največ 15 minut pred naročenim terminom," so pozvali.
Težave v domovih za starejše
Izbruhi okužb so tudi v nekaterih domovih za starejše. V brežiški izpostavi doma Impoljca je okuženih 24 oskrbovancev, ki za zdaj prebolevajo bolezen z blažjimi simptomi, njihovo splošno počutje je relativno dobro, so napisali na spletni strani doma. Domska zdravnica vsakodnevno spremlja njihovo zdravstveno stanje. V ponedeljek so opravili drugo testiranje zaposlenih, danes nadaljujejo testiranje polovice vseh stanovalcev.
V domu starejših v Krškem, kjer so prvi primer okužbe (pri zaposleni) potrdili prejšnji teden, so opravili 109 testov, vsi so bili negativni. Testiranje bodo ponovili v sredo, piše na njihovi spletni strani.
V slovenjgraški enoti Koroškega doma starostnikov je zadnje obsežno testiranje, ki je potekalo v nedeljo, okužbo z novim koronavirusom potrdilo še pri 11 stanovalcih in dveh zaposlenih. Trenutno je tako iz te enote 21 okuženih stanovalcev in trije zaposleni. V matični enoti doma v Črnečah pa je trenutno okuženih 12 stanovalcev in šest zaposlenih.
Medtem so se v Domu starejših na Fari na Prevaljah, kjer so imeli dve potrjeni okužbi med zaposlenimi, razmere umirile. Prejšnji teden so opustili sivo cono, javnost pa direktorica Stanka Vauh o razmerah v domu obvešča z dnevnimi zapisi na spletni strani doma.
O prvi okužbi danes poročajo tudi iz mariborskega doma starejših Pod gorco pri enem od oskrbovancev, ki ga bodo prepeljali v brežiško bolnišnico. Kot je še pojasnil direktor doma Gregor Žigon, bodo v 24 urah vzpostavili rdečo cono, sicer pa se ostali stanovalci po njegovih besedah za zdaj počutijo dobro.
V DSO Črnomelj je bilo na testu pozitivnih 19 stanovalcev. Kot so še sporočili iz doma, so okuženi nameščeni v rdeči coni, ki je vzpostavljena v skladu z navodili epidemiološke in zdravstvene stroke. Vsi oboleli stanovalci v domu se počutijo dobro in ne kažejo vidnih znakov okužbe. Nekateri prostori rdeče cone so opremljeni s TV in radijskimi sprejemniki, za krajšanje časa pa jim dnevno dostavljajo tudi različne časopise, revije … Za njih skrbi posebna "covid" ekipa, ki pozorno spremlja tudi njihovo zdravstveno stanje in o vseh morebitnih spremembah nemudoma obvešča svojce.
V CUDV Črna se razmere umirjajo
V CUDV Črna na Koroškem, ki je bil s skupno 121 potrjenimi okužbami eno od večjih žarišč okužb z novim koronavirusom pri nas do zdaj, se razmere umirjajo. Prihodnji teden načrtujejo vrnitev uporabnikov, ki so jih po potrditvi okužb namestili v CŠOD Peca.
Po razglasitvi Črne na Koroškem za ogroženo območje s 7. oktobrom dalje je CUDV Črna prejel tudi kadrovsko pomoč. Na pomoč je zaposlenim v zavodu priskočilo sedem usposobljenih sodelavcev iz podobnih zavodov v Dobrni, Dornavi in Radovljici, prav tako iz Doma upokojencev Vrhnika in ena diplomirana medicinska sestra iz podjetja Medikem.
Medtem ko se razmere umirjajo v Črni na Koroškem, pa se zaostrujejo v sosednji, mežiški občini, kjer je trenutno 41 aktivno okuženih, s čimer ima ta občina najvišji delež aktivno okuženega prebivalstva med 12 občinami na Koroškem. V ponedeljek so sicer v Občini Mežica potrdili tri nove okužbe. Po deležu okuženih ji sledi Občina Prevalje, kjer so v ponedeljek potrdili 14 novih okužb, skupno je v tej občini aktivnih 67 okužb.
Največ novih okužb na Koroškem pa so v ponedeljek potrdili v Mestni občini Slovenj Gradec, in sicer 15, skupno pa je v tej občini aktivno okuženih 93 občanov, kažejo podatki Sledilnika za covid-19.
Vdor virusa na oddelek ptujske bolnišnice
V ptujski bolnišnici je medtem prišlo do obsežnejšega vdora novega koronavirusa med bolnike na internem oddelku. Kot je ob tem pojasnila direktorica Anica Užmah, so takoj ukrepali v skladu z navodili epidemiološke službe.
Užmahova je še dodala, da so v ponedeljek odvzeli brise bolnikom v enem delu oddelka in potrdili sedem okuženih bolnikov. Danes nadaljujejo odvzem brisov vsem bolnikom na internem oddelku, rezultati testiranj pa bodo po njenih besedah znani v sredo.
Ptujska bolnišnica je oddelek za covid-19 odprla pred nekaj tedni, prejšnji teden pa so že sporočili, da so zapolnili vse posteljne zmogljivosti, zaradi česar morajo ostale bolnike seliti po drugih oddelkih bolnišnice ali jih predati v oskrbo domov svojcem. Skupaj imajo v bolnišnici za bolnike s covidom-19 na voljo 28 postelj.
Zaradi aktualnih razmer tudi pri njih apelirajo na vse, da upoštevajo splošne ukrepe, kot so nošenje mask, upoštevanje razdalje, razkuževanje rok, kot tudi ukrepe vlade za zajezitev širjenja virusa.
Kam po pomoč in nasvete?
Vlada je na Twitterju sporočila, da je vladni klicni center za informacije o novem koronavirusu na voljo na brezplačni telefonski številki 080 1404, od ponedeljka do petka od 8. do 16. ure. Na klice odgovarjajo študenti višjih letnikov medicine s pomočjo strokovnjakov z različnih delovnih področij.
Medtem policisti opozarjajo, da je 113 interventna številka policije, ki je namenjena nujnim klicem. Prav
tako je 080 1200 namenjena anonimnim sporočilom za policijo. "V zadnjih urah so policisti resnično preobremenjeni s sprejemanjem klicev z vprašanji o omejitvah glede covida-19. Prosimo vas, da številke 113 s tovrstnimi klici ne obremenjujete. Upoštevajte, da nekdo prav ta trenutek lahko res nujno potrebuje policiste," so sporočili.
Prebivalce tudi pozivajo, da se z vprašanji glede prehajanja meje in regij obrnejo na za to namenjene telefonske številke: 01 514 70 01 in brezplačna telefonska številka vlade 080 1404.
KOMENTARJI (1120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.