Rok za pravočasno vložitev list kandidatov za volitve poslancev v državni zbor, ki bodo 21. septembra, se je iztekel v sredo opolnoči. Liste kandidatov so se vlagale v osmih volilnih enotah, sočasno pa so predstavniki italijanske oziroma madžarske narodnosti vlagali kandidature za izvolitev njihovih predstavnikov v državni zbor.
Prvi podatki kažejo, da v vseh osmih volilnih enotah ni vloženo enako število list kandidatov, kar pomeni, da posamezne politične stranke ne nastopajo v vseh volilnih enotah. Največje število list je 17, pri čemer so vse predlagale politične stranke. Od teh 17 list sta dve listi predvolilne koalicije, pri čemer vsako od teh dveh list sestavljata dve politični stranki. Skupaj se za nastop na volitvah poteguje 19 političnih strank. Zadnja lista kandidatov je bila vložena v sredo ob 23.45, je sporočil tajnik Državne volilne komisije Marko Golobič.
Letos ni list volivcev
Za letošnje volitve niso vložene liste volivcev niti ko gre za skupino volivcev niti ko bi šlo za posamezno kandidaturo samostojnega kandidata, kar je prvič po letu 1992. Za sedeže v petem sklicu državnega zbora, ki ga bo sklical predsednik republike po opravljenih volitvah, se poteguje prek 1000 kandidatk in kandidatov.
Na listah približno tretjina žensk
Zakon je prvič določil, da mora biti zaradi zagotavljanja enakomerne zastopanosti obeh spolov na listah v letu 2008 najmanj 25 odstotkov vsakega od spolov. Doslej pregledani podatki kažejo, da so politične stranke predpisano kvoto za letošnje volitve celo presegle, saj je razmerje med kandidati in kandidatkami dva proti ena. Torej je približno tretjina od več kot 1000 imen ženskega spola.
Kdo vse je vložil kandidaturo?
Po podatkih volilnih komisij volilnih enot so doslej kandidature vložile vse parlamentarne stranke: SDS, SD, LDS, NSi, skupna lista SLS in SMS, Zares, DeSUS, SNS in Lipa. Med neparlamentarnimi strankami pa se bodo za vstop v državni zbor potegovale Lista za čisto pitno vodo (LZČPV), Stranka slovenskega naroda (SSN), Lista za pravičnost in razvoj (LPR), Krščansko-demokratska stranka (KDS), Naprej Slovenija (NPS), Zeleni Slovenije, Zelena koalicija, ki jo sestavljata Zeleni Progres in Zelena stranka, ter Stranka Akacije.
Na parlamentarnih volitvah leta 2004 je denimo nastopilo 23 kandidatnih list. 17 kandidatnih list so vložile politične stranke, tri liste so bile nestrankarske, za glasove volivcev pa so se potegovali še trije neodvisni kandidati.
V naslednjih dneh pa bo potekal postopek preverjanja ustreznosti oz. zakonitosti vloženih list, na podlagi katerega bodo pristojne volilne komisije tudi izdale odločbe o njihovi potrditvi oziroma zavrnitvi. Če komisija volilne enote ugotovi, da kandidatna lista ni določena skladno z zakonom o volitvah v državni zbor, jo zavrne. V primeru, da ugotovi formalne pomanjkljivosti, pa od predlagatelja zahteva, da jih v treh dneh odpravi, če tega ne stori, pa kandidatno listo zavrne, lahko pa zavrne tudi kandidaturo posameznega kandidata.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.