V Sloveniji sta bili v četrtek ob 828 opravljenih testiranjih na okužbo z novim koronavirusom potrjeni dve novi okužbi. Umrl ni noben bolnik s covidom-19. V bolnišnicah pa se zdravi še pet bolnikov, kar je eden več kot dan prej, ni pa noben od njih na intenzivni negi. Prav tako nobenega bolnika niso odpustili iz bolnišnice.
Rozman: Bolnikom iz domov za starejše nismo zapirali poti v bolnišnico
Na današnji vladni novinarski konferenci je dr. Aleš Rozman, direktor bolnišnice na Golniku, pojasnil, da so se domovi za starejše, zdravstvo in nega povezali s ciljem, da se "čim bolj prepreči vstop virusa v domove za starejše". V ta namen je koordinacijska skupina pomagala pri nabavi zaščitne opreme in izvedla treninge za zaposlene v domovih o uporabi te opreme. Z znanjem in nasveti pa so pomagali tudi pri tem, kako dom razdeliti na cone za okužene in zdrave.
"Na nobeni točki nismo zapirali poti v bolnišnico tistim, ki so bolnišnično oskrbo potrebovali. Smo se pa, da bi se lažje odločali, kako in s kakšno stopnjo nujnosti obravnavati bolnike, odločili za triažo, ki so jo opravili domski zdravniki, internisti iz bližnjih bolnišnic in strokovnjaki za paliativno oskrbo," je poudaril.
Kot je orisal na primeru, je 80-letnik lahko funkcionalen in skrbi zase, a lahko to viroza spremeni. "Želeli smo se izogniti temu, da bi ga, ko bi ga videli v postelji, podcenili," je povedal Rozman.
Ocene so beležili na liste, ki so zaokrožili po medijih, po Rozmanovih besedah pa so nastali na podlagi priporočil stroke paliativne medicine in so služili kot nekakšna "orientacija" dežurnim zdravnikom, da bi se čim bolj "objektivno in kar se da pravično odločali za paciente".
"Ti formularji niso preprečevali prevoza v bolnišnico ali obravnavali bolnikov, kot da si ne zaslužijo nege. Pač pa so bili namenjeni dežurnim zdravnikom, ki so prihajali v popoldanskem in nočnem času in so oskrbovance videli prvič," je dejal. Kot je poudaril osebje ni imelo hitrega vpogleda v dokumentacijo. Odločitve je bilo treba sprejeti hitro, osebje pa ni imelo vpogleda niti v to, kakšno vrsto bolezni ima bolnik, je dodal.
Kot je zatrdil, je bila oskrba v domovih ustrezna. "Prevoz v bolnišnico ne pomeni avtomatsko boljšega izida oziroma da se bo bolnik avtomatsko pozdravil. Tudi v bolnišnici smo večinsko lahko nudili isto stopnjo oskrbe oziroma enaka zdravila," je dejal.
Ob tem je dodal, da je 70 odstotkov starostnikov zbolelo za blago obliko covida-19 in niso potrebovali posebne oskrbe.
Pristop k obravnavi stanovalcev domov za starejše je ocenil kot multidisciplinaren in v tem pogledu edinstven v svetu. "Kamorkoli pogledamo vidimo, da so težave z domovi za starejše in v večini primerov so tukaj slabši izidi kot v Sloveniji," je dejal.
V Sloveniji deluje več kot 100 domov za starejše. Okužbe s koronavirusom so našteli le v 10, v nekaterih domovih je zbolelo le osebje, je pojasnil Rozman. V šestih domovih so zabeležili več kot en primer bolezni pri stanovalcih, v dveh domovih pa širjenja niso uspeli pravočasno ustaviti, je ocenil Rozman.
Prvo žarišče okužb je bilo v metliškem domu starejših, večji žarišči pa sta bili še v Šmarju pri Jelšah in Ljutomeru.
Ministrstvo za zdravje zahteva izredni strokovni nadzor v domovih za starejše
Ministrstvo za zdravje pa je Zdravniški zbornici Slovenije in Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije poslalo zahtevo za takojšnjo izvedbo izrednega strokovnega nadzora s svetovanjem v domovih za starejše.
