Vodja pisarne poslanske skupine Lipa v odstopu Dejan Kaloh je povedal, da je v sredo ob 23.05 od poslanca Lipe Boštjana Zagoraca prejel SMS sporočilo z vsebino: "V Mariboru je megleno!" Po njegovih besedah gre za resne grožnje poslanca državnega zbora. Kaloh bo zato zoper njega na mariborski kriminalistični policiji podal prijavo. Kot trdi, je po sredinih dogodkih nedvoumno, da mu je v sporočilu Zagorac grozil z vzemom življenja. "V tem kontekstu je vsem jasno, kaj pomeni, če te vzame megla," pojasnjuje Kaloh.
Zagorac ne komentira zadev
Poslanec Lipe Zagorac je povedal, da se mu zdi škoda časa in besed, da bi komentiral Kalohova dejanja. Prepričan je, da je Kaloh nekje dobil denar in zaposlitev in zato ustvaril čisti konstrukt zoper poslance stranke Lipa. "Lotil se je Pečeta, Žgajner Tavševe, danes si je izbral mene, jutri pa kakšno čistilko v državnem zboru, ki ne bo povšeči njemu ali Janezu Janši," je zatrdil poslanec. Zagorac je tudi prepričan, da se "vremenskih SMS sporočil bojijo le kronični lažnivci, narkomani ali pa največji kriminalci".

Cilj Lipe je zamenjati aktualno oblast
Cilj poslanske skupine Lipa in cilj stranke je zamenjati aktualno oblast, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik stranke Sašo Peče. Ob tem je zavrnil Kalohove očitke, da naj bi ponarejal listine. Peče je uvodoma dejal, da zgodba o orožju v naši državi poteka že zelo dolgo. "Povsod pa lahko z gotovostjo rečemo, da se v okviru imenovalca pojavljata dve konstanti," je prepričan poslanec. Ti dve konstanti sta po njegovem Janez Janša in nerazčiščenost zadev vse od osamosvojitve naprej.
Kot je dejal, so obtožbe, da je ponarejal listine s pomočjo mlajših oseb "nonsens". Po njegovo je dokaz za to citat predsednika vlade Janše, da gre za enega od falsifikatov iz svežnja falsifikatov iz Depale vasi. "Kdor koli kupuje zgodbo o tem, da naj bi Sašo Peče ali kdor koli iz stranke Lipa ponarejeval dokumente, ta dela to namenoma," meni predsednik Lipe. Trdi, da so bili že leta 1994 vsi ti dokumenti v vsebini, kot je bila predložena podpredsedniku DZ Vasji Klavori, tako na policiji kot tudi v DZ. Po njegovih besedah je Janša dokument poznal, zaradi česar "je nemogoče, da bi prišlo do ponarejanja z moje strani".
Kot je povedal, njegov namen ni zamegljevati stvari. Kar si želi, je po Pečetovo, da ljudje "spregledajo politiko Janeza Janše". Po njegovih besedah je njihov cilj "preprečiti to vlado strahovladja, v katero nas je vpeljal Janez Janša, pa ljudje ne vedo, ali bodo s pokojnino preživeli, ali bodo s plačo preživeli".
Janša in Kos: Dokument je ponaredek

Janša je tudi danes ponovil, da je dokument ponaredek. To se po njegovem vidi na prvi pogled, saj so vidni sledovi kopiranja, je dejal. Po njegovem mnenje je vprašanje samo, ali gre za ponaredek ponaredka iz šopa ponaredkov iz Depale vasi ali za originalni ponaredek iz tistega časa. Celotna zadeva se sicer zdi Janši "absurdna". "Nobeno ožje vodstvo ni obstajalo, ki bi lahko dajalo takšne ukaze in to je bilo takrat z mnenji strokovnjakov in postopki dokazano," je dejal.
Da omenjeni dokument ni pristen, je na novinarski konferenci zatrdil tudi predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos. Po njegovih besedah je star vsaj 15 let.
Dokument o orožarskih poslih
''Dokument, ki ga je včeraj v državnem zboru pokazal poslanec Lipe, Sašo Peče, in ki naj bi dokazoval udeležbo slovenskega premierja Janeza Janše pri orožarskih poslih v začetku devetdesetih let, je ponaredek. Ravno tako kot večina vizualne volilne kampanje stranke Lipa, je tudi ponarejeni dokument delo mladostnika, še ne polnoletne osebe, ki je sin enega izmed članov Lipe,'' je v pismu, ki ga je včeraj poslal medijem, zatrdil Kaloh. 'Zaradi vseh svinjarij, ki so se v stranki in v sami poslanski skupini Lipa dogajale zadnje tedne ter so dosegle vrhunec ravno s tem lažnim dokumentom',' je dal izredno odpoved s položaja vodje pisarne poslanske skupine Lipa.
Pogovori med Pečetom in Barbaro Žgajner Tavš

''Večkrat sem prisostvoval na pogovorih med Sašom Pečetom in Barbaro Žgajner Tavš, kako je po akciji ''položnice'' obvezno narediti še nekaj velikega in odmevnega, samo, da se zruši Janeza Janšo. Sam nikoli nisem pristajal na take umazane igre in to sem obema dal tudi jasno vedeti. Ko sem pred časom sam videl ta dokument, sem Pečeta vprašal, če je res potrebno igrati tako umazano. Odgovor je seveda bil pritrdilen, na vprašanje, kdo je (po)naredil ta dokument, pa se je samo namuznil in dejal: 'Naš mali','' je zapisal v sporočilu za javnost.
Ozadje afere
Peče je med izredno sejo o nakupu oklepnikov predstavil dokument, v katerem naj bi pisalo, da je leta 1991 "ožje vodstvo sprejelo odlok o materialni pomoči v vojaški opremi in materialu Republiki Hrvaški". Izdalo naj bi ga ministrstvo za obrambo, podpisal pa tedanji obrambni minister Janša. Naslovnik naj bi bil nekdanji direktor vojaške obveščevalno varnostne službe Andrej Lovšin, ki naj bi bil tudi odgovoren za operativno izvedbo prodaje omenjenega orožja.
Janša je že takoj po seji zatrdil, da je dokument eden "iz svežnja ponaredkov iz Depale vasi", kar je bilo po njegovem ugotovljeno v postopku, ki je stekel. Opozoril je tudi, da če "to kdo nese na Finsko, kjer ne vedo, da gre za ponaredek, si lahko tam ustvarijo neko mnenje. Če to dajo finskemu novinarju, lahko reče, da ima dokaze". Lovšin pa je izjavil, da "dokument, ki je bil predmet razprave na seji DZ, ne obstaja in ga torej nisem nikoli prejel". Po njegovem mnenju je to le eden od poskusov diskreditacije premierja.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.