Trenutno je hospitaliziranih 12 bolnikov, kar je eden več kot dan prej. Nihče od njih ne potrebuje intenzivne nege, eno osebo pa so odpustili v domačo oskrbo, kažejo vladni podatki. Doslej so skupno potrdili 1739 okužb, umrlo pa je 111 bolnikov s covidom-19.
Po besedah vladnega govorca Jelka Kacina se epidemiološka situacija v Sloveniji slabša. "Slovenija postopoma prehaja v fazo držav, kjer je 14-dnevno povprečje okuženih na 100.000 prebivalcev okoli 10," je povedal v današnjem vladnem nastopu. "Če se bo širjenje okužb nadaljevalo, bomo morda morali kmalu zbiranje omejiti na 10 oseb," je opozoril.
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Mario Fafangel pa je dejal, da je Slovenija dosegla nivo okužb, po katerem bi se morali uvrstiti na rumeni seznam držav. V Sloveniji je trend novih primerov v porastu. Krivulja je manj strma kot marca, pa je poudaril Fafangel. "Če bomo z ustreznimi ukrepi številke obdržali na tem nivoju, bomo uspešni. Težava je, da so rezultati ukrepov, ki jih sprejmemo danes, vidni šele čez 14 dni."
Kar pet novih okužb z novim koronavirusom so potrdili v Cerknici, štiri pa v Mariboru. Po dve okužbi so odkrili v Slovenski Bistrici, Postojni in Ilirski Bistrici, po eno pa v občinah Dravograd, Mengeš, Medvode, Ribnica, Trbovlje, Podvelka, Šempeter-Vrtojba in Renče-Vogrsko.
Največ okuženih, osem, je v starostni skupini od 45 do 54 let, 11 okuženih pa je mlajših od 45 let. Med njimi sta tudi dva mlajša od štirih let. Štirje okuženi so starejši od 55 let, kažejo podatki sledilnika za covid-19.
Kateri so najbolj nevarni kraji za okužbo?
Vlada je danes objavila video posnetek s prikazom najbolj nevarnih krajev za okužbo. Najmanj nevarno je seveda, če ostanemo doma, gremo na sprehod v naravi, tečemo ali kolesarimo ali pa imamo piknik v ožjem družinskem krogu. Igranje tenisa, badmintona, golfa in drugih športov, kjer je mogoče ohranjati razdaljo in razkuževati površine, predstavljajo majhno nevarnost. Enako je z nakupovanjem v trgovinah, če nosimo masko in se izogibamo gneči. Obisk bolnišnice, zdravnika ali zobozdravnika predstavlja srednjo nevarnost, prav tako vožnja s taksijem, pa tudi obisk muzejev ter gostinskih vrtov, kjer nošenje mask in ohranjanje razdalje predstavlja izziv. Velika je možnost okužbe v fitnesih, kjer dodatno nevarnost povzroča hitro vdihavanje in izdihavanje, pa tudi obisk frizerja in kozmetičnih salonov. Nevarni so sestanki v zaprtih prostorih ob nerazkuženih površinah, ki se jih dotikamo, obiski restavracij in kavarn v zaprtih prostorih, ter udeležba pri verskih obredih v zaprtih prostorih. Zelo velika pa je nevarnost pri igranju športov z veliko telesnega stika (nogomet, košarka, odbojka), obiskih nočnih klubov in barov (s pitjem alkohola pozabimo na distanco) in zabavah v zaprtih prostorih. Prav tako so med zelo nevarne uvrščajo uporaba javnega potniškega prometa, vožnja z letali, množični protesti, ogledi tekem, koncerti, obiski gledališča ali kina.
Novo žarišče v Cerknici: prenos okužb se je zgodil na zasebni zabavi
Prenos okužb v Cerknici se je po poročanju Radia Slovenija zgodil na zasebni zabavi, na kateri je bilo po besedah poveljnika cerkniške civilne zaščite Matjaža Knapa od 30 do 40 udeležencev, starih približno 30 let. Po njegovih informacijah so v stik z ustreznimi službami stopili že drugi dan po zabavi. Dobili so usmeritve Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), pri čemer so tiste, ki niso kazali znakov okužbe, z izjemo zaposlenih v zdravstvu in izobraževanju, napotili v službo. Zato se bojijo, da je okuženih več, kot kažejo sedanji podatki. Po besedah Knapa so tako vsem gasilskim društvom naročili, da sprejmejo najstrožje ukrepe, kot so veljali pred prvim valom epidemije, in se tudi omeji vse dostope v gasilske domove.
Občane pa poziva, naj dosledno spoštujejo predpisane ukrepe. Kdor potrebuje zaščitno opremo, pa jo lahko po predhodnem dogovoru dobi na cerkniški občini, je še poročal omenjeni radio. Občina pa je na svoji spletni strani objavila, da z novimi potrjenimi okužbami beležijo devet aktivnih primerov. Z današnjim dnem zato odsvetujejo uporabo otroških igral, klopi na javnih površinah in športne infrastrukture. S tem želijo preprečiti druženje mladih, ki so na pragu drugega vala postali najbolj ogrožena skupina za prenos okužbe, je pojasnil župan Marko Rupar. Glede na to, da nekaj okužb izhaja tudi z ene od zabav, župan opozarja, "da na žalost epidemiološka slika ne dopušča večjih druženj, zato je še kako pomembno, da v tem času omejimo število stikov".
Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 205 aktivnih primerov.