Kot je v objavi na svoji spletni strani zapisalo ministrstvo, naj v nadzoru preverijo ustreznost zdravstvene oskrbe v delu zagotavljanja zdravstvene nege in zdravniške obravnave v 11 domovih za starejše, in sicer naj predvsem izvedejo nadzor nad obravnavo bolnikov v času epidemije covida-19.
Na seznam je ministrstvo uvrstilo domove starejših občanov Metlika, Ljutomer, Črnomelj, Kamnik, Lucija, enoto Bokalci doma Ljubljana Vič-Rudnik, domova upokojencev Šmarje pri Jelšah ter Center Tabor-Poljane iz Ljubljane, Center starejših Horjul, Dom Viharnik iz Kranjske Gore in MGC Bistrica Domžale.
Ministrstvo je v dopisu zdravniškima zbornicama svetovalo, da se zaradi zmanjšanja administrativnih obremenitev izvajalcev in z namenom celovitosti pregleda nad zagotavljanjem zdravstvene oskrbe pri izvajalcu povežeta in strokovni nadzor s svetovanjem pri posameznem izvajalcu opravita sočasno.
Kot je v sredo povedala predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek-Travnik, je zbornica ministrstvu za zdravje odreditev sistemskega nadzora nad celotnim postopkom odločanja o ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 v domovih za starejše predlagala že pred tedni.
Da bo predlagal nadzor nad dogajanjem na terenu, pa je minister za zdravje Tomaž Gantar napovedal v četrtkovi oddaji Tarča na Televizij Slovenija. V omenjeni oddaji so poročali tudi, da je tožilstvo prejelo ovadbo zoper več oseb zaradi obrazcev, s katerimi naj bi v domovih za starejše pripravljali podlage za odločanje, kateri oskrbovanci bi bili v primeru koronavirusne okužbe deležni bolnišničnega zdravljenja.
Tako Gantar kot minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj sta obstoj kakršnihkoli seznamov oziroma navodil za sezname starostnikov, ki v primeru okužbe z novim koronavirusom ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja, zanikala.
Gantar je za oddajo Tarča o pripravljenih obrazcih in navodilih za načrt zdravljenja dejal, da so to strokovna navodila, in ne navodila politike. Ponovil je, da je edini obrazec, ki ga je izdalo ministrstvo za zdravje, pripravila koordinatorka za paliativno oskrbo pri ministrstvu. Bil je javno objavljen in namenjen temu, da bi imel zdravnik, ki bi sprejel v obravnavo bolnika s covidom-19, informacije o njegovem zdravstvenem stanju pred okužbo, na podlagi česar bi se lažje odločal o njegovem zdravljenju, je dejal.
Na zahtevo za izvedbo izrednega nadzora so se odzvali v Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije. Kot so zapisali, je "sila nenavadno in nestrokovno početje, da bi strokovni nadzor s svetovanjem za področje zdravstvene nege izvajala tista organizacija, ki je v koordinacijske skupine za domove starejših imenovala zgolj in samo svoje predstavnice in predstavnike". To namreč pomeni, da bo ta strokovna organizacija preiskovala oz. nadzirala sama sebe.
Opozorili so, da je ministrstvo za zdravje leta 2014 kot nadzornike za izvajanje strokovnih nadzorov za področje zdravstvene nege imenovalo tudi člane njihovega združenja, pa ti niso sodelovali ne v koordinacijskih skupinah za domove starejših občanov ne sedaj v nadzornih ekipah. Kot so še navedli v združenju, so zaradi etičnosti delovanja v te ekipe pripravljeni ponuditi njihove članice in člane.
Spomnimo
V včerajšnji oddaji Tarča so poročali, da je tožilstvo potrdilo, da so prejeli ovadbo zoper več oseb zaradi obrazcev, s katerimi naj bi v domovih za starejše pripravljali podlage za odločanje, kateri oskrbovanci bi bili v primeru koronavirusne okužbe deležni bolnišničnega zdravljenja. Minister za zdravje Tomaž Gantar je napovedal, da bo predlagal nadzor nad dogajanjem na terenu. O pripravljenih obrazcih in navodilih za načrt zdravljenja je dejal, da so to strokovna navodila in ne navodila politike. Ponovil je, da je edini obrazec, ki ga je izdalo ministrstvo za zdravje, pripravila koordinatorka za paliativno oskrbo pri ministrstvu. Minister Janez Cigler Kralj pa je še enkrat zatrdil, da ni bilo govora o seznamih.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.