V Sloveniji smo včeraj ob 1058 testih potrdili 17 novih okužb z novim koronavirusom, je na Twitterju sporočila vlada. Ena oseba je umrla.
V bolnišnicah se zdravi 23 oseb, od tega sta dve na intenzivni negi in priključeni na respirator. Eno osebo pa so iz bolnišnice odpustili v domačo oskrbo.
Sedem na novo okuženih prihaja z območja Ljubljane, po en nov primer pa so potrdili v desetih občinah - v Grosupljem, Kamniku, Novem mestu, Kopru, Medvodah, Šenčurju, Renče - Vogrskem, Staršah, Šentjurju in Žalcu.
Največ (pet) novih okužb spada v starostno skupino med 15 in 24 leti, s štirimi primeri okužbe pa sledi starostna skupina med 25 in 34 let, pa kažejo podatki, objavljeni na spletni strani Covid-19 Sledilnika.
Doslej smo v Sloveniji skupno tako potrdili 2272 okužb z novim koronavirusom, število trenutno aktivnih je 171 (največ - 55 - v Osrednjeslovenski regiji, od tega 32 v Ljubljani). Skupaj je umrlo 129 bolnikov s covidom-19.
Občina z največ okuženimi ostaja Ljubljana (384), sledijo Šmarje pri Jelšah (178), na tretjem mestu je Ljutomer (138).
Da so epidemiološke razmere pri nas relativno znosne, trendi ugodni, pa je na dopoldanski novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 dejal vladni govorec Jelko Kacin. S 7,99 okuženega na 100.000 prebivalcev je Slovenija "zelo zelena in zelo varna", je dodal.
To tako pomeni, da drugi val poteka precej blažje kot prvi in s tem - tako Kacin - tudi prinaša upanje, da vračanje z dopustov ne bo poslabšalo situacije."Naš prvi val epidemije novega koronavirusa je bil veliko močnejši, zdajšnji drugi je precej šibkejši. Krivulja števila aktivno okuženih se hitro spušča, razmere se hitro izboljšujejo," je ocenil Kacin.
Težava zabave z "veseljačenjem in popivanjem"
So pa glavni vir okužb - tako Kacin - zabave, kjer udeleženci ne upoštevajo preventivnih varnostnih ukrepov. Ob tem je opomnil, da "še vedno velja, da so glavni viri okužb slabo nadzorovano veseljačenje in popivanje na zabavah, bodisi zasebnih ali, še bolj zaskrbljujoče, javnih, a brez nadzora in brez spoštovanja zahtev NIJZ za izvedbo dogodkov".
Izpostavil je tudi nočne klube, predvsem v tujini, kjer se zabavajo mladi. Vsaj sedem najnovejših okužb je namreč bilo vnesenih iz Hrvaške, ena pa iz Bosne in Hercegovine.
Predvsem mladi, ki so še vedno premalo pozorni na svoje zdravje, tudi na pojav simptomov covida-19, so po oceni Kacina precejšen problem. Ob tem je izpostavil "temeljno vprašanje odgovornosti za lastno zdravje in zavedanje posledic lastnega ravnanja ter širjenja okužbe na bližnje in najbolj ranljive".
Krvno plazmo bi lahko uporabili pri zdravljenju najtežje bolnih s covidom-19
Pravih obetov za ustrezno cepivo oziroma zdravilo še ni. "Cepivo je v zdajšnji situaciji prej privid kot golob na strehi," je dejal Kacin. Zato so pristojni ob tem pozvali k darovanju krvi oziroma krvne plazme tiste bolnike, ki so novi koronavirus preboleli. Tudi v Sloveniji namreč poteka pridobivanje zdravila iz krvi prebolevnikov covida-19.
