Zadnji podatki kažejo, da se število vnosov iz tujine zmanjšuje, je na današnji tiskovni konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin. Na Hrvaškem pa je incidenca 67 okužb na 100.000 prebivalcev, je opozoril, število okužb pa še vedno narašča oziroma bistvenega izboljšanja ni opaziti.
"Dejstvo je, da imamo danes samo 21 okužb ob 1370 opravljenih testih. 13 primerov je še v epidemiološki preiskavi, en vnos pa beležimo iz tujine, iz Hrvaške," je o današnjih podatkih povedal Kacin.
Vlada je odločitev o spremenjenem režimu glede prehajanja meje s Hrvaško sprejela pretekli četrtek, državljanom pa do ponedeljka zvečer dala čas, da se vrnejo. Kacin je poudaril, da normalen začetek šolskega leta ostaja prioriteta za vse – otroke, starše, celotno družbo in vlado.
Notranji minister v odstopu Aleš Hojs se je zahvalil sedmi sili za intenzivno obveščanje državljanov o potrebi po pravočasni vrnitvi iz Hrvaške, kar je pripomoglo k temu, da na mejnih prehodih ni bilo prevelike gneče oziroma kolapsa.
Zadnje tri dni, torej konec tedna, strašnega navala po Hojsovih besedah na mejne prehode ni bilo. Policija je naredila analizo in ugotovila, da število tistih, ki so v zadnjem koncu tedna prestopili mejo, ne odstopa bistveno od lanskega primerljivega konca tedna. "V teh treh dneh je slovensko mejo prestopilo 226.000 potnikov. V soboto je slovenskih državljanov bilo približno 22.000, v nedeljo približno 25.000, v ponedeljek pa 16.000. Skupna številka državljanov, ki so se vrnili, je torej okoli 63.000. To število ni majhno, so se pa očitno prerazporedili," je povedal Hojs.
V zadnjih treh dneh so na mejnih prehodih izdali 2138 karantenskih odločb ljudem, ki so prihajali iz držav na rdečem seznamu, to pa takrat še ni bila Hrvaška. V soboto je teh odločb bilo 570, v nedeljo 1272, v ponedeljek pa 296. Kot je povedal Hojs, potniki v povprečju karantensko odločbo prejmejo v petih do sedmih minutah, nekateri tudi prej, v dveh ali treh minutah. Na odločbo so najdlje čakali 21 minut, kar je predolgo, je priznal Hojs, in dejal, da se bodo potrudili takšne – sicer redke – zamude v prihodnje odpraviti.
Povedal je, da se bo poostrena kontrola na slovensko-madžarski meji nadaljevala tudi v prihodnjih dneh in da morebitni obhodi iz Hrvaške prek Madžarske v Slovenijo ne bodo mogoči, saj se da vedno preveriti, od kod je potnik prišel.
Priznal je, da ocena iz prejšnjega tedna, da je na Hrvaškem 140.000 Slovencev, ki se morajo vrniti domov, ni bila realna. Dodal je, da ne pozna natančne številke, koliko naših državljanov je še na Hrvaškem, ampak jih je po ocenah med 30.000 in 40.000. "Ljudje, ki nimajo obveznosti, so na primer upokojenci ali nimajo šoloobveznih otrok, so se morda odločili, da ostanejo na Hrvaškem," to razlaga notranji minister. Možno je tudi, da nekateri računajo, da se bo Hrvaška uvrstila nazaj med varne države in se bodo takrat lahko vrnili brez karantene, je še dodal Hojs.
Podrobneje bo vlada s pomočjo NIJZ aktualno epidemiološko stanje pri nas in v sosednjih regijah predstavila v sredo. Predstavili bodo celovito primerjavo Slovenije s pokrajinami na Madžarskem, v Avstriji in Italiji. Z aktualnim stanjem se bo v sredo popoldne seznanila tudi vlada v ožji sestavi, ki bo nadaljevala prejšnji teden prekinjeno razpravo o pripravah vlade na jesenski val širjenja okužb.
