V Splošni bolnišnici (SB) Novo mesto so pred dnevi zaradi zdravstvenih težav sprejeli bolnika, ki naj bi imel težave z dihanjem, bolečino v prsih in kašljem, poroča DolenjskaNews. Gre sicer za mlajšega zdravnika, ki živi v Novem mestu, zaposlen pa je v urgentnem centru Splošne bolnišnice (SB) Brežice. Zdravnik je bil sicer že nekaj časa na dopustu, pa so poročali v oddaji 24UR ZVEČER.
V bolnišnici so pacientu vzeli tri brise zaradi suma na koronavirus in vsi so bili negativni. Ker pa je bilo njegovo zdravstveno stanje še naprej slabo, prav tako je kazal vse znake okužbe, so danes še enkrat ponovili test, ki pa je potrdil okužbo. "Klinična slika je bila zelo sumljiva, zato smo ponovili test," je za 24UR ZVEČER ob tem dejal strokovni direktor SB Novo mesto Milivoj Piletič.
Pacient je bil po poročanju DolenjskaNews vse od prihoda v bolnišnico v izolacijski sobi internega oddelka, so pa kljub temu vsem zaposlenim, ki so bili v stiku z okuženim (tako medicinskim sestram, strežnicam in zdravnikom), danes odvzeli bris. Zaenkrat še ni znano, ali je tudi kateri od zaposlenih okužen s covidom-19. So pa imeli vsi po navedbah Piletiča ob stikih s pacientom usrezno zaščitno opremo.
Je pa osebje - skupno 30 ljudi - zdaj moralo v 14-dnevno samoizolacijo, prav tako bodo sestre na oddelku najverjetneje delale 12-urni turnus. Strokovni direktor SB Novo mesto še pravi, da bodo zdaj spremljali njihovo klinično sliko. Kot dodaja, pa imajo seveda zdaj težave s kadrov, sploh ker je tudi čas dopustov. "Vendar pa se bomo organizirali - danes smo sprejeli ukrepe, jutri zjutraj bomo organizirali krizni sestanek, kjer se bom odločalo o naslednjih korakih."
Bolnika so sicer danes prepeljali na infekcijsko kliniko v Ljubljano, še piše dolenjski spletni portal.
V torek 14 novih okužb
V Sloveniji smo v torek po zadnjih podatkih ob 919 testiranjih potrdili 14 primerov okužb z novim koronavirusom. V vladni statistiki novih smrtnih žrtev niso zabeležili. Hospitaliziranih je bilo 21 bolnikov s covidom-19, na intenzivni negi štirje, iz bolnišnice pa niso odpustili nikogar, je vlada sporočila na Twitterju.
Nove okužbe so potrdili v 13 občinah po državi. Dva primera so odkrili v Hrastniku, kjer je žarišče v domu za starejše, po enega pa v Ljubljani, Dravogradu, Celju, Škofji Loki, Ajdovščini, Ilirski Bistrici, Šenčurju, Kočevju, Škofljici, Tišini, Vojniku in občini Dobrova - Polhov Gradec.
Doslej so v Sloveniji odkrili 2115 okužb z novim koronavirusom, skupaj pa je umrlo 117 bolnikov s covidom-19.
V DSO Hrastnik dve novi okužbi
V Domu starejših Hrastnik so v torek odvzeli pet brisov, okužbo z novim koronavirusom pa so potrdili pri dveh oskrbovancih. Je pa medtem eden od okuženih oskrbovancev že okreval. Od izbruha okužbe 10. julija do danes so za covidom-19 umrli trije stanovalci doma, so danes sporočili s hrastniške občine.
Med stanovalci je trenutno 40 aktivnih okužb, med zaposlenimi v domu pa 10. Med občani v torek ni bilo novih okužb. V domu bodo danes brise odvzeli 41 oskrbovancem, nameščenim v beli coni. Rezultati testiranja na okužbo z novim koronavirusom bodo znani v četrtek.
Zdravstveno stanje obolelih stanovalcev je po zadnjih podatkih stabilno. Vsi oboleli so nastanjeni v rdeči coni doma, so še navedli v občini Hrastnik.