V Občini Renče-Vogrsko je bila v ponedeljek potrjena okužba sploh prva doslej, s tem pa se je število slovenskih občin z najmanj eno potrjeno okužbo povzpelo na 159.
Fafangel je izpostavil še, da v Sloveniji narašča število primerov, ki se širijo lokalno in niso več povezani z vnesenimi primeri. Podatki NIJZ in Ministrstva za zdravje kažejo, da je od 132 potrjenih tedenskih primerov 25 vnesenih (osem iz Hrvaške, sedem iz BiH, štiri iz Srbije, dva s Kosova, eden iz Kazahstana in trije iz Črne gore). 12 primerov je povezanih z vnesenimi primeri, 73 je povezanih z lokalnim virom okužbe, 22 pa je primerov, pri katerih vir okužbe ni znan.
Od 23. junija so karanteno odredili 637 osebam, ki so imele tvegane stike z okuženimi osebami. Pri 33 osebah v karanteni so nato naknadno tudi potrdili okužbo, a je bil prenos virusa zaradi omejitve stikov prekinjen, je pojasnil epidemiolog.
'Vsi, ki se odpravljate na Hrvaško, razmislite o nujnosti potovanja'
Hrvaška ima 14-dnevno komulativno incidenco nekaj čez 20, kar je skoraj dvakrat več kot v Sloveniji, je še povedal Fafangel. Stanje v drugih državah Zahodnega Balkana je še slabše, Severna Makedonija 100, komulativna incidenca drugod pa je okrog 50. V šestih dneh je skupno število primerov v svetu naraslo z 10 na 11,7 milijona. Fafangel je opozoril, da ni vidnega trenda upadanja.
Vsi, ki se nameravate odpraviti na Hrvaško, ponovno razmislite o nujnosti svojega potovanja, pa je svetoval Kacin in mlade pozval, naj se izogibajo nočnim klubom. "Ob povratku v Slovenijo samoiniciativno sprejmite preventivne ukrepe, izogibajte se obiskom starejših, obiskom v DSO, zmanjšajte svoje stike z okolico in pozorno opazujte svoje zdravstveno stanje. V službo hodite samo, če ste popolnoma zdravi," je dejal.
Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman pa je opozoril, da je med populacijo zakrožil lažni občutek, da je epidemija premagana, kar povečuje rizičnost okužbe pri bolj kompromitirani populaciji – starejših in tistih s pridruženimi boleznimi. Prenašalci pa so ponavadi mladi, saj je trenutno med njimi zaznati povečano število okužb.
V vipavskem centru starejših okužbo potrdili pri še enem stanovalcu, okužen tudi oskrbovanec v postojnski enoti Doma na Krasu
V mariborskem Zdravstvenem domu Adolfa Drolca, kjer so med zaposlenimi v nujni medicinski pomoči prejšnji teden zabeležili 11 primerov okužbe z novim koronavirusom, osem med zdravniki in tri med reševalci, do ponedeljka pa še pri enem reševalcu, se razmere umirjajo. Kot so sporočili, je bilo vseh 13 v ponedeljek vzetih testov negativnih. V osrednjem mariborskem zdravstvenem domu je tako trenutno v samoizolaciji še 16 zaposlenih iz enote nujne medicinske pomoči, medtem ko so se nekateri že vrnili na delo.
Pri še 81 testiranjih na prisotnost novega koronavirusa, ki so jih v ponedeljek opravili med stanovalci in zaposlenimi v Centru starejših Pristan v Vipavi, so odkrili le eno dodatno okužbo med stanovalci. Skupno so tako okužbo potrdili pri 11 stanovalcih in sedmih zaposlenih, je povedal direktor centra Martin Kopatin.
Testiranih je bilo tako vseh 108 stanovalcev in 45 zaposlenih. Po navodilih NIJZ bodo testiranja ponovili. Pet od 11 okuženih stanovalcev je premeščenih na ljubljansko infekcijsko kliniko. Po Kopatinovih besedah se štirje med njimi počutijo dobro, eden pa ima nekaj zdravstvenih težav, vendar v ponedeljek ni bil na intenzivni negi. Ostalih šest okuženih stanovalcev je izoliranih v vipavskem centru, prav tako je v karanteni 11 zaposlenih. Tudi vsi zdravi stanovalci morajo ostati v svojih sobah.
"Skrbimo za to, da opravljamo najnujnejše stvari. Za stanovalce je dobro poskrbljeno. Seveda pa je režim v centru zdaj drugačen, stanovalci se ne morejo prosto gibati po domu, vendar je njihovo počutje glede na dane razmere dobro," je povedal Kopatin.
Po besedah Fafangla pa je okužen tudi oskrbovanec v postojnski enoti Doma na Krasu. Gre za manjši dom z 11 osebami, epidemiološko poizvedovanje pa še ni končano, je dejal. Radio Slovenija je medtem poročal, da so okužbo potrdili pri eni od stanovalk in eni od zaposlenih doma.
Vlada je sicer v ponedeljek na seji odločila, da domove za starejše občane in druge socialnovarstvene zavode na podlagi zakona o nalezljivih boleznih razglasi za ogrožena območja. Prav tako načrtuje močno povečanje laboratorijskih kapacitet za testiranje okužb z novim koronavirusom, s čimer bo država jeseni lahko dnevno obravnavala veliko več kot trenutnih največ 1500 testov v enem dnevu, je povedal Kacin. Potrdil je, da se bodo v nadzore vključili vsi resorji z inšpekcijskimi organi, skrajšan pa bo verjetno tudi obratovalni čas gostinskih lokalov.
KOMENTARJI (1471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.