"Vlada RS je že v začetku decembra sprejela načrt sproščanja in zaostrovanja ukrepov, ki je bil nato januarja noveliran in je splošno znan. Vsi nadaljnji koraki so tako predvidljivi. Novi podatki se sproti vnašajo in tako glede regijske situacije ni neznank," je na novinarski konferenci o stanju epidemije covida-19 v državi dejal predsednik vlade Janez Janša.
V javnosti se po njegovem namreč še vedno pojavljajo določene dileme – "v zadnjem času v zvezi s Koroško, ki je na srečo zdaj bistveno boljša od nacionalnega povprečja in bi že lahko izpolnjevala pogoje za sproščanje ukrepov, ki so predvideni v oranžni fazi". A o tem bi po njegovih navedbah lahko govorili le, če bi cela država izpolnjevala te pogoje. "Vsi, ki se sprašujete o nadaljnjih ukrepih, spremljajte podatke," je pozval in dodal, da "žal splošna epidemiološka situacija ni dobra".
Ob tem se je navezal tudi na morebitne možne mehkejše ukrepe, kadar se številke gibljejo okoli meje za sproščanje. "Toleranca se lahko uporablja, če so trendi pozitivni. Če pa niso dobri in smo priča večanju števila okužb ali stagnaciji, potem nima smisla upoštevati nekih visokih odstopanja od zemljevida, saj bomo v tem primeru v kaosu in to je zadnje, kar si vsi skupaj želimo."
Pouk prve triade v ponedeljek tam, kjer bo hkrati možno izvesti tudi testiranje
V ponedeljek bo hkrati vzporedno potekalo testiranje in pouk. Slednji bo po besedah premierja potekal tam, kjer bo možno hkrati izvesti tudi testiranje zaposlenih v šolah. Pri takšni rešitvi je vladi pomagalo društvo ravnateljev, "večina šol pa sporočila, da so sposobni isti dan, torej paralelno, izvesti oboje". Janša je ob tem tudi apeliral na vse, da se skupaj z izvajalci, lokalnimi skupnostmi in župani dogovorijo za izvedbo testiranja. "Zavedamo se, da to povsod ne bo mogoče in tam bo pouk potekal na daljavo. Na ta način pridobimo še en šolski dan z otroki prve triade v šoli."
Glede na situacijo gre po njegovem "pač pričakovati, da bodo šole en teden potekale na daljavo in drug teden odprte". "Ampak to je bilo pričakovati. Tukaj, sploh v prvi triadi, gre za 100.000 novih stikov. Nimamo ravno veliko manevrskega prostora za eksperimentiranje. Ne gledamo ob sredah le številk, pač pa tudi trende," je dodal premier.
Drug teden bo sicer dodatno v šolah omogočeno varstvo otrok prve triade v črnih regijah, kjer pouk še ne more potekati v šoli. To velja za primere, ko so starši (oba, oziroma v enostarševski družinah en) zaposleni v kritični infrastrukturi.
Predsednik vlade se je na novinarski konferenci o stanju epidemije bolezni covid-19 ter o drugih aktualnih zadevah navezal tudi na cepljenje - cepiva, ki so na razpolago, glede na dogajanje na evropski ravni, kjer se zapleta. "Doslej je bilo v Slovenijo dobavljenih 76.000 odmerkov cepiva, velika večina je bila tudi uporabljena. V zadnjem valu smo ga uporabili predvsem za drugi odmerek pri najbolj ranljivih," je navedel.
Za naslednji mesec pa od cepiv, ki so že odobrena, napovedi kažejo, da bomo prejeli preko 100.000 novih odmerkov - Pfizerja/BioNTecha in Moderne. Te naj bi prejeli najpozneje do konca februarja. "Tudi Pfizer iz tedna v teden povečuje število dobavljenih odmerkov." To je po mnenju Janše dober podatek, glede na slabše informacije, ki smo jih bili deležni.
Dobra novica naj bi prihajala tudi od Johnsona – njihovo cepivo je v zadnji fazi testiranja.
Po njegovem je tudi zelo verjetno, da bo EMA od ostalih cepiv, ki so v fazi odobritve, v naslednjih tednih odobrila vsaj enega, s čimer bo stekel tudi začetek dobav v večjih količinah, kar dodatno krepi optimizem. "Žal pa je večina napovedi glede dobav skoncentrirana na drugi kvartal, od marca naprej. Zato ne moremo računati, da bi zdaj precepljenost bistveno vplivala na ustavljanje epidemije."
