Težko je povedati, kaj lahko pričakujemo od nove slovenske vlade. Upam pa, da bodo odnosi med Slovenijo in Hrvaško postali tesnejši in toplejši, je po volitvah v Sloveniji dejal hrvaški predsednik Stipe Mesić. V redni mesečni radijski oddaji "S predsednikom ob kavi" je tudi izrazil upanje, da bo nova vlada v Ljubljani pomagala poiskati najbolj razumno rešitev glede sporne meje na morju in kopnem.
Zmernejša nova vlada?
Tuji mediji v povzemanju volitev v Sloveniji ne dvomijo, da bo novi slovenski mandatar Borut Pahor, čeprav navajajo, da bo zaradi tesnega izida treba počakati na uradne rezultate. Po poročanju je zmagala levica, torej trojček SD, LDS in Zares. Navajajo pa tudi, da trojček sam ne bo uspel sestaviti koalicije in da se kot najverjetnejši koalicijski partner pojavlja DeSUS, ki je uspel pridobiti sedem poslancev. Pogajanja z DeSUS pa bodo težka. Politiko SD opisujejo kot zmerno in odgovorno, radikalnih potez ne pričakujejo. Zanimivi pa so tudi komentarji na hrvaških forumih.
FAZ: SD vodi premišljeno in odgovorno politiko
V Avstrijskem časopisu Kleine Zeitung so navajali, da prihajajo "dobri časi za slovensko politiko“, SD pa naj bi do zmage pripeljala zmerna politika. Kot poročajo, se premier Janez Janša še ni odzval na rezultate in da je rekel le, da je treba počakati na uradne rezultate. Kleine Zeitung še piše, da kljub nekaterim napovedim velika koalicija ne bo mogoča. Pri tem navajajo predsednika Zares Gregorja Golobiča, ki je rekel, da je za Slovenijo trenutno najboljša programsko homogena koalicija.
Tudi v frankfurtskem časopisu FAZ pišejo, da je zmagala leva opcija, kar je bilo tudi napovedano. Kot pišejo, zagovarja Pahor premišljeno in odgovorno politiko, kjer ni prostora za kakšne radikalne poteze. V Fazu še pišejo, da je leva opcija dobila 45 sedežev, zato bo v koalicijo morala povabiti še eno stranko, ki bo najverjetneje DeSUS.
Hrvaški mediji zadržano o izidu volitev
Večina hrvaških tiskanih medijev v današnjih izdajah poudarja, da so bile nedeljske parlamentarne volitve v Sloveniji dramatične. "Najprej so vzporedne ankete razglasile SD in Boruta Pahorja za zmagovalca, potem pa so izidi s terena kazali, da se njihova prednost topi," piše današnji Jutarnji list.
V prispevku z naslovom Tesna zmaga Pahorja nad Janšo zagrebški časnik nadaljuje, da Janez Janša skorajda zagotovo več ne bo slovenski premier. Dodaja, da je vendar potrebno počakati na uradne izide.
Slovenija se je odločila: pete parlamentarne volitve so se prelevile v referendum o slovenskem premierju in njegovem avtoritarnem vladanju, poroča Novi list. Reški časnik dodaja, da je voditelj levice Pahor dobil zgolj 15 tisoč glasov več kot Janša.
Janšev poraz in tesno Pahorjevo zmago poudarja tudi Večernji list. Spominja, da je levica do sedaj zmagala večkrat kot desnica na slovenskih parlamentarnih volitvah ter da sta Pahor in Janša v nedeljo zanikala možnost velike koalicije SD in SDS.
"Novi mandatar Borut Pahor?" sprašuje Vjesnik v naslovu poročila, v katerem izpostavlja, da je bil odločilen vsak glas. Dodaja, da bo Pahor verjetno novi mandatar, ki bo oblikoval koalicijsko vlado z Zares, LDS in DeSUS. "Takšna koalicija z več kot 50 poslanci bo imela precej stabilno večino v parlamentu z 90 sedeži," ocenjuje Vjesnik.
Splitski časnik Slobodna Dalmacija je povzel novico hrvaške tiskovne agencije Hine. Poleg Pahorjeve zmage so poudarili, da je bil Janša "vidno razočaran" zaradi volilnih izidov ter da NSi po vsem sodeč ne bo več parlamentarna stranka.
Janša in Sanader se bosta spet lahko dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu
Zabavni pa so nekateri komentarji na hrvaških spletnih straneh. Forumaši pravijo, da bi bil podoben razplet lahko tudi na njihovih naslednjih volitvah, da se hrvaški premier Ivo Sanader in Janša sedaj ne bosta mogla več dogovarjati o prepirih glede meje na morju in medtem ko se ljudem dviguje tlak "opravljati svojih poslov". Nekateri pa pravijo, da se bosta ravno sedaj, ko bo Janša zopet v opoziciji, dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu. En komentar tudi pravi, da bo nova vlada uveljavila čvrstejši in manj popustljiv pristop v reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, da bo socialna država še naprej zapostavljena, gospodarstvo pa v primerjavi z Madžarsko in Slovaško še naprej nekonkurenčno.
Italijanski mediji: Zmagala je stranka bivših komunistov
Tudi italijanski mediji izpostavljajo tesno zmago levice. La Republicca piše, da sta bili za poraz Janše odločilni inflacija in obtožbe o domnevni korupciji, Il Corriere della Sera pa pišejo, da je zmagala stranka bivših komunistov in da so k zmagi SD veliko pripomogli Pahorjevi zavezniki.
B92: V parlament ni prišla večina Janševih ministrov
O tesni zmagi govori tudi beograjski B92, ki pravi, da je po vsem sodeč s tesno razliko zmagala koalicija na čelu s Socialnimi demokrati. Pišejo tudi, da v parlament ni prišla večina Janševih ministrov. Navajajo izjavo nekdanjega premierja Antona Ropa, da je zmaga levice posledica splošnega nezadovoljstva z delom vlade Janeza Janše in izjavo Janše, da bo levica v Slovenijo ponovno vpeljala ideološke razlike in delitve.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.