Število okuženih v Domu starejših Hrastnik se je kar precej povečalo. Vzeli so 77 brisov med stanovalci in nekaj zaposlenimi, danes zjutraj pa so bili znani rezultati – na novo je okuženih 10 stanovalcev in ena zaposlena. Skupno je torej 18 okuženih stanovalcev in sedem zaposlenih.
"V rdeči coni nimamo dovolj prostora, zato smo se povezali z ministrstvom za zdravje, kjer so nam pomagali zadevo – verjetno začasno – urediti tako, da je bil sklenjen dogovor s SB Šempeter pri Novi Gorici, kamor je bilo odpeljano sedem naših stanovalcev. Naše stališče je, da bi bilo stanovalce treba nameščati zunaj domov, a zdaj je veljavna doktrina, da ostajajo v domovih, razen tisti, ki potrebujejo intenzivno nego," je povedal direktor doma Drago Kopušar. Povedal je, da so v navezavi z NIJZ in predstavniki UKC Maribor, ministrstva za delo ter zdravstvenega ministrstva, ki jim pomagajo pri iskanju rešitev. Kot je dodal, je njihovo stališče, da bi bilo treba vse okužene oskrbovance namestiti izven domskih prostorov, a zdravstvena politika to predvideva le za tiste, ki potrebujejo intenzivno nego.
Kopušar je povedal, da se še vedno spopadajo z veliko kadrovsko stisko, zato poziva zdravstvene delavce, ki bi bili pripravljeni pomagati, da se javijo. Povedal je, da je fizični in psihični napor za delavce, ki se že od 10. julija spopadajo z okužbami v domu, prevelik, zato se boji njihove izgorelosti in bolniških odsotnosti. Zaposlenih imajo 75 ljudi, a operativnih je trenutno le 25 oseb, med njimi je šest invalidov, ki delajo le šest ur. Direktor je dodal, da odziva med študenti žal ni, saj imajo mnogi še študijske obveznosti, ki so se zaradi covida-19 zamaknile. Po informacijah, ki jih je dobil, naj bi jim s po eno osebo na pomoč priskočili v ZD Hrastnik in SB Trbovlje. Za normalno delovanje bi sicer potrebovali še vsaj 10 oseb.
Večina stanovalcev ima lažje znake bolezni, medtem ko je stanovalec s težjimi hospitaliziran v UKC Maribor, je še povedal Kopušar.
Župan občine Hrastnik Marko Funkl je povedal, da je eno izmed žarišč v blokovskem naselju Log nad Hrastnikom. Dogovorili so se, da bodo poskrbeli za dodatno razkuževanje večstanovanjskih stavb, pozvali pa bodo tudi zdravstveno inšpekcijo, da preverijo, če ljudje v občini upoštevajo karantenske odločbe, tako tisti, ki so prišli iz tujine, kot tisti, ki so okuženi.
Funkl je opozoril, da so direktorji domov starejših pri obvladanju situacije prepuščeni sami sebi oziroma improvizaciji, ob tem pa dodal, da je težko dobiti ljudi, ki bi v teh težkih razmerah delali za minimalen denar brez kriznega dodatka, ob tem pa še tvegali okužbo.
Največ novih okužb med starejšimi od 85 let
Namestnica vladnega govorca Špela Horjak je povedala, da smo v ponedeljek znova zaznali več okuženih. Ob koncu tedna se je pojavil izbruh novega žarišča v Odrancih, še vedno pa je situacija resna v Hrastniku, je dejala. "Virus, žal, kljub predvidevanjem, v poletnih mesecih ne izgublja na svoji moči in se še vedno širi." Znova je opozorila na upoštevanje vseh ukrepov. Prav tako je opozorila na širjenje virusa v tujini.
Doslej je bilo pri nas potrjenih 1977 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je skupaj 114 bolnikov. Okužbo z novim koronavirusom so v ponedeljek potrdili v 17 občinah, največ v Hrastniku, kjer je eno od žarišč in so potrdili šest okužb. V Trbovljah in v Ljubljani so potrdili po dve okužbi, v ostalih občinah po en primer.
V Sloveniji imamo trenutno 238 aktivnih primerov, zaznavamo nekaj več potrjenih primerov med zdravstvenimi delavci in v domovih starejših občanov.