Trenutna incidenca okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pri nas, z upoštevanjem zadnjih številk, sicer znaša 20,17, kar po besedah Kacina pomeni, da smo "na sredini rumenega območja". Zlasti zaradi začetka šolskega leta pa si vlada prizadeva incidenco do prihodnjega torka še "občutno znižati".
Številne izjeme odloka
Karantena na meji ne bo odrejena dnevnim in tedenskim migrantom iz Hrvaške, voznikom tovornih vozil in delavcem v mednarodnih prevozih, diplomatom, vsem, ki bodo med državama prehajali zaradi šolanja, tistim, ki bodo odšli na pogreb, zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani, zaradi neodložljivih osebnih opravkov in nekaterim drugim izjemam, ki se morajo v določenem času vrniti v Slovenijo oziroma na Hrvaško. Med izjemami so tako tudi lastniki nepremičnin in plovil na Hrvaškem, ki se morajo v 48 urah vrniti v Slovenijo.
Na mejnih prehodih s Hrvaško je Slovenija v ponedeljek zabeležila manjšo obremenitev od pričakovane, po ocenah pa naj bi bilo ponedeljek na Hrvaškem še okrog 50.000 slovenskih turistov.
Vlada bo po besedah notranjega ministra Aleša Hojsa spremljala stanje okužb v sosednjih državah. V primeru, da se bodo razmere na Hrvaškem izboljšale, bo Slovenija Hrvaško spet uvrstila na rumeni seznam, s čimer bi tja lahko odšli tudi tisti, ki svoj dopust na Hrvaškem načrtujejo sredi septembra.
Kaj pomeni karantena?
Karantena je ukrep, s katerim se omeji svobodno gibanje zdravim osebam in ga odredi ministrstvo za zdravje na predlog Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
V času karantene, ki traja 14 dni, od doma ne smete – ne v službo in ne v trgovino ali kakršnekoli druge ustanove. Izogibati se morate stikom z drugimi, prav tako pa v vašem domu ne sprejemajte obiskov. Za osebe, ki živijo z vami v skupnem gospodinjstvu in jim karantena ni bila odrejena, velja, da morajo upoštevati priporočila socialnega distanciranja.
Če boste v času 14-dnevne karantene brez zdravstvenih težav, lahko po koncu karantene pričnete vaše običajne aktivnosti. Testiranje po koncu karantene ni potrebno.
Ali karanteno upoštevate, lahko zdravstveni inšpektor preveri kadarkoli, ni nujno niti, da vaš dom obiščejo samo enkrat. Inšpektorji napovedujejo poostren nadzor, ki bo zdaj osredotočen na mlade, stare od 15 do 34 let."Predvideva se, da so bolj izpostavljeni rizičnemu vedenju, ni pa to nujno. Seveda to ne pomeni, da bomo nadzorovali samo to starostno skupino," pravi zdravstvena inšpektorica Deana Potza.
Kako je s službo?
V skladu z Zakonom o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val covida-19 morate najpozneje v treh delovnih dneh od odreditve karantene o tem obvestiti delodajalca. Prav tako morate najpozneje v treh delovnih dneh od prejema odločbe o odreditvi karantene delodajalcu posredovati odločbo.
– Za čas karantene ne boste dobili nadomestila plače.
– Če morate v rdečo državo zaradi smrti ali rojstva, si lahko za čas karantene obetate 50-odstotno nadomestilo plače.
– 80-odstotno nadomestilo boste dobili, če vas uvrstitev na rdeči seznam doleti med vašim bivanjem v rdeči državi. Za Hrvaško to ne velja, saj je vlada dala vsem dopustnikom štiri dni časa, da se od tam brez karantene vrnejo domov.
– Stoodstotno nadomestilo plače pripada tistim, ki morajo v karanteno, a za to niso krivi sami, recimo v primeru, da so v službi prišli v stik z okuženo osebo.
KOMENTARJI (691)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.