Dom se sicer sooča ne le s kadrovsko krizo, ki jo blažijo s pomočjo zdravstvenih delavcev iz drugih domov starejših in bolnišnic, temveč tudi z neustreznimi prostorski pogoji.
Kot je povedal hrastniški župan Marko Funkl, se bodo predvidoma ta teden sešli z ministrom za delo Janezom Ciglerjem Kraljem in se pogovorili o načrtih za gradnjo novega doma za starejše. Obstoječi namreč v osnovi ni namenjen za tovrstno uporabo, saj so ga leta 1994 uredili v prostorih takratnega dijaškega doma.
Kot je dodal župan Funkl, so zemljišče, kjer bo stal nov dom, že odkupili. Gradnja naj bi stala od sedem do osem milijonov evrov, ta denar pa bi morala zagotoviti država. Kdaj se bo začela gradnja, minister Cigler Kralj ob obisku doma prejšnji teden še ni mogel napovedati.
Okužena fizioterapevtka iz šentviške enote ZD Ljubljana
Kot so navedli v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana, se je fizioterapevtka iz enote Šentvid, o kateri je prva poročala Televizija Slovenija, okužila v domačem okolju. Ob potrditvi okužbe ni imela nikakršnih bolezenskih znakov covida-19.
V zdravstvenem domu so, kot so zatrdili, nemudoma ukrepali, vse druge zaposlene v fizioterapiji in laboratorijska delavca, s katerimi je bila okužena v stiku, so poslali v karanteno. Bolnike, ki so bili z njo v zaščitenem stiku, pa so v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) obvestili o nadaljnjih postopkih glede spremljanja njihovega zdravstvenega stanja.
V veljavo stopa popolna prepoved obiskov na oddelku centralne intenzivne terapije v UKC Ljubljana
Medtem pa so iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana na Twitterju sporočili, da zaradi nespoštovanja pravil in zagotavljanja varnosti z današnjim dnem popolnoma prepovedujejo obiske na Oddelku za intenzivno terapijo (CIT). Režim v ostalih intenzivnih terapijah pa ostaja nespremenjen.
V URI Soča med zaposlenimi brez okužb z novim koronavirusom
Testi na okužbo z novim koronavirusom, ki so jih po potrjenih okužbah pri dveh bolnikih opravili med 30 zaposlenimi v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča, so bili negativni, testiranja pa bodo ponovili čez teden dni. Po besedah generalnega direktorja Roberta Cuglja je bila okužba verjetno vnesena od zunaj in ne od zaposlenih.
Kako je bil virus vnesen, je po Cugljevih besedah zelo težko definirati, trdi pa, da ni prišel od zaposlenih. Torej je lahko prišel z obiski, ali pa je bolnik, ki je bil pri njih hospitaliziran en teden, že prinesel virus s sabo. Bil pa je popolnoma brez simptomov, je dodal Cugelj v današnji izjavi novinarjem.
Bolnika, ki sta okužena z novim koronavirusom, sta trenutno na infekcijski kliniki UKC Ljubljana in sta stabilna. Na URI Soča so takoj ukrepali po protokolu in oddelek, kjer sta bila nameščena bolnika, je trenutno siva cona. To pomeni, da so bolniki obravnavani le v sobah, zaposleni pa nosijo posebno zaščitno opremo. Na oddelku, kjer je vzpostavljena siva cona, je trenutno 14 bolnikov, vsi so v stabilnem stanju in brez simptomov.
Tako stanje bodo vzdrževali še približno en teden, ko bodo znova vzeli brise. Če bodo vsi negativni, bodo začeli vzpostavljati normalen oddelek, kar pomeni sprejem novih bolnikov, mogoči bodo tudi obiski, je povedal Cugelj.
Delo v inštitutu na vseh drugih oddelkih po njegovih besedah poteka popolnoma nemoteno, imajo tudi obiske in vikend odsotnosti.
Prve okužbe v rehabilitacijskem inštitutu so potrdili v začetku tedna. Bolnika sta se nahajala v isti sobi. Drugi bolniki, ki bi lahko bili izpostavljeni, so bili na testiranju negativni, so v URI Soča pojasnili že v torek.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.