80.000 doz bi morala Slovenija sicer dobiti tudi od AstraZenece, kjer pa se zapleta. Načrt cepljenja, ki ga izvajamo, po besedah premierja sicer vedno vsebuje samo cepiva, ki so že odobrena in kjer ni zapletov – v konkretnem primeru tako cepivi Pfizerja in Moderne. "Vsa navodila za naprej pa izhajajo iz nabav, ki so zelo verjetne." 80.000 odmerkov AstraZenece v februarju tako ni količina, ki bi bila zadnja javljena – "s tem ne računamo 100-odstotno, videli bomo kaj se bo dogajalo," je navedel ter se še enkrat spomnil na velike težave na ravni Evropske unije EU in tega proizvajalca.
Še vedno je tako treba upoštevati ukrepe, stike omejiti na minimum, pri stikih uporabljati vso zaščito. "Zavedati se je treba, da imamo v Sloveniji uradno od decembra naprej potrjeno prisotnost angleškega seva. Po informacijah od kolegov iz drugih držav, je dejstvo, da bo povsod po Evropi v naslednjih tednih ta angleška različica virusa verzija, ki bo najbolj razširjena. Vsi ukrepi so na mestu, v naslednjih tednih bistvenega sproščanja ne moremo pričakovati. Tudi izboljšanja stanja brez dodatnih ukrepov ne."
Evropa - tako Janša - spremlja "intenziven ples virusa". Kot je razložil, je trenutno najbolj na udaru Portugalska, kjer so razmere resnično kritične. O pospešenem širjenju okužb pa poročajo tudi druge države, ki se že odločajo za omejitve potovanj, zaostrovanje režima vstopanja na meji in podobno.
"V naslednjih tednih izboljšanja ne moremo pričakovati, lahko pa sami pripomoremo k temu, da bo krivulja šla navzdol in da zmogljivosti našega zdravstvenega sistema ne bodo presežene," je pozval predsednik vlade. Ob tem je k 'sodelovanju' povabil tudi župane slovenskih občin – tudi na lokalni ravni se po njegovem namreč da veliko narediti za to, da se ukrepi upoštevajo, določene pristojnosti ima tudi Civilna zaščita. Apeliral je tudi na slovenske medije, ki da že vnaprej pogosto pričakujejo, da se bodo ukrepi zaostrovali. Pogled z negativne strani ne pripomore k zaustavljanju epidemije. Vsi smo na nek način prizadeti, je izpostavil. Še enkrat pa je nato poudaril, da bodo prihodnji tedni izredno zahtevni.
Pristojni so v Sloveniji včeraj skupno sicer opravili 12.033 testiranj za okužbo z novim koronavirusom, pozitivnih je bilo 1294 ljudi, kažejo podatki Vlade RS in Covid-19 Sledilnika. Od tega je bilo 4506 PCR-testov – pozitivnih je bilo 1005 (22,3 odstotka) in 7527 HAT – okužbo so potrdili pri 289 ljudeh (3,8 odstotka). Skupni delež pozitivnih testov je tako znašal 10,8 odstotka. Skupaj je bilo v četrtek odkritih 222 okužb manj kot dan prej.
Bolnišnično zdravljenje je po vladnih podatkih včeraj potrebovalo 1082 covidnih bolnikov (24 manj kot dan prej), od tega intenzivno nego 169 (dva manj kot v sredo). Iz bolnišnic so v domačo oskrbo odpustili 84 oseb. Sledilnik medtem navaja, da je bilo 934 bolnikov hospitaliziranih na akutnem oddelku, 25 jih je bilo priključenih na respirator, 120 pa intubiranih. Na novo je bilo v bolnišnice sprejetih 76 bolnikov.
Največ oseb s covidom-19 (301) se je na včerajšnji dan zdravilo v univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, 175 jih je bilo hospitaliziranih v mariborskem kliničnem centru, Splošna bolnišnica (SB) Celje je s 128 covidnimi bolniki na tretjem mestu. Preostale zdravijo v desetih drugih zdravstvenih ustanovah po državi.
20 oseb s covidom-19 je včeraj umrlo (trije manj kot v sredo), je objavila vlada. Skupno doslej umrlih covidnih bolnikov po podatkih Slednika tako znaša že 3448.
Smo pa v Sloveniji doslej proti covidu-19 cepili 51.653 oseb, od tega jih je 13.319 prejelo tudi že drugi odmerek.
V Sloveniji imamo trenutno 17.451 aktivnih primerov okužbe, kar je za 1,1 odstotka manj kot dan pred tem. Tudi povprečje novookuženih pada - za zadnjih sedem dni znaša 1243,9 (za 1,8 odstotka manj kot dan poprej). V primerjavi s prejšnjim petkom pa je delež potrjenih primerov manjši za 1,6 odstotka.
Glede na podatke, ki jih je vlada danes objavila na družbenih omrežjih, pa je sedemdnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v Sloveniji v sredo znašalo 419,3, kar je nekoliko več kot v torek, ko je to število za državo znašalo 415,1.
KOMENTARJI (1631)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.