Potem ko je minister za javno upravo Boštjan Koritnik v ponedeljek sporočil, da bo aplikacija za sledenje okuženih s koronavirusom prostovoljna za vse, tudi tiste z odrejeno karanteno in potrjeno okužene, je večina prebivalcev še vedno prepričana, da aplikacija vdira v zasebnost uporabnika, kažejo izsledki raziskave Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana.
Kot so pokazali rezultati, uvedbe aplikacije ne podpira več kot polovica vprašanih, torej kar 54 odstotkov. 36 odstotkov jih namreč aplikacijo vidi kot vdor v zasebnost uporabnika, nadaljnjih 18 odstotkov pa jih meni, da je aplikacija neučinkovita kot sredstvo za sledenje gibanja okuženih posameznikov. Da bomo z uporabo aplikacije zagotovili lažjo sledljivost virusa, pa meni 38 odstotkov vprašanih, medtem ko je devet odstotkov neodločenih.
Med tistimi, ki aplikacije ne podpirajo, saj jo vidijo kot vdor v zasebnost, je šest odstotkov takšnih, ki bi na uvedbo aplikacije vseeno pristali v zameno za manj ostre restrikcije vlade. Med celotno populacijo to predstavlja dva odstotka, kar pomeni, da je skupna podpora aplikaciji (pogojno) 40-odstotna.
Raziskavo je Mediana izvedla med 9. in 10. julijem letos z metodo spletnega anketiranja, v njej pa je sodelovalo 506 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.