"Na podlagi dosedanjih izkušenj zdravljenja drugih koronavirusnih okužb (sars, mers) je prebolevniška plazma možno in učinkovito zdravilo tudi za covid-19, saj skrajšuje čas hospitalizacije in zmanjšuje umrljivost," navajajo na spletni strani Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri UKC Ljubljana pa je ob tem še navedla nekaj primerov simptomov, ki se lahko pojavijo po že preboleli okužbi. "Nekdo, ki je prebolel covid-19, ima lahko v naslednjih tednih in mesecih težave s spominom, koncentracijo, utrujenostjo in izgubo mišične mase, otekanje sklepov. Povečano je tveganje za nastanek možganske kapi, tudi med mladimi," je navedla.
Vladni govorec se je sicer dotaknil tudi epidemiološke situacije na Hrvaškem. Ob tem, da velik delež novo odkritih okužb pri nas povezujejo prav s Hrvaško, pa ima omenjena država po besedah Kacina trenutno precej ugodno epidemiološko sliko, predvsem v obmorskih županijah, kjer večinoma dopustujejo Slovenci. Število okužb je sicer po njegovih navedbah v porastu zlasti v Splitsko-dalmatinski županiji, v ostalih obalnih županijah pa je okužb bistveno manj. Zadeve se umirjajo tudi v Zagrebu, kot "zelo nevarno območje" pa je ocenil Vukovarsko-sremsko županijo na severovzhodu Hrvaške.
Kacin je še izpostavil, da za uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam ni nobene podlage, saj da razmere niso tako kritične, govorice o tem, da naj bi se to zgodilo 15. avgusta pa so le to - govorice.
Slovence, ki se še odpravljajo na dopust, je Kacin pozval, naj se "dosledno izogibajo gneči, v zaprtih prostorih dosledno nosijo maske in ves čas skrbijo za higieno rok in kašlja". "Predvsem pa vas prosim, da se izogibate nočnim lokalom in diskotekam, kjer ni mogoče zagotoviti primerne telesne razdalje, ljudi tam ne poznate in ne vidite," je še dodal.
Kako bo septembra s šolo?
Kacin se je ob tem dotaknil tudi bližajočega novega šolskega leta. Kot je pojasnil, bodo imeli prihodnji teden točen pregled in oceno trenutnih razmer. Ponovil je, da je v igri kar nekaj scenarijev, kako bi lahko jeseni potekal pouk v osnovnih in srednjih šolah. Po njegovih besedah pa vlada upa, da ne bo treba uvesti najbolj drastičnega scenarija, ko bi šolanje oziroma torej ves pouk v celoti potekal preko spleta. "Moramo biti pripravljeni na najslabši scenarij. A vlada si prizadeva, da bi šolsko leto potekalo normalno," je poudaril.
Apeliral pa je tudi na starše, da razmislijo in se odhodu v države Zahodnega Balkana, ki so na rdečem seznamu, če le da, izognejo. V vsakem primeru oseba ob prihodu iz takšne države namreč prejme karantensko odločbo in starši se morajo - tako Kacin - zavedati, da bo otrok v tem primeru zamudil nekaj dni šole.
Kar zadeva števila odmerkov cepiva, za pridobitev katerih se zavzema Slovenija, pa je povedal, da se bo vlada o tem še odločala. "Prve številke so bile 200.000 odmerkov v prvi fazi," je razložil in dodal, da pa je treba najprej ugotoviti, katero cepivo oziroma zdravilo sploh nabaviti. "Je pa treba najprej poskrbeti za najbolj ranljive - starejše, varovance domov za starejše, tam zaposlene, zdravstvene delavce ..." Spomnil je še, da je država razglasila območja oziroma ustanove z največjim tveganjem in cepiva bodo tako najprej razdelili tam - ob navedenih pa so denimo še zapori, bolnišnice. Logarjeva pa dodaja, da če želimo doseči tako imenovano čredno imunost, je treba precepiti okoli 90 odstotkov populacije.
Cepiva, ki ga je danes registrirala Rusija, pa Logarjeva ni želela komentirati, saj o njem ni dovolj podatkov. "Ruski podatki so trenutno na precej 'ne varni' strani," pravi in dodaja, da tukaj ni govora o tem, da bi po cepljenju bolela roka, pač pa o drugih stranskih učinkih.