Po podatkih sledilnika je bilo največ okužb med osebami, starejšimi od 85 let, in sicer sedem. Tri okužbe so bile potrjene pri ljudeh, starih od 15 do 24 let.
Zdravstveni inšpektorat je do zdaj opravil okoli 6000 nadzorov spoštovanja karantene in 260 nadzorov po gostinskih lokalih. Kot je ugotovitve inšpektorata povzela Horjakova, se posamezniki in lastniki lokalov navodil NIJZ In karantenskih odločb vedno bolj držijo. V ponedeljek je začel veljati tudi nov odlok, po katerem so za vročanje odločb o karanteni zadolženi policisti. Na mejnih prehodih so jih v ponedeljek vročili 297.
"Virus se širi na zabavah, porokah, v podjetjih in domovih starejših občanov"
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager je na današnji tiskovni konferenci povedala, da je število okuženih v porastu po vsem svetu, tudi v Sloveniji. "Prihajamo do tiste kritične meje, kjer epidemiološka služba še deluje v smislu preprečevanja širjenja okužb," je povedala. Vse, ki bi bili potencialno okuženi, je pozvala k "odkritosrčnosti pri posredovanju podatkov o stikih". Po njenih besedah je v Sloveniji veliko žarišč okužb.
Čakš Jagrova je povedala, da sta bili v zadnjem tednu uvoženi le dve okužbi, kar pomeni, da se okužbe širijo znotraj države. Hkrati je opozorila, da se je povečalo število okuženih znotraj karatene, zato je upoštevanje tega ukrepa zelo pomembno. "Virus se širi na številnih zabavah, srečanjih, na porokah, v podjetjih in domovih starejših občanov, število uvoženih primerov pa se zaradi ukrepov na meji zmanjšuje."
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni se je dotaknila tudi zmanjšanja števila dnevnih okužb na Hrvaškem. Kot je povedala, je iz objavljenih podatkov težko karkoli sklepati.
Mateja Logar: Problematična je starostna sestava okuženih
Mateja Logar, infektologinja s Klinike za infekcijske bolezni, je danes pojasnila, da trenda umirjanja glede koronavirusa še ni. Problematično je namreč to, da so včeraj zabeležili nove okužbe v štirih novih občinah, kar kaže na to, da “nimamo vsega pod nadzorom”.
Problematična je tudi starostna sestava okuženih. Devet je sicer takih, kjer ne pričakujejo večjih težav, 15 pa je starejših, kjer pričakujejo zaplete in hospitalizacijo. Številni imajo namreč še druge pridružene bolezni.
V Ljubljani so včeraj na infekcijsko kliniko tako sprejeli štiri nove osebe, dve sta prišli iz vipavskega doma starejših občanov, in imata okrog 80 let, dve osebi pa so sprejeli iz domačega okolja, je pojasnila Logarjeva.
Kot je dodala, jih je kar nekaj resno bolnih, potek zdravljenja pa je še posebej pri starejših težko napovedati, saj se stanje spreminja iz dneva v dan, tudi okrevanje je daljše, specifičnega učinkovitega zdravljenja pa ni. Pojasnila je še, da je včeraj umrla starejša oseba, ki je imela še druge pridružene bolezni, stanje pa se ji je dnevno slabšalo.
Glede cepiv je Logarjeva pojasnila, da si želijo, da bi bilo cepivo predvsem varno, ne le učinkovito, zato predvideva, da bo najprej na voljo v drugi polovici prihodnjega leta, ko bodo lahko zbrali tudi še nekaj podatkov o stranskih učinkih.
Sicer je še pojasnila, da je v Ljubljani trenutno hospitaliziranih 14 oseb, ena je na intenzivni negi, 13 pa jih je na oddelku, ostale so v Mariboru. Na oddelku imajo lahko namreč do 16 bolnikov, vedno pa želijo imeti še kakšno prosto posteljo, da oseb, ki so iz Ljubljane, ne premeščajo čez celo Slovenijo. Ko bosta ljubljanska in mariborska bolnišnica na 70 odstotkih zmogljivosti, bo bolnike začel sprejemati tudi Golnik, je še pojasnila.
KOMENTARJI (393)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.