Hospitaliziranih je bilo 1220 bolnikov, 188 jih je potrebovalo intenzivno nego, 38 bolnikov so odpustili.
Po podatkih sledilnika za covid-19 je pri nas trenutno 23.937 aktivno okuženih.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so do vključno sobote potrdili 149.131 okužb z novim koronavirusom. V zadnjih 14 dneh so potrdili 1126 primerov okužbe na 100.000 prebivalcev, povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh pa je znašalo 1366.
Doslej so s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepili 41.439 oseb.
Čeprav mejo za prehod iz črne v rdečo fazo še vedno presegamo pri vseh kriterijih, po zadnjih podatkih pogoje za odpiranje prvih treh razredov šol dejansko izpolnjuje že pet regij: gorenjska, obalno-kraška, osrednjeslovenska, primorsko-notranjska in zasavska, zelo blizu mejnika pa sta tudi koroška in podravska.
Tudi direktor NIJZ Milan Krek je potrdil, da bi lahko ob nadaljevanju dobrih epidemioloških razmer že kmalu razmišljali o odpiranju šol in vrtcev v posameznih regijah. "Kolikor hitro se bo situacija izboljšala v posamičnih regijah, bomo tam takoj odpirali šole in vrtce," je povedal.
"Tehtati je treba škodo in korist," pa je dejala prva v vladni svetovalni skupini Bojana Beović. Ogroženi so namreč lahko učitelji in tudi otroci imajo težje poteke, kar pa je treba uravnotežiti s tem, kaj povzroča odsotnost šole v živo, je dodala.
Vse glasnejši so tudi namigi, da naj bi vlada razmišljala o zaostrovanju ukrepov in celo imela na mizi predlog o omejitvi gibanja na 50 metrov od doma, kar je bilo učinkovito v mnogih evropskih državah, kjer niso imeli tako hudih razmer kot pri nas. "Zato je verjetno razumljivo, da so o tem razmišlja tudi pri nas, a zaenkrat se za ta ukrep vlada ni odločila in ga svetovalna skupina tudi ne predlaga," je dejala Beovićeva.
'Med epidemijo covida-19 so vse slovenske bolnišnice ena bolnišnica'
Splošno bolnišnico Murska Sobota je popoldne obiskala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte. Ob tej priložnosti je poudarila, da je bilo ob nastopu epidemije covida, sploh v drugem valu, na državni ravni dogovorjeno, da so med epidemijo vse slovenske bolnišnice ena bolnišnica.
Kot je povedala Fortejeva, so na ministrstvu opažali nesorazmerja po obremenitvi zaradi specifičnosti posamezne regije, zato opozarjajo na to možnost, da bolnišnice delujejo kot ena in da bolnike, za katere bi lahko bilo potrebno najbolj intenzivno zdravljenje, premeščajo v tiste regije in bolnišnice, ki še imajo prostor.
Fortejeva je vesela, da je strokovna javnost spoznala, da lahko v epidemiji pomagajo druge bolnišnice. Tako bo lahko soboška, kjer so kadri izredno obremenjeni, služila regiji v sestavi, kot je danes, da zdravstveni delavci ne izgorijo.
Ob tem se moramo zavedati, da ko govorimo posteljah, govorimo o skupinah zaposlenih, ki so za njimi, nobena bolnišnica pa jih nima dovolj. "To epidemijo zdravstveni delavci zmorejo samo zaradi velike požrtvovalnosti, s katero smo se lahko seznanili v tukajšnji bolnišnici," je še povedala država sekretarka ter pohvalila vodstvo in zaposlene.
Poostren nadzor nad spoštovanjem protikoronskih odlokov
Ta konec tedna sicer poteka poostren nadzor nad spoštovanjem protikoronskih ukrepov. Po PU Kranj so med drugim tudi s PU Ljubljana sporočili, da je tokrat situacija precej boljša kot pretekli vikend, in da večjih kršitev ne zaznavajo.
"Kljub temu, da sta gibanje in rekreacija v naravi dovoljena, pa opozarjamo na previdnost. Prehajanje zaradi tega razloga je še vedno omejeno na regije. Kjer med osebami, ki niso ožji družinski člani, ni zadostne medsebojne razdalje je obvezna zaščitna maska tudi na prostem," ob tem pravijo na PU Ljubljana.
Veliko ljudi je v tem času kot rekreacijo izkoristilo gibanje ali drsanje po zaledenelih površinah jezer, bajarjev ... "Opozarjamo predvsem na Cerkniško jezero, ki je ponekod zamrznilo, da sta hoja in drsanje po ledu zelo nevarna," še opozarjajo na PU Ljubljana.
KOMENTARJI (788)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.