Na novinarski konferenci so se dotaknili tudi možnosti premestitve okuženih starejših v posebne kontejnerje, o kateri je bilo zadnje čase govora in je v javnosti sprožila veliko polemik. "Vsak socialni zavod ve, kje so njegove specifike," pravi strokovnjakinja. "Zavedati se moramo, da je dom za starejše za nekoga dom; da je to njegova stalnica," je izpostavila. Premeščanje nekoga, ki ima blažje simptome, v mobilne enote, se ji zato ne zdi najboljša rešitev. "Ti zabojniki niso veliki. /.../ Ne da se to narediti iz danes na jutri. Tukaj je treba res dobro načrtovanje. Tukaj je tudi stvar vremenskih pogojev, ne smemo uporabljati klim. In predvsem ne smemo pozabiti na to, kdo bo potem za te oskrbovance skrbel. Že zdaj je pomanjkanje osebja v domovih," navaja in dodaja, da to tako ni najbolj optimalna rešitev.
Kacin pa je ob tem pripomnil, da je Kitajska v Vuhanu v zelo kratkem času zgradila celotno bolnišnico iz modularnih delov. Po njegovem so kontejnerji pred domovi za ostarele tako najbolj optimalna rešitev. "Če hodite kaj na dopust, boste videli, da so poleg 'glampinga', najbolj aktualni kontejnerji, ki se jih predela, da so videti kot zidani objekti." Kacin je še dodal, da končne odločitve o tem vlada še ni sprejela.
V Hrastniku v ponedeljek brez novih okužb
Iz Hrastnika pa so sporočili, da je včeraj umrla ena oskrbovanka tamkajšnjega doma starejših, ki je bila na zdravljenju v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Zaradi slabega zdravstvenega stanja pa je bila še ena oskrbovanka včeraj hospitalizirana v UKC Ljubljana.
Včeraj so v Hrastniku sicer odvzeli tri brise, vsi so bili negativni. Vsi brisi so bili odvzeti izven Doma starejših Hrastnik, v domu novih testiranj ni bilo.
"V teh za nas resnično težkih časih nam izjemno veliko pomeni podpora, ki jo že vse od pojava prve okužbe prejemamo z različnih koncev Slovenije," še pravijo v Hrastniku. Z javnostjo zato želijo deliti pismo podpore in poziv k ureditvi dostojnih razmer za oskrbo starejših in za delo negovalnega osebja, ki ga je nanje naslovila prejemnica Sovretove nagrade prevajalka Breda Biščak. Pismo najdete v priponki spodaj.
Vsi testi pri oskrbovancih novomeškega doma starejših negativni
V Domu starejših občanov (DSO) Novo mesto pa so danes potrdili, da je vseh 57 testov pri stanovalcih negovalnega oddelka v domu negativnih. Na tem oddelku je namreč delala zaposlena, pri kateri so v petek potrdili okužbo. Prihodnje dni bodo sicer opravili še drugo testiranje istih stanovalcev in zaposlenih, ki so bili v stiku z okuženo.
Direktorica DSO Novo mesto Milena Dular je povedala, da so v ponedeljek zvečer prejeli izide testiranj 56 stanovalcev, danes pa še izid preostalega enega testiranja. Vsi vzeti vzorci so bili negativni, je dodala.
V novomeškem domu za starejše so sicer po v petek potrjeni okužbi v soboto opravili testiranja še treh sodelavk, ki so bile z okuženo sodelavko v neposrednem stiku oziroma v isti izmeni. Vsi trije testi so bili negativni.
Dularjeva je tudi vnovič zagotovila, da za zdaj ne kaže, da bi se kdo od omenjenih stanovalcev počutil slabše oziroma da nihče nima kakšnih znakov okužbe.
Takoj po odkriti okužbi so sicer v domu izvedli preventivne ukrepe. Tako je 12 delavk, ki so bile z okuženo v stiku, ostalo doma, negovalni oddelek pa so spremenili v sivo cono. Dom s 345 varovanci ostaja do nadaljnjega zaprt za obiskovalce, je še opozorila Dularjeva.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.